Critical Mass Manisa - CM.MNS

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Herkese merhaba, 13 Eylül'de Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Bisiklet Spor Kulübü Derneği ve Manisa Bosch Bisiklet Kulübü tarafından organize edilen Manisa PedalCAN'LANIYOR Söyleşi etkinliğine çok değerli konuklar katıldı. Bisiklete dair çok güzel şeyler konuşuldu ve paylaşıldı. Özellikle 24 Eylül'de Manisa'da ilk kez düzenlenecek olan Manisa Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ve bu turun öncüsü Sema Gür Uçuşan Teker gülen yüzü ve enerjisi bizi büyüledi. YouTube'da bisiklet ile ilgili ne varsa kamera karşısına geçip bize anlatan Geziniyo Bisiklet Kanalı sahibi Fırat Delan da bizlerleydi. Bunun yanısıra çok değerli konuşmacılar da etkinliğe renk kattı.

Tüm bunlarla beraber Critical Mass'i, yani Kritik çoğunluğu Manisa'da da oluşturabilmemiz için Tanzer Kantık çok güzel öneri ve fikirler sundu bizlere. Bizde buradan yola çıkarak Kritik Çoğunluk kültürünü anlamak ve olması gerektiği gibi şehrimizde, Manisa'da hayata geçirmek için bireysel olarak adımlar atılması yönünde gerek kendisiyle gerekse bir çok kişiyle bu konuyu değerlendirdik. Critical Mass'i diğer oluşum ve hareketlerden farklı kılan da bu bireysel katılımın gücü. Amacımız bisikleti bir ulaşım aracı olarak kabul eden her bireyin yaş ve cinsiyet farketmeksizin, hiç bir grup, dernek ya da zümreye bağlı olmadan, tüm aidiyetleri bir kenara bırakıp en basit haliyle logodaki gibi tek yumruk olarak kritik bir çoğunluğu oluşturabilmek.

Normal bir bisiklet turundan farklı olarak Critical Mass'i olması gerektiği şekilde yapmak adına da bu kültüre ait, farkındalık yaratabilmek için benimsenmesi gereken bazı noktalar var tabi ki..
Gerek trafiğin yoğun olduğu rotaları belirlemek, gerekse diğer konular ile ilgili yakın zamanda bir araya gelmemiz ve kritik çoğunluğu oluşturabilmek için fikir alışverişinde bulunmamız gerekecek. Buluşma yeri zamanını yine buradan takip edebilirsiniz. Yakın zamanda, her ayın son Cumartesi günü Manisa Cumhuriyet Meydanı'ndan hareket edip trafiğin en yoğun olduğu caddelerde sürerek yoldaki herkese Arabadan in, bisiklete bin demek için, trafikte biz de varız demek için, araba senin yol herkesin diyebilmek için Kritik çoğunluğu oluşturabilmek dileğiyle..

Yakın zamanda kritik çoğunluk olabilmek dileğiyle!

Scudo

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben o kadar yaşayabileceğimi sanmıyorum.. Her şeye rağmen.. Ancak 45 plaka ve bisiklet bir arada hayal etmek bile zor..

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.273
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüm şehirlere yaygınlaşması için organize olmalıyız.Başlangıçta Manisanın deneyimleri önemli.Manisa ve yakınlarında olanlar destek vermeli.Iyi haberlerinizi bekliyoruz:harika:

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
O zaman toplanma alanında görüşürüz.

Etkinlik ile ilgili ayrıntıları da atayım buradan;

Critical Mass'e NEDEN Katılmalıyım?

Manisa'da her ayın son Cumartesi günü düzenlenecek olan Critical Mass etkinliklerinin ilkinde;

*Şehrimizde, Manisa'da ne kadar bisiklet kullanıcısı olduğunu herkese göstermek için,
*Trafiği tıkamadığımızı, bizim de trafiğin bir parçası olduğumuzu farkettirmek için,
*Bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu ifade etmek için,
*Bisikletin özgürlük olduğunu anlatmak için,
*Yolların sadece otomobiller için değil bisikletler için de olduğunu söylemek için,

Ve her zaman olduğu gibi MUTLU OLMAK İÇİN!

Toplanma Yeri: Manisa Cumhuriyet Meydanı Atatürk Heykeli Önü
Toplanma Saati: 19:00
Hareket Saati: 19:30

Cumhuriyet Meydanı'ndan hareket ile → Ulupark → Malta → Hastane Kavşağı → Karaköy → Sultan Cami → 8 Havuz'da turu sonlandırıyoruz. Etkinlik süresince ARABA SENİN, YOL HERKESİN, ARABADAN İN BİSİKLETE BİN, BİSİKLETLİ ULAŞIM DEMOKRATİK HAKKIMIZ sloganları dillerimizde olacak.

Kritik çoğunluğu oluşturabilmek dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: H.T

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Bu sene CM düzenleyen il sayısında artış olması sevindirici. Diğer başlayan illerde devamlılık sağlandı mı bilmiyorum ama ne kadar çok şehir, o kadar çok farkındalık. İzmir-Manisa arasında sürebilecek kondisyonum ve cesaretim olsa (ikisi de yok) cuma İzmir'dekinden sonra cumartesi de Manisa'ya gelirdim :)

Ha bir de:
#arabadaninbisikletebin :)

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
istek ve arzunuz yeter teşekkürler bende ilk defa katılıcam :)

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin

Cumartesi günü planlandığı gibi ilk Critical Mass etkinliğimizi gerçekleştirdik Manisa'da. 100'e yakın bisikletli trafikte var olduğunu haykırdı. Herkese özellikle kırmızı ışıklarda durup Arabadan in bisiklete bin diye bağırdık. İlk olması sebebiyle elimizden geldiğince bu kültüre uygun şekilde hareket etmeye çalıştık. Ancak Manisa'nın iki şeritli yollarında sağ şerit park yerine dönüştüğü için çoğu zaman yolu kritik çoğunluğumuzu kullanarak kapatmak zorunda kaldık. Amacımız bisikletin trafikte var olduğunu göstermek ve demokratik ulaşım hakkımızı savunmaktı.

Her zaman dediğim gibi; ne zaman ki bizler yollara çıktığımızda yol kenarlarından birileri bizi telefonlarını çıkartıp resim çekmeyi bıraktığında, işte o zaman istediğimizi tam olarak almış olacağız.

Trafikte daha çok görünmemiz ve insanlara bunu anlatmamız lazımdı. Katılan herkes ile gelecek ay aynı yerde aynı saatte buluşmak üzere sözleştik ve 8 Havuz'da bisikletlerimizi havaya kaldırarak etkinliği sonlandırdık. Gelecek ay için kafamızda yeni fikirleri derlemeye başladık. Eksiklerimizi ve yapmamız ama yapamadıklarımızı uygulamak için, daha da kritik bir çoğunluk ile yollarda olmak için şimdiden hazırlanmaya başladık. Bundan sonra her ayın son cumartesi günü amacımızı insanların zihinlerinde işleyen dek kritik bir çoğunluk toplanacak.

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
iyi bir etkinlik olmuş o gün izmirden geç dönmem nedeniyle etkinliginize katılamadım inşallah birdahaki sefere :)

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bu haftasonu, Pazar günü Uzunburun köyü, Yoğurtçu Kalesi tırmanışı var. Kaçırmayın derim.

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
@Liberi Spiritu manisada üst üste güzel turları kaçırdım felaket şekilde üzgünüm bisikletimde bir sorun var düzeltemedim muradiyede bir bisikletçi varmış orada hallettiricem ogün memleketim kocaeliye gitmiştim katılamadım malesef birdahaki etkinliklere :) kısmet

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
İkinci etkinlik; Critical Mass Manisa #2 "Bisikleti Fark Et!" Daha ışıklı, daha parlak, daha sesli! Trafikte görünmemizi sağlayan ne varsa! Aynı gün, aynı yerde, aynı saatte. Amacına uygun bir CM Manisa etkinliğini daha bitirdik. Gidiş geliş yolda şerit ihlali yapıp grubun arasına dalan beyaz otomobili de çoğunluğu kullanarak bir güzel geriye savuşturduk. İnsanların yüzlerine tekrar ve tekrar Arabadan in Bisiklete Bin diye bağırdık!

Video için;
Kod:
https://www.facebook.com/cmmanisa/videos/374665132989754/

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
bu etkinlikte bulunmak benim icinde güzel oldu manisalıları alıstıracagız bisiklete :D

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Critical Mass Manisa #3 ''AVM Otoparkı'' Geçtiğimiz günlerde Manisa'da yer alan Magnesia AVM'den sosyal medya üzerinden şu şekilde bir talepte bulunduk. Ardından da şöyle bir yanıt aldık ve cevabı da olması gerektiği şekilde verdik tabi ki; Bu da bize talebi eyleme dökme fırsatı sunmuş oldu ki; Yerel basın da dahil olmak üzere pek çok ilgili kurumu bilgilendirip AVM önünde toplanacak kritik çoğunluğun sesini duymaları için davet ettik. 25 Kasım Cumartesi günü saat 19:00'da bu sefer daha güvenli ve daha iyi bir bisiklet park yeri için seslerimizi yükselteceğiz. Manisa'da olan, katılabilen herkesi bekleriz.