Daha çok power daha az HR'nin sırrı nedir?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Reahax tarafından paylaşıldı.

 1. Reahax

  Reahax Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Eylül 2014
  Mesajlar:
  475
  Beğeniler:
  490
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Adı:
  Recep
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Öncelikle SS ekleyelim.

  [​IMG]

  SS' de görüldüğü üzere sondaki benim :utn:

  Sabah biraz nefes almak için bisiklet süreyim dedim, orada segment olduğundan haberim olmadan fazla kasmadan biraz terledik.

  SS de Nick Anderson 26Km/s, 368W ve 157HR ile çıkmış yokuşu.
  Ben ise 12.8Km/s, 170W ve 172 HR. Tabi Nick in yaşını bilmiyorum ama yinede bu kadar fark yaş yüzünden değildir sanırım.

  Bunun nedeni nedir ? Uzun süre bisiklet kullanmasından ve artık vücudun buna alışmasından mı kaynaklanıyor bu fark?
   
  Cem Ç bunu beğendi.
 2. yucel gulesenoglu

  yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  375
  Şehir:
  karşıyaka
  Bisiklet:
  Pinarello
  Seviye:
  Nick motor takmış :)
   
  Gün A. ve Cem Ç bunu beğendi.
 3. Cem Ç

  Cem Ç Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.206
  Beğeniler:
  1.300
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  bağdat caddesinde bostancı ışıklardan suadiye ışıklara çıkan rampada bende 500 yapıyorum yarışçılar 800 900 1000 yapıyor önden çeken yandan çeken rüzgarı kesen olunca bende 1500 yaparım ona bakarsanız. tabi para ödülü de vermiyorlar sonra trafiğe kapalı alanda da değiliz fazla zorlamaya gerek yok.

  şu başıbuyuk rampasını 2 haftada toplam 5 defa çıktım geçen hafta 3 defa çıktım tek başıma

  belkı 8 10 defa durup foto çekmişimdir ilk çıkışım 28 dakika ikinci çıkışım ss de sonraki çıkışlarımda 2 3 dakıka daha geliştirdim en son strava kaydı 60 km de hata verıp kapandı o yuzden bakamadım yalnız 20 dakıkanın altına indiğimi düşünüyorum tabi halen çok düşük sayılır

  yalnız şöyle bir durum var her rampa antrenmanında daha da kolay çıktığımı fark ediyorum ara vermeden 15 gün gibi aralar vermeden 15 20 defa daha rampa çalışmaya devam edersem bir süre sonra 15 ortalama ile çıkabilirim sanırım bu rampayı

  [​IMG]
   
 4. özcan yılmaz

  özcan yılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  284
  Beğeniler:
  358
  Şehir:
  Tekirdağ/çorlu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Kardio vasküler kapasite ,yaş,kilo,antrenman düzeyi.O değerler powermetre ile ölçülmedi sanırsam,makina kilo hatta bisikletin kilosu eğim hız hr ye göre ortalama bi değer hesaplıyor.Bazen doğru değerler çıkmayabilir.
   
 5. #5
  Reahax

  Reahax Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Eylül 2014
  Mesajlar:
  475
  Beğeniler:
  490
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Adı:
  Recep
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Tabi power meterle ölçülmedi ama yinede hızına göre bakarsak çok çok fazla power uyguladığı kesin :) Dediğiniz gibi antrenman düzeyinden sanırım büyük bölümü. Bizim altı üstü 1.5 aylık bisiklet geçmişimiz var arkadaş performansına bakılırsa senelerdir sele üstünde. Yokuşları düz yol gibi çıkıyor maşallah.
   
 6. özcan yılmaz

  özcan yılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2011
  Mesajlar:
  284
  Beğeniler:
  358
  Şehir:
  Tekirdağ/çorlu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Nick tur boyunca stabil sürüş yapmış o segmente gelince 700 m boyunca tüm gücünü uygulamış belki.Segment için ben bile yapıyorum bazen.Strava hastalığı

  Strava hastalığı bulaşıcıdır dikkat et.Sabahın 6:00 da antrenman yaptırır tedavisi yok.
   
 7. Cem Ç

  Cem Ç Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.206
  Beğeniler:
  1.300
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  ben segmentlere pek takılmadığımdan daha doğrusu trafikte ışıklar olsun kamyonlar olsun pek düşünmediğimden uzun süre boş yolu görünce segment olmayan yerlerde 10 20 saniye 4 5 set çıkabildiğim en yuksek hıza çıkıp 45 50 görüp bütün gücü harcayıp stravadakı segmentlerden düşük hızla geçiyorum :)
   
 8. #8
  Reahax

  Reahax Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Eylül 2014
  Mesajlar:
  475
  Beğeniler:
  490
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Adı:
  Recep
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ama HR kaydı sadece o mesafe için. Bütün turun ortalaması değil yani. Yoksa o antrenmandaki benim hr ortalamam 160.
   
 9. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Nabzın düşük, performansın yüksek olmasının iki önemli göstergesi var. Biri aerobik treshold (VO2max) diğeri de anaerobik treshold (lactate treshold -LT).

  VO2max değerimiz, ne kadar süreyle max hızda oksijen kullanarak sürebileceğimizi gösterirken, LT değerimiz ne kadar süreyle max hızda laktik asit birikimi oluşmadan sürebileceğimizi gösterir. Birincisi dayanıklılıkla ilgilidir (uzun mesafe yüksek performans) ikincisi güçle ilgilidir (kısa mesafe yüksek performans).

  Strava'daki segmentler kısa mesafe olduğundan; konu LT ölçümüyle ilgili. Bu amaçla TrainingPeaks (TP) adında bir siteyi kullanıyorum. Strava'ya yüklediğim veriler bir gün sonra otomatik olarak TP'ye geçiyor. TP benim tur boyunca nabız ve diğer verilerimi inceleyip LT değerimi yazıyor. Bu değer, laktik asit birikimi olmadan hangi nabızda en yüksek hızda sürebildiğimin bir göstergesi. Tabii bu değer değişken (yaş, kilo, cinsiyet, antrenman durumu, sağlık durumu vb.). TP'nin verdiği değeri takip ederek antrenman programımızı iyileştirebiliriz.

  Not: Strava ile TrainingPeaks arasında otomatik veri senkronizasyonu için FitnessSync sitesini kullanıyorum (https://www.fitnesssyncer.com/)

  Not2: TrainingPeaks aylık ücretli abonelik usülüne göre çalışan ve size antrenör ve program atayan bir site ancak LT değeri için ücretsiz abonelik de yeterli oluyor.
   
  Aytac Y., tekkir, Gün A. ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 10. z. usta

  z. usta Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  633
  Beğeniler:
  759
  Seviye:
  Her ne kadar ayrı bir konu gibi görünsede önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.
  kilitli pedala geçtikten sonra ortalama hızım yükseldi. Şu sıralar. 24-25 arasında gidiyor. 100 km de.
  Ancak çok kuvvetli yarım kilo bal aldım (125 TL) bununla birlikte yemek kaşığı kadar gerçek tereyağı yedim.
  ne yalan söyliyim şimdiye kadar öyle bir bal yememiştim. Bir tatlı kaşığı yedikten sonra vucut ve yüzümü ateş basıyor.
  Sonuç: 113 km yi 31,1 ortalama ile gittim. İlkkez böyle bir rakam görüyorum. Muz İncir vs o kadar etkili değil maalesef.
  Gıdanında çok etkisi var diye düşünüyorum
   
  GökhanRR, Ali Demir ve Max Torque bunu beğendi.
 11. Efe Yamac Yarbasi

  Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2013
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  317
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  öncelikle o power değerleri gerçekten çok uzak olabilir bir powermeter ile ölçülmediği için. ayrıca, sürücünün+bisikletin kilosu ve ataleti de bu durumda önemli. eğer ben, benden daha hafif vücudu ve daha hafif bir bisikleti olan biriyle bir yokuşu tamamen aynı hızda çıksam kütleye ve atalete oranlı olarak daha fazla güç uygulamam gerekecektir. çünkü hareket ettirmem gereken yük daha fazla. ve antreman boyutundan diğer arkadaşlar da bayaa bahsetmişler zaten, kendimizi yıllardır yoğun biçimde bisiklete binen insanlarla kıyaslamak pek doğru olmayacaktır.

  yapamazsın hocam, bir yarışın sonuna kadar önde dayanıp 1500w ile sprint attığın anda en azından türkiye şampiyonu falan olursun, dünyada da elit seviyede bir atlet olursun. ayrıca güç olayını biraz yanlış anlamışsınız, rüzgar kesilip o kadar güç uygularsanız gruptan çıkarsınız zaten. pelotonun olayı yarışçıkarın daha çok güç harcaması değil, bilakis daha az güç harcaması.

  şunu da paylaşmadan geçemeyeceğim http://www.strava.com/activities/200661439/overview. neredeyse 250 km yarıştan sonra atak yapıp 500 küsur watt ile yokuş çıkıp 200küsurla inebilen adam dünya şampiyonu oldu. güç belki çok yüksek gelmeyebilir size ama bunu o kadar eforun üstüne 5-10 dk boyunca korumak bizim gibiler için mümkün bile olmamalı
   
 12. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.555
  Beğeniler:
  5.923
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ağabey, burda bir yanlış anlaşılma var sanırım; aerobik eşik, anaerobik eşik ve VO2max 3 farklı şey.

  VO2max, akciğerlerimizin kana geçirebildiği maksimum oksijen miktarı, aerobik kapasite de deniyor. Genelde mL/(kg·dakika) birimi ile ölçülüyor yani birisi "benim VO2max'ım 60" diyorsa ve 70 kilo ağırlığında ise akciğerlerinden kana dakikada en fazla 60 x 70 mL = 4,2 litre oksijen geçebiliyor. Genelde iyi bir performans göstergesi değil, çünkü herkesin vucüdu aynı derecede verimli çalışmıyor; önemli olan fazla oksijen alarak fazla enerji harcamak değil, fazla güç üretebilmek.

  Aerobik ve anaerobik eşikler ise kandaki laktik asit birikmesi ile alakalı. Kaslarımız her zaman laktik asit üretiyor (siz bunu okurken bile) ama karaciğerde parçalandığı için bir sorun yaratmıyor. Ancak belli bir efordan fazlasını harcamaya başladığımız zaman kandaki seviyesi yükselmeye başlıyor. Kandaki laktik asit yoğunluğunun yükselmeye başladığı ama sabit efor ile sabit kaldığı seviyeye aerobik eşik deniyor. Yüksek aerobik eşikleri sayesinde pro peletondakiler saatlerce 40km/h hızlarda gidip bunu ertesi gün tekrar edebiliyorlar. Harcanan efor daha da arttığı zaman ise laktik asit yoğunluğu sürekli artar hale geliyor (çünkü karaciğerin parçalayabildiğinden fazlası kaslarda oluşuyor), bu seviyeye ise anaerobik eşik veya laktat eşiği deniliyor. Laktat (anaerobik) eşiğinin yüksek olması sporcuların 10 dakika ile bir saat arasındaki sürelerde yüksek performans göstermelerini sağlıyor.

  Aerobik eşikten daha yüksek olan anaerobik eşik bile genelde VO2max seviyesinin %80-90'ı gibi bir değere karşılık geliyor bu arada.
   
 13. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Evet, haklısın Murat. VO2max anaerobik değeri de geçebiliyor. VO2max = aerobik treshold hatalı oldu.
   
 14. Emrah Demirci

  Emrah Demirci Forum Bağımlısı

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  20 Ekim 2012
  Mesajlar:
  998
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  nevşehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  stravadaki power değerlerinde kilo ile oranlı oluyor, bu yüzden daha düşük powerli biri daha yüksek powerli birinden üstde olabiliyor

  Ben aynı zamanda kilo verme çalışmasında olduğum için olabildiğince düşük enerjili şeyler tüketmeye çalışıyorum, ama ister istemez yol bisikleti ortalaması ve dağ bisikleti ortalaması çok farklı oluyor, birde kalın dişli asfaltla, kaymak asfaltda farkediyor
   
  z. usta bunu beğendi.