Dağ bisikletine başlamak

ayyyda

Üye
Tepki
0
İsim
Ayda Y.
Selam arkadaşlar, ben Ayda 17 yaşındayım. Şu aralar dağ bisikletine ilgi duymaya başladım ve başlangıç için bir bisiklet almak istiyorum.

İnişli çıkışlı toprak yollarda, arazide, ormanlık alanlardaki patikalarda ara sıra hızlanarak kullanabileceğim bir mtb bisikletine ihtiyaç duyuyorum.

Bana bisiklet seçiminde ve yanında aksesuar olarak almam gereken şeyler konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Boy: 1.68
Kilo: 50-51

Scudo

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
1000 tl ne kadar yeterli olur bilmiyorum, amacım bütçeni küçümsemek değil. Fakat dağa bayıra 1000 liralık bisikleti sürersen 1000 lirana yazık edersin sana öyle söyleyeyim. bence bütçeni biraz daha kasmayı deneyebilirsin. (aksesuar paranı bile ayırmadan 1000 liralık bisiklet dedim)

bende senin gibi niyetlenmiştim dağda bayırda sürerim diye. salcano ng650 aldım. ama bin pişman oldum açıkçası. sonra yol bisikletine geçtim orası ayrı mevzuu tabiki.

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@ayyyda merhabalar
Dağ bisikletine başlamak iyi güzel ama internette izlediğiniz xc yarışlarınım gazı ile başlayacaksanız birazcık düşünün. Forumda mtb kullananların %90ı şehirde kullanıyorduk büyük ihtimalle %10 da tam hakkını veriykrsuk "dağ" bisikletinin.
Siz de büyük ihtimalle şehirde yaşayan bir kullanıcı olarak o dediğiniz koşullara yani taşa toprağa dağa bayıra ulaşmak haftada iki haftada bir oluyo ben Ankara da yaşıyorum öne göre yorumluyorum.
Ara sıra hızlanacaksanız bisikletinizin maşası kesinlikle kitlemeli olsun hatta gidondan kitlemeli olursa daha da iyi olur.
Carraro modellerine bakabilirsiniz
Btwin modelleri fiyat performanstır.
Aksesuar ve de ekipmana ayırdığınız paranın en büyük kısmı kaska gitsin ölmeyin sonra Allah korusun
Sormak ostediğiniz başka soru olursa sorabilirsiniz
Bol pisikletler:)

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@ayyyda Merhaba.Enes kardeşim Ng650 ile tercih hatası etmiş, kafanı biraz karıştırmış olabilir :D 27.5″ CARRARO BIG 627 ERKEK DAĞ 24-V VB modelini önerebilirim sana hem fiyat olarak uygun hem de gayet işini görür... (link)

• Beğen
Tepkiler: E.E

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@sercansekkin haklısın hata ettim ng650 ile :) ama yolladığın bisiklet 1000 küsür lira arkadaş her şeye 1000 lira ayırmış biraz daha düşürünce bütceyi buralara ulaşamıyor :)

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@E.E hayırlısı Enes beycim. İstanbulda o incecik lastiklerle bisiklete binebilen herkesi saygıyla selamlıyorum :D ng650'den kötü izlenimle de olsa kurtulmanız iyi olmuş :) ben o kısmını tam anlayamamışım sanırım sadece bisiklet için ayırmamış mı bin lirayı? :D

• Beğen
Tepkiler: E.E

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@ayyyda

selam ayda,
öncelikle bütçene göre harket edip, senin için uygun bisikleti bulman lazım biraz zorlayabilir, mtb de 3 temel özellik arasından birine yönelmelisin. Kadro, maşa, ve donanım, (jantlar sonra) benim önerim önce kadroyu istediğin tipte bulup üzerindeki ekipmanlarla kullanman, senin isteğin durumda da headtube yüksekliği düşük, ve tercihen bottom bracket yüksekliği fazla olan bi model olabilir, dirt jump ya da trail hardtail diye bakabilirsin, ve süspansiyon maşa dan bu aşamada vazgeçmen lazım, bmx de alternatif olabilir, ayrıca bisikleti aldıktan sonra dizlik dirseklik ve ayakkabıya da ihtiyacın olacak, şimdiden aile büyüklerine duygu sömürüsü yapmaya başlamanı öneririm :)

kurloz

Üye
Tepki
49
İsim
fatih
@ayyyda

Genç arkadaşım, bende yeniyim bu diyarda, ama forumda okuduklarımdan derlediklerimle yardımcı olmak isterim.
Dağ bisikletini eğer dağda bayırda patika bile olmayan yerlerde kullanacaksan, 1.000 tl yetmeyecektir.

Eğer, şehir içinde ve köy yollarında nispeten kullanılabilir patikalarda kullanacaksan dağ bisikleti değil treking bisikleti almanı tavsiye ederim. Forumda bu tip kullanıma seninde bütçeni göz önüne alarak, sedona 300s, carraro sportive 224-225, mosso legarda 1621-1624, marka ve modeller forumda tavsiye ediliyor. Forumda pek tutulmuyor ama fikir vermesi ve araştırman açısından salcano city sport serisine, bianchi touring serisine, kron tx serisine bakabilirsin.

Eğer illede dağ bisikleti diyorsan, en azından sedona 910, bütçeni 500-750 tl civarı daha zorlaman gerekebilir, ama verdiğin paradan pişman olmasın diye düşünüyorum.
Dağ bisikleti gibi görünsün ama daha çok şehirde kullanacağım diyorsan, salcano ng*** serisine (en çok ng650 önerilir) , mosso Wildfire modellerine, kron xc modellerine bakabilirsin.

Önemli not; en baştan dediğim gibi ben bu işte yeniyim, sadece forumda paylaşılanları derleyip yardımcı olmak istedim.

ayyyda

Üye
Tepki
0
İsim
Ayda Y.
Cevap verenlere çok teşekkürler. Bütçeye takılan olmuş çok, bu işin bütçesi hakkında da çok bilgim yok bunu belirtmemişim. Tahmin olarak 1000 tl dedim, bu iş için az geliyormuş ama. Bütçeyi düşünmeden yazarsanız (fazla abartmadan :)) daha iyi olabilir.

Önerilerinizin hepsini inceleyeceğim :harika:.

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@sercansekkin ince tekerlekten daha büyük sorunlar var istanbul'da :) yaşayan bilir :)

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
bu aşamada seninde bakman gerekiyor, bu kadar hazırcılık olmaz!
ben bikaç yere baktım ama daha hesaplı olanlarda beden kalmamış sana uygun, bu arada boy/bacak boyu kaç ?
yinede şuna bi bak, donanımı nası halledebilirsin onu düşün, ki mesela aynı ebatlarda başka bisiklet ucuza alıp, buna takabilirsin, jant ve maşalarıda ucuza bulabilirsin 2. el (26")
(link)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ayyyda
@E.E
Arazide patika yerlerde ara sıra hızlanarak süreceğini belirtmiş. Downhill yapmayacak yada red bull videolarındaki gibi kullanacağıö dememiş neden herkes oraya takılmış anlamadım. Trekking bisikleti ile bile bu söyledikleri gayette güzel yapılır. Ayrıca 1000 TL ile 2. El çok güzel bşraz daha fazla ilede mosso carraro whisttle sedona kron başlanğıç seviyeleri ile bu söyledikleri gayet iyi yapılır. Kadroyu ölçünüze göre bir boy küçük alırsınız kontrolü rahat olur. Boyunuza göre 15.5 yada 16 inch kadro iyi olur.

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@soneryen

daha önce bir hayal kırıklığı yaşadım. şimdi bu işler hep patikada binerim falan diye başlıyor. patika yola şehir bisikletide girer hiçte bir şey olmaz sakin sakin sürüyorsak. (burada nasıl bir patikadan bahsediyoruz o önemli)

mtb isteyip patikada sürmek isteyen ilerde açılıır açılııır.. bir yerlerden paldır küldür inmeye de başlar. zamanına ve parasına yazık etmemesi açısından bence bütçesini yukarı çekebilir. ki zaten çekebilirim demiş bir daha.

şahsi düşüncem, ucuz alıp hevesinin sınırlı kalmasından yada bisikleti dağıtmasından, biraz daha para koyup daha iyi bir bisiklet alıp alıp ufkunu biraz daha genişletmesi gönül rahatlığı ile sürmesi iyidir.

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@Mert Akça Ben bisiklet sürmeyi yol bisikleti ile öğrendim, başka bir bisikletin selesin dahi oturmadım henüz :)

@ayyyda çare decathlon :)

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
çok düzgün olduğumu söyleyemem :hhhhhh: :hhhhhh: ama @Mert Akça normal olan şeyler düzgün anlamında değildir ki; aynı şekilde normalliğin dışındaki oluşlarda bozuk demek değildir :)
yaşam sayısız olasılıklar ve çeşitlilikler diyarı; her şey mümkün ve çeşitlilik olması güzel :)

• Beğen
Tepkiler: Mert Akça

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
1000 lira bütçeyle rockrider 500 güzel bir tercih olabilir. Yanında kask ve eldiven alacak para da kalır tahminimce.

Bianchi tdl 1300

Forum Demirbaşı
Tepki
256
İsim
Kartal kaan
Bu sporu seçtiğinizden dolayı kutluyorum
Inşallah her şey gönlünüze göre olur.
Bisiklet önerisinde bulunamayacağım çünkü bende bisiklet bakınıyorum :D

• Beğen
Tepkiler: ayyyda