Critical Mass Turkiye, Istanbul, 2008

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında esperanto tarafından paylaşıldı.

 1. esperanto

  esperanto Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul

  konu ile ilgili sesleniş-1'im =)

  Critical Mass ilk olarak 1992 yılında San Francisco'da başlayarak bütün dünyaya yayılan bisiklet turlarına verilen isim. Bisiklet severlerin hemen hepsinin ortak istekleri olan pedallamanın ne kadar sıradan bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyor bu fikir. Bir fikir olduğunun altını çizdim ben de onlar gibi çünkü amaç bir organizasyon ya da etkinlik olmadığının vurgulanması. Lider yok, belirli bir rota yok. Sadece gün, saat ve yer belli. Gerisi sadece pedallamaya kalıyor.

  Hiç bir şeye karşı olmayan bu fikir, tüm insanlığın bisiklete karşı olan önyargıları yıkmak ve bisikletlerin de bu trafiğin bir parçası olduğunu anlatmak için var. Kendi aralarında sık kullandıkları (bazen turlarda bağırarak söyledikleri) ağızdan ağıza yayılmış bir sloganı da var: "Trafiği engellemiyoruz, trafik biziz!"

  Ülkemizde de bir an önce böyle bir pedallama fikrine dahil olarak bisiklete bakış açımız için bir de bu şekilde seslenişte bulunması gerekiyor. Yerel organizasyonlarımızın yeri tabii ki çok başka, bunu da akıldan çıkarmamak kaydıyla Critical Mass Turkiye, Istanbul, 2008 için kollarımızı sıvamalıyız. Herkes üstüne düşeni yapacaktır! Değil mi?

  http://critical-mass.info/howto/index.html İncelemek isteyenler ve Critical Mass'e nasıl başlayabiliriz metinleri (ing.)

  http://critical-mass.info/international.html#europe Şimdiye kadar Critical Mass şehir tularına katılan Avrupa şehirleri (ing.) -Aynı sayfa üzerinden tüm listeyi de inceleyebilirsiniz, Afrika'dan Amerika'ya 100'ün üzerinde katılım var-  Ekim'de memleketim Gökova'da da ayrıntılı şekilde detaylandırırız umarım bu fikri. Muğla gurubunun ve diğer tüm gurupların katkısına ve fikirlerine ihtiyacımız var. Organizasyonu diğerlerinden ayıracak ve olaya bilimsellik katacak olan bir şey de eğer hayata gerçekleşecek olursa bir liderimizin olmayacak olması=) "Great man" teorisini çürüten bir organizasyon=)

  Bu arada Mayıs'ta Gökova Pedallarınızın altınızdayken ben de ordaydım, ama resimlerinizden ama yüreğimle=) Benim bisikletimi de umarım o süper arabanın arkasına 6. yaparız=) Resimler de bir harikaydı, Gökova'da pedallamak bir ayrıcalıktır tabii! ;) Ama ben Gökova'da yalnız gezerken nerdeydiniz diye de içim yanmadı değil...Görüşmek üzere...
   
 2. maksim

  maksim Hiper Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  maksim ünal
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  ben buna varım....yer,zaman belli olsun yeter....çünkü biz Trafiği engellemiyoruz, trafik biziz!
   
 3. Sinto

  Sinto Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.724
  Beğeniler:
  2.246
  Şehir:
  Taşındı...
  Seviye:
  ben de kesinlikle elimden geldiği kadar destek vermeye hazırım
   
 4. #4
  esperanto

  esperanto Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  forumda ilgili kişilerle fikri paylaşırsan iyi bir destek olur.
  kolay gelsin..
   
 5. Hasan Derya

  Hasan Derya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  409
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Nerede ve nezaman olduğunu söyle hertürlü yardımı yaparım
   
 6. Emirhan Gördebil

  Emirhan Gördebil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  299
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kesinlikle yer ve zaman belli olsun bende gelirim.Trafikte görülen her bisiklete binen insanın "mahallesinde bakkala ekmek almaya giden çocuk" şeklinde tanımlanmasının ne kadar yanlış olduğunu birazda olsa göstermiş oluruz.
   
 7. Aydan Çelik

  Aydan Çelik Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  257
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Merhaba.
  Criticall Mass'in sloganinin: "Trafigi engellemiyoruz, cunku trafik zaten biziz" slogani oldugu dogru.

  Ama Criticall Mass'in hicbirseye karsi olmadigi cumlesi -eger ben yanlis anlamadiysam- pek dogru degil.

  Criticall Mass kentlere egemen olan motorize kulture karsi orgutlenmis bir girisim. Bu yaniyla bir tarafi temsil ediyor. Ozellikle Avrupa'daki olusumlar hayli politik.

  **
  Bu baglamda forumunuza bir de duyuru yapmak istiyorum. 27 -31 agustos tarihlerinde İstanbul cok onemli bir organizasyona ev ssahipligi yapacak.

  Otomobilsiz sehirlere dogru adini tasiyan bu konferanslar dizisi icinde farlklli ulkelerden bisikletciler de olacak.

  http://www.worldcarfree.net/conference/

  adresinden bilgiler ulasabilrsiniz.

  Kolay gelsin.

  Aydan Celik (Cizer/ arada bisiklet hakkinda yazar)
   
 8. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Benim arkadaşıma Taksim-Divan Pastanesi taraflarında, Bisiklet Federasyonunun düzenlediği günde taksi çarpmıştı. İnşallah böyle aksilikler olmaz. Trafik biziz de hala mazgallara lastikler giriyor, arabalar bizi hiç sayıyor.
  Elimizden gelen neyse, yine de yapmalıyız elbette.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-3-58.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
4.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-10-25_19-34-27.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...