Cyclocross Bakımı ve Zincir yağı

Konu, 'Cyclocross' kısmında Laçin Aslan tarafından paylaşıldı.

 1. Laçin Aslan

  Laçin Aslan Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Fenerbahçe, İstanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Gerilere baktım göremedim, daha önceden açıldıysa kusura bakmayın :) Cyclocross ne tam olarak yol nede bir MTB olduğundan bakımında özel olup olmadığını merak ediyorum.. Ülkemiz yolları göz önüne alındığında birçok kişinin tercihi bu bisikletler olacaktır.. Bakımı hakkında soruları burada toplayabiliriz.. İlk soru benden gelsin :)

  Yeni aldığım bisikletle 2 defa yağmur yedim, birinde bisiklet neredeyse 90 dakika yağmura maruz kaldı yavrucağım, Ruble ve zinciri kontrol ettim, belli belirsiz biraz yağ var üzerinde.. Nasıl bir yağ kullanmalıyım, kendim mi alıp süreyim yoksa aldığım yere mi gideyim :) Kendin sür diyorsanız ne yağı alıp nerelere ne kadar sürmeliyim..

  Son olarak bisikleti günlük olarak kullanıyorum, evdeyken eve çıkartıyorum, işyerimde komik gelecek ama resepsiyona sokuyorum :) back office e tabiki, yağmur yoksa bazen dışarıda kitleyebilirim.. Genel olarak nasıl bakımlar yapmalıyım, nerelere bakmalıyım.. Cyclocross için özellikle dikkat etmem gereken bir nokta var mı?
   
 2. #2
  Laçin Aslan

  Laçin Aslan Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2014
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Fenerbahçe, İstanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  yok mu yardım edebilecek :)
   
 3. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.136
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Bisiklet tipi nedeni ile özel bir bakım gerektirmez. Bisikletler su ile dosttur. Yağmurda ıslanmak bisiklete zarar vermez. Zincir, ruble, aynakol dişlilerini çamurdan temizleyip çok hafif yağlamak yeterli. Yağ olarak özel bir marka gerekmez. İnce makina yağından özel markalı zincir yağına kadar hepsi olur. Tek dikkat etmek gereken çok fazla yağı olmaması, kir toplamaması. Paslanabileceğinden şüphe ettiğin yerleri ıslak bırakmamak iyi olur. Yıkarken basınçlı su kullanmadan su ve köpük ile temizlik yeterli. Hatta sadece silerek bile temizleyebilirsin.
  Bisikletin düşmanı su değil, yağsızlık /fazla yağlama ve çamurdur.

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 4. Atalay Mete

  Atalay Mete Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2014
  Mesajlar:
  207
  Beğeniler:
  214
  Şehir:
  Antalya/Manavgat/Side
  Seviye:
  Tamamen kişisel bir öneri (karşı çıkan da bol olacaktır biliyorum), WD40 ile temizlik ve koruma bana göre en başarılı yöntem. Adı üstünde Water Displacement! Zinciri ayrıca yağlayın.
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 5. Engin Sarı

  Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  408
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Cyclocross için özel bir temizleme yöntemi yok. cyclo bisikletler su çamur durumları gözetilerek üretilmiştir zaten. Zincir, ruble'nin temizlenmesi ile ilgili daha önce forumda yazılmış yazılar mevcut. Farklı yöntemler mevcut. Ben bulaşık deterjanı ve eski bir diş fırçası ile zincir ve rubleyi fırçalıyarak temizliyorum. Sonra ıslak sünger ile durulayıp, pamuklu bir bez ile kuruluyor ya da kurumasını bekliyorum. Sonra da her baklaya bir damla damlatarak zinciri yağlıyorum. İki tip yağ kullanıyorum, birincisi teflon ince bir yağ (finish line marka olması lazım) bir de ıslak/yağmurlu koşullar için wet tube bir yağ (motorex marka). bisiklet için üretilmiş yağlar biraz pahalı ama gerekli oranda kullanırsanız uzun süre kullanabiliyorsunuz. Beni 100 ml iki kutu yağ bir yıldır idare ediyor.
   
  ihtiyar bunu beğendi.