CST Traveller 26*1.50 lik dış lastik ; ıslak zemin faciası

M.öztürk

Üye
Tepki
55
Arkadaşlar hasta olduğum için uzun zamandır süremiyordum bugün biraz şehir içi turlayayım dedim tehlikeli bir kaza geçirdim. Bunda da kesinlikle başlıkta belirttiğim lastiklerin kusuru vardı.

CST nin bu lastikleri fiyat olarak çok uygun zor aşınıyor ancak ıslak zeminde frene basmak demek bisikletten düşmek demek gibi birşey.

Daha önce arazi lastiğim maxis tomahawk la rahatlıkla indiğim yokuştan bu lastiklerle inmek istedim bugün. Hava aniden yağmaya başladı bir müddet sonra yağış kesildi asfalt ıslandı doğal olarak.

İnerken süratli olmamama rağmen frene azıcık , hafiften , yoklar gibi dokunmama rağmen bisiklet altımdan fırladı gitti. Yaklaşık 15 metre sürüklendim. Tişörtüm parçalandı , selem yırtıldı , sortum parçalandı iç çamaşırımla birlikte. Kafamı çok sert şekilde yere çarptım KASK ım hayatımı kurtardı diyebilirim. Sırt çantam olması da ayrıca korudu beni.

Benim anlamadığım ben bu lastiği alırken dişsiz lastikler içerisinde fiyat performans olarak en iyisi olduğu söylenmişti , ayrıca üzerindeki oyuk şeklindeki girintilerin ıslak zeminde tutunmayı artıracağı söylenmişti. Bunun gerçek olmadığını bizzat deneyimledim.

Kolumda ufak bir yüzülme var.
http://img295.imageshack.us/img295/1483/fotoraf0208.jpg

Tişörtüm de kullanılmaz hale geldi :(.
http://img25.imageshack.us/img25/9006/fotoraf0205.jpg

Şortumun resmini koyamadım çünkü sürtünmeden dolayı yarısı koptu, yolda kaldı. Kalçamın sağ lobunda kıl tüy hiçbirşey kalmadı ciddi şekilde yüzüldü otururken bile acıyor. İç çamaşırlarımı eve gelince doğrudan çöpe attım zaten sırtımda da kısmen yüzülmeler var.

Tavsiyem şudur ki ıslak zeminde siz siz olun dikkatli olun lastiğinizi iyi seçin.

• Beğen
Tepkiler: Erman ALKAYA
Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Geçmiş olsun arkadaşım.. Benim xc4000 bisikletimde var bu lstikler. Dişli kalın bir lastikten dişsiz ince slim lastiğe birden geçmek dikkat gerektirmiş olabilr.

Bende kullnaırım ıslak zeminde ama daha dikkatli olmak gerekir. Ama ne varki istanbul gibi asfalt cennetinde mtb kullnacaksan bu lastiklerde fiyat performans olarak tercih edilmeli.

Daha önce bu forumda moderatörlerden Hakan beyin yazısı var..

• Beğen
Tepkiler: M.öztürk

Enes ÇALDIR

Aktif Üye
Tepki
94
Bende aynı lastiği kullanıyorum kuru asfaltta iyiler ama ıslak zemin hiç bunlara göre değil. 2 kez çamura düştüm.

• Beğen

M.öztürk

Üye
Tepki
55
@Enes ÇALDIR

Kuru asfaltta bende beğeniyorum akıcılık gayet güzel. Ancak ıslak havada sert fren yaptığınız anda kaymaya başlıyorsunuz.

Özellikle ıslanmış asfaltla kaplı bir yokuşu çıkarken seleden kalkarsanız arka lastiğiniz boşa dönüyor , düşebilirsiniz. Düşük viteste seleden kalkmadan yokuş çıkmanızı tavsiye ederim arka lastiğin üzerinde yük olması lastiğin asfalta tutunmasını artırıyor. Tabiki bu söylediğim ıslak zemin için geçerli.

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
özellikle ıslak veya kuru zemine lastik uyum sağlamadan değişime uğradığından olduğundan çok daha kaygandır :) benim rubena flash 1,50 lastiğimle 1metrelik sulu bir alandan geçtikten sonra yere yapıştım ki lastiğimi daha önce yağmurda çok sürdüm ve çokta güveniyorum iyidir suda ama bahsettiğim gibi lastiğinde uyum sağlama süresi var :) heleki ıslaktan kuruya geçince çok daha kaygan oluyor

• Beğen

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
öncelikle geçmiş olsun,
kaymanın nedeni lastik değildir yağmur ilk yağmaya başladığında yolda biriken yağ ve toz suya karışarak çok kaygan bir yüzey oluşturur ki otomobillerden kamyonlara kadar bütün araçlar kayar fakat yağmur biraz devam edipte yoldaki bu artıkları temizleyince kayma büyük ölçüde azalır. siz siz olun yeni yağan yağmurda bisiklet sürmeyin:in:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@zafer sidal

Kısmen katılıyorum. Riskli olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama buna rağmen yağmurlu havalarda hiç bisiklet sürülmesin diyemeyiz. Mecbur kalabiliyoruz. Ya da günlük güneşlik hava varken bile, ıslak zeminlerden geçmek durumunda olabiliyoruz. Böyle durumlarda sürüş stilimizi değiştirerek kullanmak en güvenlisi. Yumuşak frenleme ve ani gidon hareketlerinden kaçınmak vb. gerekir. Markası ne olursa olsun, kullandığımız lastiğe körü körüne güvenemeyiz sonuçta. :)
Bu arada M.öztürk arkadaşım, geçmiş olsun.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
bende katlıyorum. Bu konuya bu lastiklerin aynısı bendede var su kanalları olmasına karşın gerek sert bir lastik olmasından gerekse inceliğinden dolayı yagmurlu havalarda frene bastığınız anda yerle bağlantınız kesiliyor benim tavsiyem yağmurlu havalarda bu lastiklerin kullanılmaması eğer kullanılacaksada düşük basınç ve oldukça düşük hızda kullanılması benim görüşüm bu yönde M.ÖZTÜRK arkadaşıma geçmiş olsun en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Bende bu gün "hutchinson city slick" ile düştüm. Artık yağmur yağmaz diye 4 mevsim lastiklerimi çıkartıp bunu takmıştım.
Daha öncede bu lastikle yağmurda düştüğüm için çok dikkatli gidiyordum. Yokuş aşağıya ön-arka fren kontrollü 15-20 ile iniyorum 10 dakikadır hafif bir yağmur var. Bu sabah okuduğum bu konuyu düşünüyorum.City lastikler çok dişsiz ve hamuru çok sert yağışta yolu iyi tutamıyor arka frene fazla asılıp tekeri kilidlettiğiniz anda düşme riski çok büyük oluyor. fren kuvveti %50 de bile değilken arka lastik öyle bir kızakladı ki bisikletin arkası yanımdan geçip gidecek sandım. yaklaşık %8-9 eğim inişte asfalta düştüm. benim yaralarım sizinkinden kötü. Bu tip lastiklerle yağışta kesinlikle tehlike var.
Çok güzel bir rotada idim. yarıdan dönmek zorunda kaldım. dizlerimde sıyrık ve şişlikler var çok kötü değil ama pazar evde oturacağız artık.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
bu sorun sadece lastiklerden kaynaklanmıyor, bir arkadaş yazmış yukarıda: yağışın ilk başladığı zamanlarda yol yağmurdan yıkanana kadar üzerindeki toz ve ekzozla atılan yağların oluşturduğu kaygan bir tabaka ile kaplanıyor. o zamanda hangi lastiği kullanırsanız kullanın ani ve sert hareketlerde kayma yaşarsınız ki bunu arabalardada yaşıyoruz. yağmurun ilk yağmaya başladığı zamanlarda hızımızı mümkün olduğunca düşürüp yol şartlarına uyum sağlayacağız bu işin başka yolu yok. bu kazayla geçmiş olsun. kask almamış olan arkadaşlar yada olupta takmayanlarda umarım bir ders çıkarırlar . kazasız sürüşler dilerim.

bisikletciiii

Aktif Üye
Tepki
115
Yakın zamanda kaza yapmış biri olarak seni daha iyi anlıyorum.
Çok çok geşmiş olsun.Yine ucuz atlatmışsın.Benim ön dişlerim yerinden oynadı , kolumda çatlak oluştu , Allaha şükür şimdi bir sorunum kalmadı.

İnşallah sende en kısa sürede iyileşirsin.

marule

Daimi Üye
Tepki
406
@jef

çok geçmiş olsun. güneşli hava da gitmesi çok iyi de yağmurda tehlikeli olabiliyor.

alternatif lastik arayanlar bu konuyu bakabilirler
(link)

onur ti

Aktif Üye
Tepki
95
Çok geçmiş olsun arkadaşım.

Gerçekten de yağmur yeni yağmaya başladığında yerler sabun gibi oluyor. Arabayla da bisikletle de çok dikkat etmek gerekli. Hele de çin mali lastik kullanıyorsak.

• Beğen

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
@M.öztürk

Kendiniz söylemişsiniz.maxxis tomahawk ne sizin lastiğiniz ne ayrıca yağmur da cabası...Geçmiş olsun tekrardan lastiklerinizi fazla zorlamayın

• Beğen