Dağ Bisikletinde Konfor İçin Yardım Lütfen..

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Herkeze Selamlar,

Yenı bır bisiklet kullanıcısı ve heveslısı olarak tecrubelerınızden yararlanmak ısterım.
Yakın zamanda bısıklet parkurlarında, ormanda ve sahılde kullanmak amaclı dechathlon dan ROCKRIDER 5.1 DAĞ BİSİKLETİ B'TWIN bisiklet aldım, link bu;

(link)

XL beden aldım ve boyum 1.85 cm.
Uzun soluklu kullanımda ellerım-belım ve boynum agrıyor. Gidon a nasıl bir aparat takmalıyım ki duruş pozısyonumu rahatlatabıleyım? Yada bısıkletde nasıl bır duzenleme yapabılırım extra? (gidon boyu duzeltme vs)
Çok masraf yapmak ıstemıyorum, ufak çapta max. konforu nasıl saglayabılırım? soru bu,

Kendımce sunları buldum ama fıkrınız benım ıcın daha fazla referans olacaktır,

(link)

(link)

sımdıden tesekkurler,

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MESUT Ç.

Gule gule kullanin hayirli ugurlu olsun!
Ilk olarak bisikletinizin ergonomik ayarlarini uygun yaptiginiza emin olun. Size uygun dogru kadro boyundaysa bisikletiniz, basta gelen sey sele ayarı. Buna dair zaten cok kaynak var. Seleyi ayarlarken sele - pedal - diz uyumlulugunu ihmal etmeyin.
Bu arada sele genisliginin kalcaniza uygun olmasina ozen gosterin. Pek cok kisi sele kılıfı vb. tercih etsede ben pek taraftar degilim bu urunlere. Uygun sele ve ayarlarla, alistiktan sonra sorun yasamazsiniz.
Gidon yuksekligi kullaniciya gore degisir. Sportif, tur, konfor suruslerinden size uygun geleni secebilirsiniz. Birisine uygun gelen digerine gelmeyebiliyor maalesef. Onemli olan dirseklerinizin dumduz kalmamasi, el ve bileklerinizde asiri baski yapmayacak bir tutus pozisyonu saglayarak eklem agrisi ve uyusmalarin onune gececek bir tutus pozisyonu yakalamaniz. Bunu da surus tekniginize gore deneme yanilma ile bulabilirsiniz.
Gidon boynunu ters yuz ederek, gidon barinin acilarindan faydalanarak yapacaginiz oynamalarla idealinizi yakalayabilirsiniz. Baktiginiz urunler "barend" veya "boynuz" denen eklentilere sahip. Uzun suruslerde tutus pozisyonunu degistirerek rahatlamak, tirmanislarda guc almak gibi avantajlar saglar. Kivrak arazi suruslerinde, freni heran kullanmaniz gerekecek ortamlarda etkisiz kalir. Alip almamak size kalmis.
Konfor icin ergonomik elcik, yumusak sunger elcikler ve jelli eldivenlerde yardimci olacaktir.
Hersey tamam olsa bile yeni bisiklet kullanmaya baslayan birinin kondisyon kazanmasi ve bisiklet ergonomisine uyum saglamasi icin biraz sabir ve zaman gerekeceginide kabul etmek gerekir. Sonucta kullanmadiginiz kas gruplari hareket ettikce, bisiklet kullanirken alisik olmadiginiz pozisyonlara uyum saglamaya calistikca basta sorunlar yasamaniz normaldir.

Ayrica yeni bir kullanici oldugunuzu belirtmenizden dolayi linkteki konuyuda okumanizi oneririm:
(link)

Trafikte herkesin birbirine saygili oldugu yollarda, kazasiz, belasiz, arizasiz, patlaksiz keyifli pedallar :)

• Beğen
Tepkiler: onurr32

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
öncelikle hayırlı olmasını dilerim..Benimde bir önceki bisikletim rockrider 5.1 di.Güzel bir bisiklettir başlangıç için sizin işinizi görür.Konfor için öncelikle gidon uzatma aparatı kullanabilirsiniz,bu linkten ((link)) inceleyebilirsiniz. İkinci tavsiyem açı ayarlı gidon boğazı ((link)) olabilir.Birde jel destekli sele yada sele kılıfı kullanabilirsiniz.Ancak bisikletiniz bir mtb olduğu için çok fazla konfor beklemeyin..iyi sürüşler dilerim

Tepki
21
Bisiklet
Ghost
Sele boyunu uzun tutun.Özellikle ayağınız pedaldayken dizinizin kırılmaması lazım yoksa çok yorulursunuz..

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
Tavsiyeler ıcın tesekkurler, h.sonu tum ılettıklerınızı deneyecegım, saygılar,

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
Biraz paraya kıyıp cok iyi bir konfor sağlayabilirsin.Kelebek gidon ve ayarlanabilir gidon boğazı aldım.Bisiklette inanılmaz konfor sağladı.Hatta daha da ileri gittim Brooks sele aldım.Tadından yenmiyor.