Çok Önemli Bir Gelişme - Conti-eBike-System -Delta Bisiklet Türkiye Distribütörü Oldu

Konu, 'Delta Bisiklet' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

 1. ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Merhaba Değerli Arkadaşlar,

  20.yıl dolayısıyla bu yıl bir çok yeniliğe imza atıyoruz.
  Yenilenen Delta Bisiklet sitesinden sizlere 2015 yılında bir çok sürpriz markalarımızın olacağından bahsetmiştik. Continental bisiklet lastikleri temsilcisi olan Delta, Continental ailesine bir yenisini kattı.

  Bu markalardan ilk bombayı açıklıyoruz...

  VARAN 1: DELTA BİSİKLET CONTİNENTAL ELEKTRİLİ BİSİKLET SİSTEMLERİ (Conti eBike System) TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDU...

  Türkiye elektrikli bisiklet pazarında çok önemli bir gelişme,
  Delta Bisiklet Conti-eBike-System ürünleri Türkiye Distribütörü Oldu,

  Türkiye pazarına da girecek olan Continental, Türkiye’deki bu stratejik iş ortaklığını bisiklet konusunda öncü firma Delta Bisiklet ile birlikte yürütecek. Continental E-Bike System ürünlerinin Türkiye distribütörü olan Delta Bisiklet, ülke genelinde yedek parça ve servis hizmetini de verecek. 2015 yılı içerisinde ContiTech ürünlerinin kullanıldığı bisikletleri yollarda görebileceğiz.

  Dünyadaki birçok firma bisikleti geliştirme adına sürekli olarak çalışmalar yapmaktadır. Sektörde son yıllardaki en büyük ortak çaba elektrikli bisiklet üzerinde yürütülmektedir. Pek çok marka Robert Bosch tarafından geliştirilen orta göbekten tahrikli elektrik motorlarını e-bike serilerinde tercih etmişlerdi. Türkiye’de de Delta Bisiklet distribütörü olduğu Cannondale ve Corratec markaları ile bu ürünlerin örnekleri olan E-Bike ları tüketici ile buluşturmuştu.

  Şimdi de herkes tarafından iyi tanınan Continental, ContiTechnic departmanının liderliğinde "Continental E-Bike System” adı altında yepyeni bir teknolojiyi yaratmıştır. Her yıl yepyeni teknolojilerin duyurulduğu ve tanıtıldığı dünyanın en büyük Bisiklet ve donanım fuarı olan EuroBike da Continental bu yeni sistemi lanse etti. Sistemi oluşturan temel donanımlar daha fuar bitmeden "RED DOT” ( En iyi tasarım ) ödülüne layık görüldü.
  Bilindiği gibi Continental markası yıllardır bisiklet üzerine çalışmalar yapıyor. Geliştirdiği Conti E Bike System adı altında bu çalışmalara son noktayı koydu. Conti-eBike-System, bisiklet orta göbeğinde sabit motor, kontrol ünitesi, dijital ekran ve bataryadan oluşmaktadır. Conti E-Bike System, pedal gücü ile devreye giren bir motor ünitesine sahiptir. Bu motor ünitesi güç ayarını kontrol ünitesinden almaktadır. Pedal dönmeye başlar başlamaz devreye girerek bisikleti harekete geçirmektedir. Burada kullanılan hareket duyarlılığına sahip rulmanlar, pedal turunun tamamlanmasını beklemeksizin motra hareketi iletmeye yeteneklidir.

  Continental e-bike system ürünleri önümüzdeki yıl ayrıca bir çok dünyaca ünlü bisiklet markalarına entegre olmuş şekilde de dünya pazarına girecek. Geçtiğimiz Euro Bike 2014 fuarında bir çok marka ile anlaşma yapmış durumda. Ülkemize farklı markalar üzerinde gelecek olan ContiTech e bike sistemlerinin servis hizmetini de Delta Bisiklet verecek.

  [​IMG]

  Önümüzdeki günlerde sistem Bluetooth teknolojisi ile de bütünleşecek. Bu sayede akıllı telefonlardan yönetimi mümkün olabilecek.


  Delta Bisiklet, ilk etapta Conti ebike system ürünlerini Geotech markasıyla pazara sunacak. Geotech olarak bir şehir bisikleti modeli bir de dağ bisikleti modeli oluşturulmuş durumda.
  Conti E-Bike System, pedal gücü ile devreye giren bir motor ünitesine sahiptir. Bu motor ünitesi güç ayarını kontrol ünitesinden almaktadır. Pedal dönmeye başlar başlamaz devreye girerek bisikleti harekete geçirmektedir.


  Delta Bisiklet bu ürünleri ilk olarak Geotech markasıyla prototip olarak hazırlıyor.


  Geotech e-Cross 29" Dağ Bisikleti Conti-eBike-System e-cross 2015

  [​IMG]


  Geotech e-City 28" Şehir Bisikleti Conti-eBike-System e-city 2015

  [​IMG]

  ContiTech Conti ebike system model

  [​IMG]

  ContiTech Conti ebike system uzaktan kontrol mekanizması

  [​IMG]

  ContiTech Conti ebike system merkez motor sistemi

  [​IMG]

  ContiTech Conti ebike system ana ekran ve yol bilgisayarı

  [​IMG]

  Testler devam ediyor

  [​IMG]


  Şimdi kısaca Conti-eBike-System (Continental Elektrikli Bisiklet Sistemi) özelliklerine bakalım


  1- Conti-Drive-System / Continental Sürme Sistemi

  Yenilikçi sürme sistemi donanımları optimal entegre ve senkronize sürme sistemini oluşturur.
  Conti-eBike-System, maksimum kullanım kolaylığı ergonomik ve şık bir tasarım üzerinde odaklanan parçalardan oluşur. Ekran, uzaktan kumanda, merkezi motor, akü, taşıyıcı, şarjı prestijli tasarım ödüllerine layık görülmüştür. Tüm parçalar bir üst kalite ve tekniksel USPS aracılığıyla çalışır. Bunun dışında, ContiTech özellikle optimal bir sürme sistemi konfigürasyonuna, senkronizasyon ve tüm eBike entegrasyonuna önem verir. Bu optimize sistem ve eBike entegrasyonu, modüler sistemin esnekliğinin yanısıra bisikletin herhangi bir türü için CONTI® Ebike Sistemi mükemmel kılar. OEM kendi hayal gücüne göre eBike kavramları tasarım özgürlüğü var ve örneğin bisiklet kapsamlı değişikliklerde endişelenmeye gerek yok. Bisikletçi bir çok harmonik sürüş desteği ve üst sürüş konforu ile bu avantajları gerçekleştirmektedir.
  Sistem, boyut olarak küçük, çok fazla güç açıklanması durumunda ise ağırlığı düşüktür. Sistem varyasyonları farklı akü kapasiteleri yanı sıra iki akü entegrasyon seçeneklerini bulundurur. Merkezi olarak aşağıya monte veya alternatif olarak klasik taşıyıcı içine entegre edilir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  bagaj monte pil özellikle net bir görünüm ile karakterizedir.
  Taşıyıcı tasarımı, bataryanın destekleyici unsur olmasını sağlar ve aynı anda arka ışık entegre edilir. Manyetik fiş, eBike’ta herhangi bir karışıklık olmadan ayrı ayrı veya doğrudan şarj sağlar. 36V Li - Ion batarya marka hücreleri ile donatılmış ve bu nedenle en yüksek kaliteyi ve güvenliği sağlar.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Merkez Motor

  Sessiz ve güçlü merkezi motor
  250 Watt güçlü merkezi motor yüksek performans ve sürüş rahatlığını birleştirir. Bu çok küçük olmasına rağmen, sadece 3,4 kg ağırlığında boyutu var, 50 Nm dişli motor bile minimum motor gürültüsünü azaltır (90Nm kadar)
  Denetleyici und tork sensörü motora entegredir ve sürücünün pedal gücünü saniyede 420 sinyalle ölçmek edilir. Bu motorun güç desteği bir çok harmonik ve pürüzsüz aktivasyonu içinde gerçekleşir.

  Bireysel olarak, eBike kavramları, ContiTech merkezi motor bisiklet üreticileri için optimal esneklik sunuyor. 360 ° değişken montaj konumuna sayesinde, bir kaç kare entegrasyonları mümkündür ve bireysel bisiklet kavram ve tasarımları sağlar.
  Merkez Motor özellikleri
  Performans : 250 W Nominal
  Tork : 40 Nm Nominal / 50 nM maksimum
  Ağırlık 3,4 kg
  Motor Dişli motor tipi
  Özellikler
  • Azaltılmış gürültü seviyesi
  • Entegre denetleyici
  • Tork sensörü ile ISIS iç rulman
  • Saniyede 420 sensör sinyalleri
  • İki adede kadar chainrings
  • Çoklu tasarım ve entegrasyon fırsatları

  [​IMG]

  Ekran

  Akıllı telefon görünümlü fonksiyonel ekran
  Ekran şık, zarif akıllı telefon tasarımı ve kapsamlı işlevselliği ile ikna eder.
  Birçok entegre bisiklet bilgisayar özellikleri mantıklı konumlandırılmıştır ve 4 sürücü destek modlarına (OEM tarafından tanımlanmış olması) kadar uzaktan kumanda ile ele alınabilir. LCD ekran düşük ışık koşullarında bile okunabilirliği artırır ve ekran düzeltme kolu barda monte ederken 2 montaj pozisyonu gösterir. Ayrıca ekran bilgilerini tutmak için ve doğrudan hırsızlık koruması için de olanak sağlar. Ekrana mini USB portu, yazılım güncellemeleri ve yapılandırmaları ile bir PC bağlantısını sağlar ve herhangi bir sürüş sistemi bileşenlerini açmaya gerek kalmadan bu kolayca gerçekleşir.

  [​IMG]

  Uzaktan kumanda

  Yenilikçi ve ergonomik olarak entegre uzaktan kumanda
  CONTI® Ebike Sistem Operasyonu "Ergon” ergonomik uzmanları ile işbirliği içinde geliştirilmiştir yenilikçi uzaktan kumanda gereğidir. Uzaktan kumanda optimum gidon tutuş entegre edilmiştir. Ergon Performans Comfort kılıf ile birlikte bu anlamlı eBike konforunu artırır şık ve temiz bir görünüm sağlar ve güvenli sürme geliştirir.

  [​IMG]

  Taşıyıcı pil

  Klasik taşıyıcı içine entegre
  Taşıyıcı Pil temizlenmiş görsel görünümü ile kendisini farklı kılar. Taşıyıcı yapı bir raf pili sağlar ve aynı zamanda entegre bir arka ışık ve reflektörleri vardır. Bir mıknatıs fiş bisikletle veya kaldırılmış pille doğrudan şarj seçeneği sunuyor. 36V Li - Ion batarya marka hücreleri kullanır ve bu nedenle yüksek kalite ve güvenlik sağlar.
  Pil teknik özellikleri
  Kapasite: 36 V 11,25 Ah 405 Wh
  36 V 14,50 Ah 522 Wh
  Hücreler : 50 Li - Ion hücreler
  Ağırlık : 3,25 kg
  Arayüzler CAN BUS
  Özellikler
  •Derin uyku modu
  • Roseberger mıknatıs fişler
  • Pil kilidi
  • Entegre arka ışık ve reflektörler

  [​IMG]

  Downtube pil

  Sportif Downtube pil
  Özel bir montaj rayı üzerinde Downtube pil sıkıca ve Downtube üzerine monte edilir. Kapaklar bir bayan trapez çerçevenin kullanımını sağlamak için şevlendirilmiştir.
  Pil teknik özellikleri
  Kapasite: 36 V 11,25 Ah 418 Wh
  Hücreler : 40 Li - Ion hücreler
  Ağırlık 3,09 kg
  Arayüzler CAN BUS
  Özellikler
  • Derin uyku modu
  • Rosenberger mıknatıs fişi
  • Pil kilidi

  [​IMG]

  Taşıyıcı Bagaj

  Türünün en kompakt taşıyıcısı
  Taşıyıcı kalkınma için belirlenen hedef başarılı Alman şirketi "Tubus"un uzmanların yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu özellikler her zaman yüksek stabilite odaklanarak temiz bir görünüm, hafif, ince yapı içerir.
  Taşıyıcı çantaları kullanmak için, yan rayların montajı mümkündür.

  [​IMG]

  Şarj
  Mıknatıs fişleri ile gürültüsüz şarj
  Şarj taşıyıcı mıknatıslı bir fişe sahiptir. Taşıyıcı veya Downtube batarya doğrudan eBike’ta şarj edilebilir veya kaldırılabilir.
  4 amperlik bir şarj akımı ile pillerin tamamen bireysel kapasitesine bağlı olarak, 3 ila 4 saat içinde şarj edilebilir.
  Şarj gürültüsüz çalışır ve bir LED ışık süreci ve mevcut kapasitesini şarj hakkında bilgilendirir.

  Sistem avantajları
  Sürme sistemi yeni standartlar belirliyor.
  CONTI® Ebike sistemi yüksek kullanım kolaylığı, ergonomi ve tasarım durumunu içermektedir. Ekran, uzaktan kumanda, merkezi motorlu, pil, taşıyıcı ve şarj gibi yenilikçi sürüş sistemine sahip olup, birkaç prestijli tasarım ödülleri kazandı.
  Sistem piyasada mevcut diğer sistemlere göre daha güçlü, hafif, sessiz, daha kompakt. Bisiklet üreticileri bir Downtube veya taşıyıcı akü arasında seçim yapabilir. Ayrıca sistem, montaj veya depolama alanını genişletmek için fırsatlar sunar.
  Sistem avantajlarına genel bir bakış:
  •Ünlü marka, Alman kalite ve mühendislik uzmanlığına sahip.
  • yüksek güvenlik için artan sürüş konforu ile entegre uzaktan kumanda
  • Daha iyi okunabilmesi için akıllı bir görünüm ve ters ekran.
  •EkrandaUSB arabirimi üzerinden kolay servis güncellemeleri ve bakım
  • 360 derece değişken motor montaj pozisyonu OEM için çok yönlü çerçeve entegrasyon olanakları sunmaktadır
  • Şu anda piyasadaki mevcut ürünlerde daha güçlü, sessiz ve hafif.
  •Şu anda piyasada en küçük boyutlara sahip Taşıyıcı
  • Bireysel OEM özelleştirme mümkün

  Tasarım ve Teknoloji
  Yenilikçi sürüş sistem donanımları ve optimal sistem entegrasyonu
  Bir modüler sürüş sistemi içine bu yenilikçi bileşenleri birleştirerek, ContiTech yüksek kalite standartlarına bağlı ve saf eBike zevkini garanti edecek şekilde senkronize optimal sistem entegrasyonu üzerinde duruyor. Tek bir kaynaktan tüm sürme sistemi pazarlayarak, optimum müşteri hizmeti yanı sıra mükemmel sistem entegrasyonu sağlamaktadır.
  OEM esneklik
  ContiTech'in modüler sürüş sistemi, bisiklet üreticilerine tercih ettikleri sürme sistemi bileşenlerini esnek bir bir kompozisyon sunuyor. Bu, farklı akü kapasiteleri, çerçeve entegrasyonları, ekran özellikleri ve motor konumunu ve daha birçok özelleştirme olanakları içerir. Satış ekibimiz bireysel eBike kavramı ile ilgili size danışmak hizmeti sunmaktan mutluluk duyacağız.

  Ödüller
  Uzaktan kumanda optimum düzeyde gidon tutuşuna entegre edilmiştir ki, çok fonksiyonlu rocker switch sürücünün elinin aralığında her zaman kalsın. Bu güçlü ortaklarla işbirliği ile geliştirilen yenilikçi sürüş sistemi Eurobike Altın Ödülü veRedDot tenezzül ödülüyle onurlandırıldı.
  Eurobike Altın Ödülü 2013 - CONTI® Sürüş Sistemi
  " Bu gelişme ile, kayışlı sürüş mekanizmasının avantajları kullanılmış ve dezavantajları ortadan kaldırmıştır: diş şeklini değiştirerek ve daha düşük bir ön gerilim ile birlikte kullanılabilir. Kemer kolayca çalışır, ama düşmez.

  Geotech E Bike modelleri 2015 yılının ilk aylarında çok özel fiyatlarla satışa sunulacak. Continental sistem sadece ContiTech uyumlu kadrolara monte edilmektedir. Genellikle fabrikasyon olarak montesi gerçekleşiyor.

  Geotech Conti eBike System bisikletlerden almak için Delta Bisiklet satış yetkilileri ile irtibata geçiniz.

  İlgili Site: Conti-eBike-System

  Sevgi ve Saygılarımızla

  Delta Bisiklet
  Özgürlük iki tekerde...
  Delta Bisiklet
  destek@deltabisiklet.com
   
 2. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.544
  Beğeniler:
  1.736
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Firmaya bakayım dedim Hannover Almanya çıktı. Onun Hildesheim kasabasında yaşıyordum. Markaya ayrı bir ısındım. ^^

  Fiyat aralığı hakkında bir bilgi varmı?
   
  ulas bunu beğendi.
 3. x-rayted

  x-rayted Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.377
  Beğeniler:
  1.526
  Şehir:
  istanbul, Maltepe
  Adı:
  Cenk K.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  BU yanlış çevirilmiş sanırım. Otobüs nedir. Düzelttirirseniz iyi olur. Ben bilgi işlemci değilim ama CAN BUS olmalı sanırım.

  Hayırlı olsun.
  Başka marka şehir bisikletlerimize de uygulama mümkün mü ?
  Çıkamadığım rampada bana faydası olur mu ? :D
   
  Murat B. bunu beğendi.
 4. #4
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Donanımlarına göre kabaca fiyatlar belli. Fiyatlar ilk etapta tanıtıma özel çok düşük tutulacak. Şuanda net bir fiyat veremiyoruz. Continental firması fiyatların gizli tutulmasını istiyor. Henüz onlar da sistem fiyatı açıklamadılar. Fakat normal elektrikli bisikletlere nazaran yaklaşık %30-50 arasında düşük tutulacak. Önümüzdeki günlerde fiyat açıklaması yapılacak. Düşünenler İlk etapta sınırlı sayıda gelecek ürünler için Delta Bisiklet şubelerine isim yazdırabilirler.

  Teşekkürler düzelttik.

  Euro Bike fuarında bizzat test ettim. Hiç sorunsuz yokuşları da çıkabiliyor. Sınıfının en hafif ve küçük boyutlusu. Herhangi bir kadroya olmuyor. Aslında bu ürünler üretim ürünleridir. Tıpkı Bosch deki gibi. Fakat firmalar bunlara uygun kadrolar yapmaya başladı. Ayrıca kadro da alıp kendi istediğiniz gibi de toplayabilirsiniz.

  Dilerseniz önümüzdeki günlerde Delta Bisiklet'ten kadro ve sadece sistemi satın alabilirsiniz.
   
  A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
 5. x-rayted

  x-rayted Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.377
  Beğeniler:
  1.526
  Şehir:
  istanbul, Maltepe
  Adı:
  Cenk K.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Cevap için teşekkürler. Ben belki almayı düşünebilirim. Evim dağ başında işe bisikletle gidip gelmek istiyorum. Ancak dönüşte eve yaklaşık 1 km kala takılıp kalıyorum rampada.

  Sağda solda satılan Çin işi elektrikli sistemlere sıcak bakmam ama Continentale güvenirim. Continental bildiğimiz lastik üreticisi ancak son zamanlarda başka işlere de el attılar. Bunlardan biri otomobil turbosu . Şu an fordun ödüllü 3 silindir 1 litre hacimli motorunun turbosunu aynı continental üretiyor. Şimdi de elektrik işine girdilerse arkasında çok ciddi alman mühendisliği var demektir.
  Fiyatlar belli olunca gelip bir bakayım ben :)
   
  ulas bunu beğendi.
 6. #6
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Continental anlaştığı firmaları açıklamaya başladı,

  Bunların başında: Geotech, Cube, Bulls, Rotwild, A2B, STM, Corratec markaları ile imza attı. 2015 e-bike ürünlerinde birlikte hareket edecek. Diğer bisiklet markalarıyla da anlaşma sağlayınca duyurusunu yapacak.
   
  A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
 7. Mustafa Kocabaş

  Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  519
  Beğeniler:
  343
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Çok güzel bir atılım. Elektrikli bisiklet pazarı büyüyor. Daha doğrusu EV pazarı büyüyor. Tebrik ederim :)
   
  ulas bunu beğendi.
 8. #8
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Elektrikli bisiklet pazarı sadece Türkiye' de değil dünyanın bir çok ülkesinde büyüyor. Euro Bike fuarındaki verilere göre %33 büyümüş
   
  A.Bülent Yamaner bunu beğendi.
 9. Tyler

  Tyler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  324
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Eray I
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Heryer Hollanda değil malesef, İstanbul'da çok fazla yokuş var:) Güzel bir haber fiyatlar da uygun olur umarım
   
  A.Bülent Yamaner ve ulas bunu beğendi.
 10. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.183
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çok güzel olmuş bence.

  Eskiden sadece kendi performansımız ile hangi mesafeye gidip hangi rampayı çıkabileceğimizi hesaplardık,
  Şimdi buna akü ve şarj zamanı da eklendi. :)
   
  ulas bunu beğendi.
 11. #11
  ulas

  ulas Admin

  Kayıt:
  5 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  3.923
  Beğeniler:
  9.921
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Cep telefonu şarjına bir de batarya sarjı eklendi :)
   

İlginizi Çekebilir

4ii.jpg
Arkadaşlar kendi bilgimle özetleyecek yada tarif edecek olursam pedala aktardığımız gücü watt cinsinden ölçen ama süre ve ortalama hız gibi; eğime, rüzgara veya hava koşullarına göre çok fazla...
stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2017-1-21_18-11-38.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...