Dağ Bisikletçileri ve Yol/Yarış Bisikletçileri arasındaki Vücut Gelişim Farkları ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cyclopower tarafından paylaşıldı.

 1. Cyclopower

  Cyclopower Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Merhaba Arkadaşlar,

  Dağ bisikleti ve yol/yarış bisiklet sporuyla ilgilenen arkadaşların gözlemleri ve bilgileriyle bu iki daldaki bireylerin vücut gelişim farklılıklarını merak ediyorum. Bu konuda bizleri aydınlatabilirseniz memnun olurum.

  Örneğin, Yol/Yarış bisikletçilerinin bacak kasları, Dağ bisikletçilerine göre daha uzun ve daha ince midir?
   
  akpinar, tuninger_haa ve d.berkay bunu beğendi.
 2. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bu büyük oranda vücut yapısı ve genetik yapı ile ilgili. Her iki disiplinde de kaslı yapılı ve ince tipli insanlar vardır. Burda önemli olan hangi vücut yapısının hangi sporda başarılı olacağıdır, dağ bisikletinde kilogram başına verilen güç kral olduğundan ince hafif yapılı insanlar daha başarılı olacaklardır, yine pist (velodrom) disiplininde yokuş olmadığı için kaslı sporcu şanslıdır. Yol bisikletinde başarı ise etabın hangi sporcunun vücut yapısına uyduğu ile ilgilidir, düzlükte sprinterler, dağlık etaplarda hafif sporcular daha şanslıdır.
  Sorunuzla ilgili olarak dağ bisikletçilerinin üst vücutları daha çok efor sarfediyor olabilir ama kas gelişim şekli büyük oranda genetik vücut yapısı ile ilgilidir...
   
 3. captain_2

  captain_2 Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  aydın
  Seviye:
  ilave olarak antrenman şekli ile doğru orantılı olacaktır örneğin evamlı rampa çalışan sporcu veya devamlı düz yol çalışan bir sporcu kaçınılmaz belli bölgedeki kaslar daha gelişkin olacaktır.buradan şu çıkıyorki tek yönlü çalışmamak mantıklısı teşekkürler.
   
  42FY ve Cyclopower bunu beğendi.
 4. herbil

  herbil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Yol bisikleti ve Dağ bisikleti kullanımları sırasında kasların kasılmaları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Dağ bisikletinde kaslar daha sık ve değişken kuvvetlere karşı çalışırken, yol bisikletlerinde kaslar daha dengeli ve genelde değişken olmayan kuvvetlere karşı çalışır.
  Dağ bisikleti kullananlarda kasların dinamik kasılması daha çok olmakta, yol bisikletinde ise (Cadans değerleri daha düşük olduğu için) kaslar dağ bisikletine göre daha statik çalışmaktadır.
  Statik çalışan kaslarla, dinamik çalışan kasların oksijen ihtiyaçları ve enerji üretim mekanizmaları arasında farklılıklar olmaktadır.

  Benim ilk aklıma gelen farklar bunlar,
   
 5. R@SYONEL

  R@SYONEL Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  87
  Şehir:
  SaKaRYa
  Seviye:
  benimde merak ettiğim bi konuydu teşekkürler...
   
 6. Şafak Atilla Akpınar

  Şafak Atilla Akpınar Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.222
  Beğeniler:
  1.576
  Şehir:
  Ankara-Dikmen
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Sürekli düz bir yolda gitmek sizlerinde dediği gibi belli bölgedeki kasları geliştireceğinden hem rampalı hem de yeri geldiği zaman çok dik inişli yerleri seçtim ki birbirlerine denk gelsinler diye.Bazen yeri geliyor yolum olmasa bile rampaları atak bir şekilde çıkmaya çalışıyorum..Böyle böyle haftanın 5 günü,günlük 50 km geçkin antreman yapıyorum :)
   
 7. Berkan Çifçi

  Berkan Çifçi Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Seviye:
  ben yokuş çalıştım 1 ay kadar, üst bacak kasları gözle görünür hale geldi
   
 8. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Buna ek olarak;

  Sadece dağ ve yol olarak ayırmak yanlış olur. Çünkü yol yarışları çeşitli olabilir. Tırmanma ile biten bir etapta dağ bisikletinden gelenler başarılı olabilir. Çünkü dayanıklılık ön plandadır. Ama sprint ile biten bir etapta sprinter olmayan bir bisikletçinin (dağ yada yol farketmez) hiç şansı yoktur.

  Yani kas tipini ikiye ayıracaksak, sprinter, yani patlayıcı kuvveti fazla olan ve dayanıklılık özelliği fazla olan diye ayırabiliriz. Yol-Dağ diye ayırmak yetersiz olur.

  Yol ile dağ bisikletçiliği arasında temelde fark yoktur, fark olsaydı zaten dağ bisikletinden gelenler yol bisikletinde başarılı olamazdı (ama oluyorlar).
   
  tuninger_haa ve Melih Daltaban bunu beğendi.
 9. tuninger_haa

  tuninger_haa Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  Gaziantep
  Seviye:
  ben direk biyolojik bilgi veremeyecegım de yarışların surelerını goz onune alarak sankı yorum yapabılırız. mesela farkı bıraz daha acarsak maraton koşucular genelde zayıf bir vücuda sahipken 100m kosucuları daha kaslı bir vucuda sahıp oluyorlar. ama tabi bisiklette bu kadar fark oldugunu sanmıyorum.

  güzel bir noktaya değinmişsiniz. peki acaba yoldan dağa gecen yok mu?(başarılı olarak)


  ...... bu arada güzel soru, hiç aklıma gelmemıstı :)
   
 10. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Selam Gürol, tek tek cevap verecek olursam genelde söylediklerinin aksini düşünüyorum.
  Tırmanma ile biten bir etapta dayanıklılıktan ziyade FTP (functional treshhold power) olarak kg başına en yüksek watt ı veren sporcu alır . Sprint ile biten bir etapta sprinter olmayan yarışçı önceden fırsatını bulup kaçabilirse şansı olur, tabii son düzlükten önce kaçamadıysa şansı yok :)
  Yol ve dağ bisikletçiliği arasında her yönden büyük farklar var, dağ da neredeyse iri yarı cüsseli sprinter adamlar pek ekmek yiyemezler, öte yandan genellikle tırmanış ve teknik performans ağırlıklı olduğundan hafif ve kilogram başına verdiği gücü iyi olanlar iyi bir teknikle çok şanslıdır, yine ne kadar hafif olunursa vo2max o kadar artacaktır, bu da mtb gibi pek dinlenme şansı olmayan bir disiplinde çok önemli. Kanımca mtb de çok hafif ve iyi tekniği olan iyi zamana karşıcılar en şanslılar. Yolda işin içine taktik gurup dinamikleri, zekayı ve takımı iyi kullanma gibi çok farklı argümanlar katılıyor, yine kas ve vücut tipi olarak yol bisikletinde sporcunun başarısını vücut ve kas yapısına göre parkur şekli belirliyor.
   
  tuninger_haa, Cyclopower ve R@SYONEL bunu beğendi.
 11. Necati Günüç

  Necati Günüç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  teşekürler hocam çok güzel bir konuya değinilmiş
   
  seda ak bunu beğendi.
 12. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.764
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Kanımca yolda daha çok para olduğundan proflar pek geçmez dağa, ama Lance Armstrong sanırım hobi olarak mtb koşuyor ve başarılı da olmaya başladı hatırladığım kadarıyla.
   
  tuninger_haa ve Cyclopower bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170411_091317.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
4ii.jpg
Arkadaşlar kendi bilgimle özetleyecek yada tarif edecek olursam pedala aktardığımız gücü watt cinsinden ölçen ama süre ve ortalama hız gibi; eğime, rüzgara veya hava koşullarına göre çok fazla...
cts.JPG
Merhaba bir hatırlatma yapayım: Bu forumda tanıdığım ve performansı benden çok yukarılarda olan bisikletçi arkadaşlarım var. Burada yazacağım şeyler, bu işin doğrusu budur diye tecrübeli...