Dağ bisikleti yükseltmek

EmreTzn090909

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Emre Tüzün
Bisiklet
Trek
Herkese Merhaba,bisikletimi alalı 2.5 yıl geçti ve kompenentlerin miyadları yavaş yavaş doluyor ve bende yükseltmeye karar verdim.Parçaları tek tek yavaş yavaş satın alacağım.öncelikle aktarma konusunda sorum olucaktı.Arka aktarıcı,ön aktarıcı,vites kolları,ruble,aynakol ve zincir olucak.genellikle tırmanışa yatkın olması yani rublede büyük aynakolda küçük dişli sayısı olması benim için daha iyi olur diye düşünüyorum(Genellikle Dağa çıkıyorum).Bana bu süreçte tümüyle yardım edebilicek kişileri arıyorum.Teşekkür ederim :)

Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@EmreTzn090909 Bisikletinin üstündeki parçaları ayrıntılı yazarsan daha iyi tavsiye verebiliriz.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Bisikletin ne? Bütçen ne kadar? Kaç vites istiyorsun? Elindeki kadro yükseltmeye,yenilemeye değer bir kadro mu? Değersizse satıp, yenisini al boşuna fazla para harcama. Hele bu piyasada Deoreli, XT li bisikletler 1000civarına alınabilirken.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@EmreTzn090909 Adaş ben böyle 1 fikirle kron xc150 mi güncelledim 9 vitese aklım yerinde olsaydı 10 vitese geçecektim aralarında çokta fiyat farkı çok z sana tavsiyem ilk işin rublenin 10lusunu 11-34t olarak almandır. Bu parça çok işine yarayacaktır. Benim uyguladığım yöntem şu her parçayı internetten araştırıp en ucuz olanı almaktır sıfır olarak satın alacağın siteden siteye kesinlikle değişiyor. Mesela ürünleri erdoğanlar bisikletten bakıp hoşuna gideni fiyatı uygun görüneni googleye yazıyorsun bakıyorsun hangi site daha ucuz o siteye üye olup satın alıyorsun
alacağın parçaların bölmeleri kısayoldan bak
Arka Aktarıcı
Aynakol
Orta Aktarıcı
Ruble
Vites Kolu
Zincir
tavsiye ettiğim ilkini yoruma yazdım 2. shimano hg54 10vites zincir şayet paran varsa set olarak alman daha güzel olabilir bende haftadan haftaya aldığım için öyle imkanım yoktu 3x9un seti erdoğanlarda 1140tl 3x10 ise 1400tl dediğim gibi çok az fark var benim uyguladığım yöntemi uygularsan muhakkak daha ucuza kapatabilirsin :) bu arada bisikletin kaç vites olduğunu söylersen sevinirim

EmreTzn090909

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Emre Tüzün
Bisiklet
Trek
Bisikletimin rublesi 8 dişli 36 11 aynakol 3 lü onun dişli sayısını bilmiyorum şuan üstünde x4 set var jant bontragerin stok jantı lastikleri schwalbe smart sam 2.25 le değiştirdim daha başka istediğiniz birşey varsa yazabilirim teşekkür ederim

Bisikletim Trak Marlin 7 kadro nun önemliliğini bilmiyorum ama satın aldığımdan beri açıklığa kavuşturamadığım üstündeki "%99,9 aliminum,%0.1 gold" yazısı var isterseniz orayı çekip atayım bitçe olarak 1200 e kadar çıkabilirim,vites seti olarak slx veya xt olabilir ve tırmanış odakli dişli sayıları istiyorum. Sizce ne yapmalı satmalı mı yoksa kalmalı mı?

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İyi günler gençler (aynı zamanda hala genç kalanlar )
bisikletimi yükseltmek istiyorum dağ bisikletim var ve nerden yükseltmeye başlıycağımı bilmiyorum .
pedal ? lastik ? maşa ?
malum sıfır bisiklet alınca mutlaka bi yerden kısmış oluyorlar eğer toplama değilse .
benimkinde de o olayın olduğunu düşünüyorum ama karar veremedim
daha iyi bi vites setimi almalıyım ?
yoksa iyi bi fren setimi ?
ihtiyaçlara göre diyeceksiniz kullanım tarzımı yazıyım.
dağ ve asfaltta sürüyorum . biri az biri fazla değil, eşit . yani yoldan da kısamam dağdan da .
biraz yüksek süratler yapıyorum . yaşadığım yer yokuş ağırlıklı olduğu için .
60 70 küsür hızlardan bahsediyorum .

bisikletim : Mosso WildFire 2019 hyd

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.913
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Soruya soruyla cevap vereyim. Neden yükseltme ihtiyacı duyuyorsunuz?

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Soruya soruyla cevap vereyim. Neden yükseltme ihtiyacı duyuyorsunuz?
:D mükemmel soru . daha rahat ve konforlu bir bisiklet istiyorum . dağda her karışın tadını almak istiyorum . uzun sürede sürekli uğraştırmasın istiyorum . her ay vites ayarı yapmak istemiyorum . eeyyani biraz da göze hoş gözüksün be :D

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.913
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
:D mükemmel soru . daha rahat ve konforlu bir bisiklet istiyorum . dağda her karışın tadını almak istiyorum . uzun sürede sürekli uğraştırmasın istiyorum . her ay vites ayarı yapmak istemiyorum . eeyyani biraz da göze hoş gözüksün be :D
Dağda her karışın tadını almak kişisel bir şey. Vites ayarını ayda bir yapıyorsanız bence hiç yükseltmeyle uğraşmayın, dağda ve yolda sürekli kullanılan her vites setinin illa bir yerde ayara ihtiyacı olabilir. Daha rahat ve konforlu olması için üst seviye sete geçin diyeceğim de, ruble, zincir, arka aktarıcı ve vites/fren kolları değişimi gerektirdiğinden dolayı size bayağı bir maliyet çıkartacak. Ancak forumda Tourney'den Deore grupsete geçen bir arkadaş vardı, o yardımcı olabilir bu konuda.

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dağda her karışın tadını almak kişisel bir şey. Vites ayarını ayda bir yapıyorsanız bence hiç yükseltmeyle uğraşmayın, dağda ve yolda sürekli kullanılan her vites setinin illa bir yerde ayara ihtiyacı olabilir. Daha rahat ve konforlu olması için üst seviye sete geçin diyeceğim de, ruble, zincir, arka aktarıcı ve vites/fren kolları değişimi gerektirdiğinden dolayı size bayağı bir maliyet çıkartacak. Ancak forumda Tourney'den Deore grupsete geçen bir arkadaş vardı, o yardımcı olabilir bu konuda.
anladım peki bu görüntü için ne önerirsiniz . bisiklet şöyle şaşalı gözüksün . madem ergeniz her yerde gösterelim dimi
Bunun çaresi belli, elektronik vites sistemine geçeceksiniz.
abi onun parasına ben yeni bisiklet toplarım :D saol yinede

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bisikleti yükseltmek için altına iki tane tuğla koyabilirsiniz ehi ehi

Sıfır bir bisiklet alınca illa ki bir yerde kısmıyor firmalar. ne kadar kaliteli ve marka ekipman kullanırsa, o kadr fiyat artıyor. Buna mukabil her malın bir alıcısı olduğu için 500 liraya da bisiklet satılıyor, 35.000 liraya da satılıyor. satılıyor yani alan var. o yüzden bu önermeniz doğru değil.

bisikletiniz iyi, değişiklik talebiniz ise şu an için biraz gereksiz sanki. Şuna dayanarak söylüyorum; acaba neyi değiştirsem diye bir yaklaşımla doğru sonuca ulaşamazsınız. Bu işlem aksesuar takmak değil, performansı değiştirmek. Eksikliğini hissettiğiniz şeyi değiştirin. Bisiklet hızlı mı gitmiyor, ona gör bakalım. Sele mi rahatsız? Ona bakalım. Şıkır şıkır ses mi geliyor? ona bakalım.

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikleti yükseltmek için altına iki tane tuğla koyabilirsiniz ehi ehi

Sıfır bir bisiklet alınca illa ki bir yerde kısmıyor firmalar. ne kadar kaliteli ve marka ekipman kullanırsa, o kadr fiyat artıyor. Buna mukabil her malın bir alıcısı olduğu için 500 liraya da bisiklet satılıyor, 35.000 liraya da satılıyor. satılıyor yani alan var. o yüzden bu önermeniz doğru değil.

bisikletiniz iyi, değişiklik talebiniz ise şu an için biraz gereksiz sanki. Şuna dayanarak söylüyorum; acaba neyi değiştirsem diye bir yaklaşımla doğru sonuca ulaşamazsınız. Bu işlem aksesuar takmak değil, performansı değiştirmek. Eksikliğini hissettiğiniz şeyi değiştirin. Bisiklet hızlı mı gitmiyor, ona gör bakalım. Sele mi rahatsız? Ona bakalım. Şıkır şıkır ses mi geliyor? ona bakalım.
anladım demek istediğinizi . ozaman biraz daha kullanmak lazım anlamak için . teşekkür ederim . ha bu arada tuğlayla çok yükselmez ben balkona taşıyorum 2 kat yükseliyo :)
Kadro altına led ışıklar (Fast & Furious hesabı), sele arkasına disko topu :komik:
mükemmel jhljhljjh. basık tofaş misali

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.867
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet yükseltmek kolay iş değil. Hem bakalım o kadro, yükseltmeleri destekleyecek mi? En basitinden amortisörlü maşanın bile uyumu sıkıntı; düz mü olacak konik mi, QR mı yoksa sokma mil mi vs. Bisiklet ve parçalarına çok iyi hakim olmak gerekiyor. Bilmeyen adamın bulaşmaması lazım.

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Recephan Yılmaz

16 yaşında bisikletinin donanımlarını yükseltmek isteyecek kadar bisikleti sevmen çok güzel bir şey. Tebrik ederim. Eline geçen parayı nereye harcayacağın kesinlikle senin tasarrufun. Yapma etme demek haddimize değil. Keşke tüm akranlarının senin gibi hobileri olsa.

Yine de, madem sordun sana şöyle bir şey söyleyeyim. Tamir ve bakım masrafları hariç olmak üzere bu bisikletine bence hiç para harcama. Suyunu çıkarana kadar kullan. Belki de birkaç ay ya da birkaç sene sonra MTB'den sıkılıp bir gravel bisiklet almak istersin? Emin ol, bu bisikletine yaptığın yatırım maddi olarak sana geri dönmeyecek. Onun yerine daha iyi bir kask, ayakkabı ya da ne bileyim bir forma alabilirsin mesela kendine.

Bir de, geçmiş mesajlarına baktım da aklıma şu geldi: İzmir başarılı triatletler çıkarıyor. Triatlon sporunu bir araştırsan mesela?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kadroset (kadro, maşa), Jantset (jant; göbek, çember, teller, ruble, dış lastik, iç lastik), grupset (fren, fren kolları, vites, vites kolları, aynakol, aktarıcılar) şeklinde bir sıralamam var. Ama hemen yukarda yazı komşum olan yazarın sözlerine ayniyle katılıyorum. Bisiklet yükseltmede en genel geçer kullanılabilecek söz 'katranı kaynatsan olurmu şeker...' sözü olur. Eşekten arap atı yapamazsın. O nedenle ne kadar yükseltme yapıp masrafa girsende yaptıkların hep zarar hanesine yazılacaktır. Çünkü alt yapı müsait değildir. Bu amaçla şimdiye kadar girişmiş olduğum denemeler hep hüsranla sonuçlandı ve istediğim verimi alamadım. Paranı çarçur etme. Aradığın özellikleri karşılayacak bir bisiklet için birikim yap.

Tepki
53
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
gerçekten teşekkür ederim sorularıma cevap verdiniz . cem abi dediğin gibi triatlet sporu güzel aslında ama nerden araştıracağımı kime ne soracağımı pek bilmiyorum çevrem çok geniş değil bisiklet konusunda . ayrıca triatletliğe bireysel başlanıyorsa nerden başlamam gerek onuda bilmiyorum . bildiklerini anlatırsan sevinirim

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Youtube'da Asla Durma kanalına bir göz atabilirsin. Sıkılmadan izlersin diye düşünüyorum.

Bir de yolun düşerse:

(link)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Recephan Yılmaz Dusuk seviye bir bisikleti yukseltmenin cok bir mantigi olmasa da soyle bir guzelligi vardir. Paran oldukca yukseltirsin, elindeki parcalari uyguna elden cikarirsin, böyle gider ve bu isin sonunda mesele kadrosete gelir onuda musait sekilde degistirirsin sonunda bunlarla ugrasirken hem eglenir-ogrenir, hem bisikleti apirgireyt asamalarinda daha iyi tanimanin yaninda bisikletsiz kalmadan daha kaliteli bir makinaya kavusursun. Ben bu yontemi basarmis biri olarak jantlardan baslamani oneririm