Corratec motion ve Alternatifleri?

ronartest

Üye
Tepki
5
Arkadaşlar, 700 ytl(+-50ytl) bütçe ile %70 asfalt %30 arazi şartlarında kullanmayı düşündüğüm bir bisiklet almayı düşünüyorum.bu bütçe ile çok fazla beklentim olmadığı için "Corratec motion 2007" almaya karar verir gibi olmuştum ki , forumda daha önce yapılan birçok karşılaştırmayı okudum ve kafam oldukça karıştı.
"ben olsam şu sebepten dolayı bu bisikleti alırdım" şeklindeki hertürlü tavsiyelerinize ve tecrubelerinize ihtiyacım oldugunu hissettim...birileri beni gazlamalı yürü be koçum demeli ve ben bunlardan bitanesini almalıyım.çünkü kurcaladıkça daha çok kararsızlaşıyorum.lütfen her türlü yorumu yapın.Teşekkür ederim.

Scudo

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Güzel arkadaşım iyi bir bisiklete karar vermişsin. Motion hakkında bir çok şey yazıldı. O fiyatlara alabileceğin en iyi bisiklet.

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
corratec motion dediğin fiyat aralığının üst sınırı olan 750 ytl'nin 100 ytl üstünde kalıyor.

sürekli birlikte bisiklete bindiğim bir arkadaşımın motion'ı var, 2006 model olandan, 2007 ye göre kadrosu daha ağır ama amortisörü mantiou marka 2007 deki amortisöre göre daha iyi. genelde arazide biniyoruz, yolda da bindiğimiz oldu, iki halde de çeşitli süreler bisikleti kullandım veya arkadaşımın yorumlarını dinledim. bisikletin büyük handikapı ağır olması, benim sedona 761 ile arasında ciddi fark var, tarttığımızda 14.5kg geldi üzerinde pedallardan başka aksesuar yokken. sedona ise 12.3 kg, standart donanımıyla pedallar dahil. buradaki fark hiç de az değil maalesef, hele ki bu iki bisikletin fiyatının yaklaşık aynı olduğu düşünülürse.

görünüşü gayet şık ve özenildiği belli bir bisiklet(sd-761 in aksine). fakat aynakolun deore seçilmemesi ve kadrosunun ağırlığı bisikleti bu fiyatta alınmaz kılıyor. görüntüden ziyade işlev önemliyse, ileride yeni parçalar ekleyebileceğin bir kadro istiyorsan tavsiye edebilmek mümkün değil.

senin dediğin fiyatlara, güzel bir hybrid bisiklet de bakabilirsin, daha çok yolda bineceğim dediğine göre ille de mtb de kısıtlı kalma bence. ufak bi araştırma ile beğendiğin modellerden 2-3 tanesini burada yazarsan o modeller üzerinden daha rahat olur yorum yapmak.

• Beğen
Tepkiler: ronartest

ronartest

Üye
Tepki
5
doğru söylüyosun Mithrelios, ama ben nakit ödeme düşündüğüm için (nakit ödemelerde %10) indirim olacagını varsayarak hesabetmiştim. o yüzden corratec motion'ı yaklaşık 780 ytl civarında hesabettim.görüntü gerçekten etkilemişti beni ama ağırlıktan çekiniyorum açıkcası. özellikle senin de bahsettiğin gibi farkedilebilir biragırlık sorunu varsa seçimimde etkili olucaktır.
karşılaştırmayı düşündüğüm modeller ise "Amoeba Scud " ve Sedona SD-761 (D-RL maşalı)...

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
ben de bu iç model arasından tercihimi yaptım diyebilirim. şimdi 761 i ilk aldığımda d-rl maşa ile aldım. güzel ve yaylı olduğu düşünülürse de hafif bir maşa, fakat çok yumuşak. yani 70 kg civarından yukarıysan tavsiye etmem bu maşayı. bunun dışında görüntüsü büyük sorun olmasına rağmen, donanımlara bakıldığında bu üçü arasında en iyi bisiklet sd 761.

en hoş kadro(hem hafif hem detayları güzel) amoeba scud kadrosu, ama onun da büyük bir donanım hadikapı var. d-rl amortisördeki yumuşaklık sorunu aynen onda da var, ve ek olarak üzerindeki sistem alivio. yani bu kadar para vermişken hiç olmazsa 9'lu sistemin girişi olsun, ileride daha rahat parça yenilemesi yapılabilsin ve 9'lu sistem avantajlarını kullanabilsin ister insan.

donanım olarak ikisinin ortasında fakat kadro olarak en az tercih edilecek ise motion. ikinci elde yok pahasına kadrosunu satıp yeni kadro almak isteyen bir-iki tane motion kadrosu satıcısına rastladım, haksız da sayılmazlar. çünkü 2 kg den ağır bir kadroya yeni donanım almaktan önce kadroyu değiştirmek gerekir. yani zaten ikinci büyük ağırlık tasarrufu da maşadan gelecek olduğuna göre bu en temel iki parçayı değişmek gerekecek demektir motion'ı hafifletmek istiyorsak. kadrosu da haliyle talep gören bir kadro değil o yüzden ikinci elde fiyatı düşük.

şu halde, eğer ileride ben bişey değiştirmem, boyle kullanırım, güzel gözüksün kanım ısınsın yeter dersen, motion bir alternatif fakat ötesinde değil. arkadaşıma anlatmaya çok çalıştım ağırlık önemlidir bak şu avantajları var sedonanın diye anlamadı, şimdi ağırlığından dolayı şikayetçi bisikletinin. sedona'nın tipini beğenmiyorum fakat, d-rl yi s-rl ye çevirtince, 12kg altında bisiklete sahip oldum yaklaşık 1000 ytl ye. bu da üzerindeki donanım da düşünüldüğünde gayet şık bir fiyat/performans oranı veriyor. iki bisikleti bırak sürmeyi, arabaya bindirip indirirken bile peş peşe kaldırıp koyduğumda çok ciddi fark hissediliyor. amoeba ise alivio dan dolayı kaybediyor. alınırken, fiyat farkını verip full deore set ile değiştirmek veya sırf kadrosunu alıp üzerine ikinci el veya sıfır donanım dizmek en mantıklısı.

bir de kadro boyu meselesi var tabi, sedona 16"-18" amoeba sanırım 15"-17" gibi corrateclerin boyutlandırılması biraz daha farklı. boyuna hangisi uyarsa, hangisinin üzerinde kendini rahat hissedersen, o halde burada söylediklerimizin hepsi değişebilir. neticede üçü de benzer fiyat aralığındaki güzel bisikletler, kağıt üzerinde hepsinin bazı özellikleri diğerlerinden daha iyi olsa da, seçim senin olacak ve arada dağlar kadar fark olmayacak.

• Beğen
Tepkiler: ronartest

Manta

Üye
Tepki
24
Biraz zaman geçmiş gerçi ama ben de x-vert motion aldım birkaç ay önce. Daha önce postacı bisikleti dediğiniz Bisan ve markası belli olmayan tank gibi bir MTB kullandım. 7'li markasız bir vites sistemi vardı. En düşük vitesle bile ayağa kalkarak çıkamadığım yokuşları Motion ile 3 - 4. viteslerde hiç zorlanmadan, hatta hızlanmak için bastığımda önünü kaldıracak kadar kuvvetle çıkabiliyorum. Bana bisiklet tüy gibi geldi. Eski bisikletimi 4. kata eve çıkarırken kan ter içinde kalırdım. Motionu ise hiç abartısız bir elimde marketten aldığım poşetler varken koşarak çıkarıyorum. Bilmiyorum bu bir fikir verir mi?