Cüneyt Koryürek trafik terörüne yenildi...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında lepidoptera tarafından paylaşıldı.

 1. lepidoptera

  lepidoptera Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  İSTANBUL - Harbiye’de yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan gazeteci Cüneyt Koryürek’e bir otomobil çarptı. Ambülansla Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Koryürek’in kafatası ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar meydana geldi.
  Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Koryürek, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Koryürek’in vefatının ardından, yakınları ve meslektaşları Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi.

  Cüneyt Koryürek’in vefat ettiği, oğlu Mehmet Koryürek tarafından gazetecilere açıklandı. Çok üzgün olduğu gözlenen Mehmet Koryürek, tomografiye hazırlanırken babasını yitirdiklerini ifade ederek, kendilerine ölüm nedeni olarak, “trafik kazasını takiben beyindeki travmayla beraber önce kalp durması, daha sonra da beyin ölümünün gerçekleşmesi” açıklamasının yapıldığını kaydetti.

  KORYÜREK KİMDİR
  Cüneyt Koryürek 1931’de Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara Koleji’nde, üniversiteyi Kaliforniya’da tamamladı. Askerliğini Genelkurmay Başkanlığı’nda yedek subay olarak yaptı, burada General Cevdet Sunay’ın tercümanı olarak çalıştı.

  Çalışma hayatına serbest muhabir ve basın danışmanı olarak başlayan Cüneyt Koryürek, Ankara’da Daily News’da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1962’de sahibi ve yöneticisi olduğu Delta Ajansı Ankara’da kurdu.

  Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın basın müşavirliğini de yapan Koryürek, Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Avrasya Kıtalararası Maratonu’nun yarış ve organizasyon direktörlüğünü yapan tecrübeli gazeteci yedi olimpiyatta gazeteci olarak çalıştı.

  Olimpiyat oyunlarını TRT’de yorumlayan Koryürek, bu konuda yayınlanan iki kitabına ek olarak İstanbul Olimpiyat Hazırlama ve Düzenleme Kurulu için de bir kitap yazdı. Ayrıca ‘Lider ve Liderlik’ ve ‘Harf İnkılabı’ adlı kitapları bulunan Koryürek’in Türkiye’de çalıştığı bazı atletler, Türkiye ve Balkan rekoru kırdı.

  Koryürek’in, Amerikan Atletizm Yazarları Derneği, Uluslararası Olimpiyat Tarihçiler Birliği ve Atletizm İstatistikçileri Birliği üyeliği bulunuyordu. Çeşitli yıllarda Atletizm Federasyonu’nda, genel sekreter, asbaşkan ve başkan olarak görev yapan Cüneyt Koryürek, son olarak NTV’de yayınlanan Atletizm Aktüel programında yorumcu olarak görev yapıyordu.

  Cüneyt Koryürek ayrıca, Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl, Radikal ve Sabah gazetelerinde atletizm, olimpiyat ve genel konular üzerinde yazılar yazdı.
  (Alıntı)
   
  Haşim Okyay bunu beğendi.