Dağlarda bisiklet sürmek

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bulentsavran tarafından paylaşıldı.

 1. bulentsavran

  bulentsavran Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  386
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Bisikletle gezerken her şeyi, öteki araçlardayken gördüğünüzden tümüyle farklı görürsünüz. Arabayla gezerken hep kapalı bir yerdesinizdir ve alışık olduğunuzdan, araba penceresinden gördüklerinizin televizyondakilere benzediğini fark etmezsiniz. Pasif bir gözlemcisinizdir ve sizinle birlikte giden sıkıcı bir kafes içindesinizdir. Bisiklette bir kafes yoktur. Her şeyle doğrudan temastasınızdır. Artık, izlemekten öte, sahnedesinizdir. Ayağınızın altındaki yol gerçektir, toprak yolun taşlarını kuvvetle hissedersiniz, oradadır; istediğiniz an ayağınızı aşağı indirip dokunabilirsiniz ve bilinciniz hiçbir şeyi, hiçbir yaşantıyı kaçırmaz.

  Virajlı dağ yollarını tercih ediyoruz, üzerinde ticari işletmeler ve reklam tabelası olmayan yolları. Bu yollarda ağaçlıklar, otlaklar, bahçeler, çayırlar ve zirveler vardır, yanından geçtiğimiz çocuklar bize el sallar, insanlar evlerinin yanındaki bahçelerinden bize merakla bakarlar, yol ya da başka bir şey sormak için durduğumuzda yanıtlar kısa değil, istediğimizden de uzun olmaya eğilimlidir. İnsanlar bize nereden geldiğinizi, kaç saattir yolda olduğumuzu sorarlar. Yalnızca spor yapmıyoruz. Aslında iyi vakit geçiriyoruz. Doğayı görüyor, kokluyor, dinliyoruz. Dağları, ormanları, vadileri görüyoruz, derelerin, kuşların seslerini dinliyor, göknar ile ladin veya akçaağaçla, otların, kekiğin kokularını ayırt ediyoruz. Arkamızda içinde biraz yiyecek, pompa, onarım malzemeleri, fotoğraf makinesi ile dolu çantalarla iki bisiklet, Zigana Tüneli'nden 1820 metreden ağır ağır Zigana Dağı zirvesine doğru yol alıyoruz, oradan da niyetimiz batıya dönerek Kadırga, Akkise Yaylası, Kalınçam derken Tonya'ya dağlardan ulaşmak ve buradan da tekrar denize inmek.

  Bitmeyecekmiş gibi gelen, 2000'li rakımların üzerinde artık ağaç yetişmeyen yüksekliklerde, uzakta yolun hemen üzerindeki zirveye doğru, kendi gücümüzle biraz da mekaniğin yardımıyla pedal basıyoruz. Zigana Dağı zirvesindeyiz, rakım 2030 ve kayak tesislerinin yanından güneye Gümüşhane'ye, dağlara, yaylalara ve diğer zirvelere bakıyoruz. Sanki en tepede gibiyiz, ama daha gidecek çok yol var. Çeşmeden suyumuzu içip, matarayı da doldurduktan sonra tekrar yola koyuluyoruz. Tepeler yavaş yavaş arkamızda kalıyor, sonra yeni tepeler geliyor ve saatler geçiyor. Kolumdaki saatin altimetresi 2150 'yi gösteriyor. Yavaş yavaş ağaçlar seyrekleşiyor ve göz alabildiğine tepeden tepeye uzanan çayırlar çıkıyor ortaya.

  Önümüzdeki bir başka zirveye yaklaştıkça yeni çayırlar ve biraz aşağıda derme çatma kulübeleri görüyoruz. Kan şekerimiz düşüyor ve yorgunluk belirtileri başlıyor. Arka çantadaki armutları paylaşıyoruz. Yola devam; ama galiba hipoglisemide tık, armutlardan fayda yok. Neyse ki önümüzde güzel bir iniş var. Yeni Nishiki Cascade'nin amortisörlerini de denemiş oluyorum. Amortisörün ayarını yumuşatıp bozuk, taşlı yolda bırakıyorum bisikleti. Takır tukur yolda 40 kilometre üzerinde süratle iniyorum. Yol ne kadar kötü olursa olsun, yeni bisikletimin süspansiyon sisteminin sağladığı kontrol gerçekten mükemmel. Lastikler zemini adeta pençe gibi tutuyor, virajlarda fren yapmadan bisikleti yatırarak uçarcasına iniyorum aşağıya doğru. Dağların tepesinden süratle aşağıya süzülen avcı kuşlar aklıma geliyor. Ama ne olur olmaz, ellerim frende ve V-frenlerimin gücüne güveniyorum.

  Kadırga Yaylası, sadece yazları köylülerin hayvan otlatmak amacıyla kaldıkları bir yer. Kışın tamamen kar altında kalıyormuş. Bakkaldan yarım kilo pestil alıyorum. Nerdeyse yarısını yiyoruz, üstüne birer litre su içip, çayları bitirdikten sonra yola devam etmek için kalkıyoruz. Arka lastik canta yapışmış. Günün ilk patlağının sonuncu da olması dileğiyle, yedek lastikleri çıkararak kolayca onarımı yapıyorum. Bu arada pestilin etkisi de başladı galiba. Bisiklet üzerinde insan, vücudunu daha iyi tanıyor. Vücudun glikojen deposu yaklaşık 500 gram tutuyor. Kan şekerinin tam anlamıyla düştüğü durumlarda, ki bu durumları bisikletle çok yaşadım, pedal çevirecek güç kalmıyor. Vücudunun sınırlarını bilmek, dağların tepesinde, insanlardan uzakta, önümüzdeki yolu biraz pestil ve bolca su ile kat edebileceğimi bilmek bana güven veriyor. Tabii bunda hekim olmanın da, rolünün olmadığını söylemek zor.

  Kadırga Yaylası geride kaldı. Akise Yayla'sına doğru yönümüz. Altimetre 2300 metreyi gösteriyor. Tepemizde masmavi bir gökyüzü, dik bir yokuş çıkıyoruz, ama terlediğimi pek hissetmiyorum, hava serin. Yokuş bitiyor, önümüzde oldukça uzun ve keskin virajlı bir iniş var. Bırakıyorum bisikleti, virajlarda yatırarak biraz da yeni lastiklerin zevkini çıkarıyorum. Nihayet köy göründü. Bisikletli bir çocuk yanıma geliyor. Manzara çok etkileyici. Bisikletli çocuğu da alıp yanıma, birer fotoğraf çekiyorum.

  Yolcu yolunda gerek. Fazla oyalanmadan tekrar yola koyuluyoruz. Bu sefer önümüzdeki ilk yerleşim yeri Kalınçam. Yolda iki yerde önümüze yolun tamamını kaplayan çamur göletleri çıkıyor. Daha tecrübeli olarak öne atılıyorum. Derinliği konusunda tahminde bulunmak zor, ama otomobiller geçiyorsa ben de geçerim diyorum. Daha önceki tecrübelerimden yavaş geçersem çamurlu suyun ortasında kalabileceğimi bildiğimden heyecanla basıyorum pedallara. Ayaklarım çamurlu suya giriyor, ama karşıya da ulaşıyorum. Mehmet hoca arkadan aynı şekilde geliyor. Kalınçam tamamen bir orman köyü. Her taraf tomruklar, kerestelerle dolu ve çalışan tek tük insanlar bize bakıyor. Durmadan Tonya'ya doğru yola devam ediyoruz. Niyetimiz Tonya'lı Mehmet hocanın akrabalarının misafiri olmak. Bir ortopedi profesörüne ikram olarak artık ne gibi yemekler çıkaracaklarını düşünerek hızımı artırıyorum.

  Gerçekten haklı çıktım. Alabalığın üstüne köfteleri de yuttuktan sonra, yola nasıl devam edeceğimizi düşünmeye başladım. Ancak denize ulaşmaya kararlıyız ve 55 kilometrelik hafta sonu gezisini Vakfıkebir'de noktalıyoruz. Hafta sonları pazarları gittiğimiz bu dağ yolları gerçekten güzel ve yoldan gevşemiş, mutlu bir şekilde ayrılıyoruz. Pazar gezileri düzenli bir alışkanlığa dönüşünce, aslında bariz olan bir şeyi, bu yolların, ana yollardan farklı olduğunu anladık. Bunların çevresinde yaşayan insanların yaşam ritmi ve kişilikleri tümüyle farklıydı. Onlar bir yerlere gidiyor değillerdi. Aslında biz de bir yerlere gitmiyorduk; doğa ile bütünleşmeye gidiyorduk.

  Bunu bu denli geç anlamış olmamıza şaşmıyorum. Görmüş, ama gene de görememiştik. Ya da daha doğrusu, onu görmemek üzere eğitilmiştik. Fakat bir kez anladıktan sonra, hiçbir şey, eşler ve çocuklar da dahil, hiçbir kimse bizi bu yollardan uzak tutamazdı. Bizler gerçek birer "dağlarda bisiklet sürme" meraklısı olarak, o yollarda gittikçe, öğrenecek şeyler olduğunu gördük. Örneğin, iyi yerleri haritada belirlemeyi öğrendik. Eğer çizgi kıvrılıyorsa bu iyidir, dağdaki virajları gösterir. Eğer yol, bir kasabayı bir kente bağlayan ana yol ise bu kötüdür, trafik yoğundur. En iyisi, hiçbir yeri hiçbir yere bağlamayan yollardır. En önemli ustalık ise, dağlarda kaybolmamaktır. Bu yollar yalnızca, buraları iyi tanıyan bölge halkı tarafından kullanıldığından, sapak tabelaları yoksa bundan kimse şikayetçi olmaz ve genellikle de yoktur. Olduğunda ise genellikle, ağaçların arasında gizlenmiş küçük tabelalardan ibarettir. Ağaçların arasındaki tabelayı atladıysanız, bu başkalarının değil, sizin sorununuzdur.

  Otobüsle Trabzon'a dönerken, tampon tampona dizilmiş otomobillere bakıyorum. İçlerinde asık suratlar var. Arka koltukta çocuklar ağlıyor. Bu insanlara bir şeyler söylemenin bir yolu olmalı, fakat suratları asık ve aceleleri varmış gibi görünüyor, yani, bir yolu yok...
   
 2. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
  Ellerinize sağlık. Zevkle okudum. Hele o ilk baştaki araba ve tv benzetmesine bayıldım. :) Tekrar elinize sağlık.
   
  arikanfati bunu beğendi.
 3. Cem Helimoğlu

  Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  798
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  ellerıne saglık abı bende bisiklet ıle dagdan ınmek ıstemıyorum hıc
   
 4. Alper Yıldırım

  Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  Antakya
  Seviye:
  Tebrik ve teşekkür ederim keyifli bir yazı olmuş gerçekten. ellerinize sağlık.
   
 5. ali ayhan cıvıl

  ali ayhan cıvıl Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  antalya - istanbul
  Seviye:
  hocam .....keyifli yazınızı bir solukta okudum ....hem bisikletin ..hemde hayatın demlenerek sunumuydu.............sağolunuz............
   
  sonEr´´ bunu beğendi.
 6. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  elinize kolunuza sağlık.öyle güzel yazmışsınız ki kendımı bı an orda hissettim :)
   
  Barış Karapınar bunu beğendi.
 7. Eren Tublek

  Eren Tublek Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Aralık 2009
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  400
  Şehir:
  Istanbul-Bahcelievler
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Cok guzel bir yazi

  Dogru soze ne denir ki:)
   
 8. emre karakoç

  emre karakoç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  Yazı çok güzeldi Fotoğraflar da olsaydı keşke.
   
 9. hibayraktar

  hibayraktar Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Fotoğraf yok ama o kadar güzel anlatmışsınız ki resmi insan kendisi oluşturuyor kafasında:)) Teşekkürler...
   
 10. #10
  bulentsavran

  bulentsavran Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  386
  Şehir:
  Muğla
  Seviye:
  Arkadaşlar resim konusundaki eleştiriler haklı kuşkusuz, elimde resim çok ama İstanbul'dan Ulaş'ın ricasını daha yerine getiremedim. Aynı sayfaya koyabilirmiyim bilemiyorum ama resimler gelecek. Sadece seçmem gerek.
  Hoşçakalın..
  Dr.Bülent Savran
   
  m.Karaarslan ve Ömer Faruk Sakarya bunu beğendi.
 11. Tolga Yücel

  Tolga Yücel Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  Bakırköy, İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu paragrafı bütün insanlar okumalı.. gerçekten çok etkileyici.. çok teşekkür ederim ellerinize sağlık.. iyi forumlar dilerim
   
 12. Burak ÖZBEK

  Burak ÖZBEK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  315
  Beğeniler:
  224
  Şehir:
  MERSİN
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık..
   
 13. ahmet enes kasapoglu

  ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  giresun
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Dr. Bülent Savran burdan teşekkürlerimi ileitir yazı hayatında başarılarının devamını dilerim...
   
 14. Serhat Aktas

  Serhat Aktas Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2011
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Elazığ(okul)/Karabük(ev)/Eskişehir(memleket) :))
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Elinize sağlık yazınızı büyük bir zevkle okudum:) gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş.
   
 15. Selim Üsel

  Selim Üsel Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.032
  Beğeniler:
  1.527
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  Müthiş keyifli ve bisikletin insana neler kattığını çok güzel anlatan bir yazı olmuş. Emeğiniz için teşekkürler...
   
 16. Ali Rıza Atmaca

  Ali Rıza Atmaca Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2011
  Mesajlar:
  139
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  hocam öncelikle eline dilişne sağlık adanadan sevgiler gönderiyorum sizlere sizinle daha önceden hacıkırı yerköprü turuna gitmiştik çok eylenceliydi (1998-1999) yazılarınızın devamını bekliyoruz
   
 17. Selahattin Yakalı

  Selahattin Yakalı Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2010
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Aliağa
  Seviye:
  güzel yazı bisiklet binmenin zevkini neden bindiğimizi çok iyi yansıtmışsınız teşekkürler.
   
 18. memre

  memre Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  İstanbul-Kadıköy
  Seviye:
  yazınız beni trabzon'un o çek sevdiğim dağlarına götürdü.o hava, o toprak, o insanlar.söylediğiniz gibi keşke günlük hayatımızda da bu fotoğrafı görebilsek...
   
 19. Serdar Utuş

  Serdar Utuş Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2011
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  hepsine katılıyorum ama en zevklileri arasında dönüşde yokuş inmek
   
 20. SerkanNamazcı

  SerkanNamazcı Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.643
  Beğeniler:
  1.798
  Şehir:
  Giresun/Görele
  Adı:
  Serkan Namazcı
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Giresun / Göreleli olarak sizleri bu yazınızdan dolayı tebrik etmek istedim ve o parkur hakkında bir az bilgi vereyim. O yolu tırmanıyorsanız Tirebolu yolundan girdiyseniz eğerki... ben sahilden girişinden bahsediyorum. Dik bir yokuş öyle böyle degil devamlı dik ve ters rüzgarlı.. Ziganaya kadar ne kadar su içtiyseniz dere gibi akar. Tabii mevsim yaz ve sıcak ise bayılma noktasına gelirsiniz, tüneller ise cok sakattır ama ki... Manzara doğa sessizlik 10 numaradır... Ziganaya cıkınca üzerinize palto kazak gibi eşyaları eksik etmeyin teriniz donar. :D Zaten cıkana kadar pestiliniz cıksada DEĞER! Ziganadan aşagı inişte eğerki dikkatliyseniz mackaya 'trabzona kadar 50 60km eğerki ben sürat hız seviyorum virajlarda durmam diyorsanız hızınız 70 80 km aşagı düşmez .. bizim arkadaş yaptı ve forumda ultra maratonlarda var...
  ve süperdi.. bence ne bisiklet gibisi yok.
   

İlginizi Çekebilir

bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
1260442400631-53b3fvc497a2-1468594337430-170idxc1zvy8a-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...