çok dik yokuşlardan nasıl inilir?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında talha yavuz tarafından paylaşıldı.

 1. talha yavuz

  talha yavuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2010
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  97
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  arkadaşlar özellikle mtb yaparken çok dik yokuşlarla karşılaşıyoruz,takla atmak içten değil,ne tavsiye edersiniz inerken?
   
  CiHaN AyDıN bunu beğendi.
 2. bicylerace

  bicylerace Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  319
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Ağırlık merkezinizin arkada olması gerekir, seleden arka tarafa doğru pozisyon alınır.Ön teker kilitlenmemesi için ön frene bastı-basmadı çok hafif basılır,zemin kayıyorsa arka fren zaten kilitlenecektir, pek de problem olmaz.Kolay gelsin.
   
  talha yavuz bunu beğendi.
 3. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.111
  Beğeniler:
  1.255
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bu linke bakın;

  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=57568

  Ayrıca aşağıdakileri de okuyun;


  İniş sırasında bisikletiniz ileri gitme eğiliminde olduğundan, sizi de beraberinde hareket etmeye yöneltir. Bu noktada, bir yandan ilerlemenizi devam ettirmek, bir yandan da bisikletin sizi fırlatma eğilimine karşı koyup direniş göstermek durumunda kalırsınız.

  Ağırlık Arkada, Hareketi Öne Yöneltin – İniş sırasında, vücut ağırlığınızı mümkün olduğunca selenin arkasına doğru kaydırmaya çalışın. Bu şekilde bisikletinizin ön tekerleği sabitliğini kaybedip sağa sola hareket etmeye başlarsa, ağırlığınızı çok geriye vermişsiniz demektir. Bu durum, ön süspansiyonu olan bisikletlerde daha net ortaya çıkar. Bu tarz bisikletler, amortisörün sertlik ayarı sırasında dahaçok deneme yapmanızı gerektirir.
  Alçalın – Vücudunuzu mümkün olduğunca bisiklete yakın tutmaya çalışın. Süspansiyon sistemleri arazideki sarsıntıların büyük bir kısmını emerler; fakat sahip olduğunuz en büyük darbe emiciler, kollarınız ve bacaklarınızdır. Dirseklerinizi 90 dereceden biraz fazla bir açıyla kırın ve gidonu çok sert bir şekilde kavramaktan kaçının. Manevra kabiliyetinizi artıracak en önemli etken, kaslarınızı gevşek tutmaktır. gidonu gereğinden fazla sert tutup tutmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Gidona parmaklarınızla vurmaya çalışın. Eğer zorlanıyorsanız, çok sıkı tutuyorsunuz demektir.
  Süspansiyonunuz olsa dahi, bacaklarınızın gevşemesine ve darbelere hazırlıklı olmasına izin verin. Ağırlığınızı arkaya verin, seleyi bacaklarınızın arasına sıkıştırın, dizlerinizi kırın ve bacaklarınızı gevşek bırakın.
  Platform Durumuna Geçin— Ayaklarınızı saat 3 ve 9 pozisyonunda tutun . Bu duruşa platform adı verilir ve ayaklarınızın alacağı en iyi pozisyondur. Bu pozisyondayken bisikletin merkezine geçmiş ve kendinizi dengelemiş olursunuz. Bu durumdayken herhangi bir aksiyon göstermeniz gerektiğinde, ağırlığınızı öne-arkaya veya sağa-sola vermeniz yeterli olacaktır.
  Akıcı Bir İniş İçin—Bisiklet üzerinde dengenizi sabitleme çalışmaları bisikletinizi düzgün biçimde aşağı sürmede tek işe yarar unsur değildir. Seçtiğiniz rota ve fren kontrolü de akıcı bir iniş için önemli rol oynar.
  Rotanızı Seçin— Yeni başlayan bir bisikletçinin yaptığı en büyük hatalardan biri de, yol üzerinde tehlike yaratabilecek noktalara odaklanıp, gitmesi gereken doğrultudan uzaklaşmasıdır. Kendinize bir rota seçin ve bu rotaya sadık kalın. Gözlerinizi belirlediğiniz doğrultudan ayırmayın. Olası tehlikelere hazırlıklı olmak için gideceğiniz yolu gözden geçirin. Başınızın kabaca yola paralel olmasına özen göstererek ileriye bakın. Olabilecek tehlikeleri önceden bilmek, manevralarınızı ayarlayıp, dengenizi sabitleyebilmeniz açısından büyük önem taşır.

  Frenler
  İyi bir fren tekniği, düzenli bir iniş yapmanıza yardımcı olur. Eğimli bir yolda, en büyük destekçiniz, arka frenler olacaktır. Ön frenlerin durdurma kuvvetinin daha fazla olduğu doğrudur ama kuvvetli olduklarından, gidonun üstünden fırlayıp düşmenize sebep olabilirler. Arka frenleri kullanmanız, hızınızı kesmekle kalmaz, aynı zamanda ön frenlerinizin itme kuvvetini de azaltır. Yolun oldukça dik olduğu ve kontrolü sağlamak için her iki frenin de gücüne ihtiyacınızın bulunduğu durumlar dışında, ön fren sadece dengeleyici ve yardımcı kuvvet konumunda olmalıdır.

  Püf Noktaları:
  Ağırlığınızı arkaya verin.
  Dirseklerinizi kırın ve vücudunuzu alçaltın.
  Her iki freninizi de kullanın ama arka freninizi daha fazla sıkın. Bu sayede ön freni bıraktığınızda daha fazla momentum sağlayabilirsiniz.

  Alıntıdır.
   
 4. Mesut27

  Mesut27 Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2009
  Mesajlar:
  139
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Ayıntap
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bence yavaş ve konrollü iniş şart..Önceden kestirme ve fren kpnrollerini iyi ayarlamak gerekir.Bildiğim ve uyguladıklarım yani..
   
  talha yavuz bunu beğendi.
 5. Onur Kula

  Onur Kula Bisikletkolik

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  23 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.012
  Beğeniler:
  909
  Şehir:
  Alanya
  Adı:
  Onur Kula
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bol pantalon ya da üst forma olmaması avantaj olacaktır çünkü kendini arkaya verdiğinde seleye takılıp dengeyi bozabiliyor. Ön frene de çok az basmak diye bir şey yok. Gerekiyorsa, zemin de müsaitse basılır, yeter ki o sırada ağırlık iyice arkaya verilmiş olsun. İniş çok .ok dikse, popo arka tekere değdi değecek pozisyona alınır, iniş tamamlanır.
   
  talha yavuz bunu beğendi.
 6. Furkan Çetin

  Furkan Çetin Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Hocam yardır gitsin havasına girilir bir kere yoksa yemeyebiliyor.Ondan sonra da ağırlık pedallara verilecek şekilde ayağa kalkılır.Gidonu sadece dengeyi sağlamak için bir bayanın elini tutar gibi tutun.(edebiyat parçaladım akşam akşam).Anlattığım şekilde inilir.En azından ben öyle yapıyorum.
   
 7. endneedless

  endneedless Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  153
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  İZMİR
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  ön fren kullanılmaz benim bildiğim hızı sabitlemek için kullanılır
   
 8. iskender şerit

  iskender şerit Forum Bağımlısı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  798
  Beğeniler:
  431
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Koltuk En alçak seviyede olacak. Baş Gidona yakın, Bacak ve dizler kadroya yakın vaziyette. Ön fren için; Kontrollü bir şekilde kullanılmalı.
   
 9. CiHaN AyDıN

  CiHaN AyDıN Yeni Üye

  Kayıt:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İzmir / Yeşilyurt
  Arkadaşlar
  ağırlığımızı arkaya doğru vermemiz gerektiğini bende duydum. Peki biraz saçma olucak ama merak ettim , kilitlenenebilir ayakkabılarla'mı yapılmalı bu ağırlığı arkaya doğru verme , ben kilitsiz spor ayakkabıyla biniyorum ve pedallarımın böyle bi özelliği yok mtb kullanıyorum fakat öyle asfalt yokuşlardan iniyorumki yer yağ gibi olmuş şimdi ağırlığımı arkaya doğru verdiğimde bileklerimin alacağı şekli merak ettim dezavantaj olurmu benim açımdan??? şimdiden teşekkürler. ( yukarıda diğer yazılanların hepsini uyguluyorum )
   
 10. tolgayalcin

  tolgayalcin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  847
  Beğeniler:
  1.531
  Şehir:
  İstanbul/Beşiktaş
  Seviye:
  spd kullanmak arazide avantajlıdır fakat olmaması dünyanın sonu değil. bakın freeride ya da downhillcilere. adamlar düz pedal kullanıyorlar ve seleleri neredeyse yok ve inişlerde gayette arka lastiğin üstünde oturucaklar nerdeyse. ayak bileklerinizin aldığı şekil farklı olmaz. yani ya da öyle bişi yapmaya çalışmayın. spd olması sadece ayağın kaymamasını sağlar bilek pozisyonunu değiştirmez.

  bu arada inişlerde ön fren az kullanılır ya da kullanılmaz gibi cümleler var. ön ve arka fren dengeli bir şekilde kullanılmalı, kendi dengenizi ve kendi frenleme tekniğinizi tecrube ederek kendiniz oturtabilirsiniz. teorik olarak öğrenmek çok zor. ama ön ve arka fren dengeli bir şekilde kullanılmalı . tek handikap ön tekeri kitlememek.

  saygılar.
   
  Burak Coskun ve CiHaN AyDıN bunu beğendi.
 11. CiHaN AyDıN

  CiHaN AyDıN Yeni Üye

  Kayıt:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İzmir / Yeşilyurt
  Teşekkürler.
  ama o kadar yazıda asıl yazmak istediğim şeyi yazmamışım onuda siz tamamlamışsınız zaten ayağım kayarmı dicektim bileğimin aldığı pozisyonu o yüzden sordum ama yazmamışım neyse anlamışsınız zaten :in: :in:
   
  tolgayalcin bunu beğendi.
 12. Ercx

  Ercx Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  111
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Karşıyaka
  Seviye:
  wellgo'nun vidalı pedalları var, onlardan kullanırsan kaymaz. ben skateboard ayakkabısı kullanıyorum tabanı kauçuk olanlardan. önerebileceğim adidas norton, evolution modelleri ya da vans'in ayakkabıları olabilir. tekniğe gelince; frenleri dengeli kullanmak ve dozajı iyi ayarlamak gerek. onun dışında diğer yapmanız gereken, selenin arkasına geçmeniz. inişe başladınız ve yemedi, durmanız gerekiyorsa eğimi azaltmak için bir yön seçip o yöne doğru inmeye başlayın.

  zaten selede olmadığınız için inmeniz kolay olur. bunların hepsi tecrübeyle oturacak şeyler. forumda okumakla olmaz yalnızca, vurun kendinizi dağlara pratik yapın
   
 13. Ceyhun Oğuz

  Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Tarsus
  Seviye:
  Asıl merak ettiğim şeylerden birisi de merdivenden bisikletle nasıl inebiliriz :) Özellikle trial ve bmw kullanan arkadaşlar yapıyorlar merak içinde cevap beklıyorum.. :)
   
 14. zafersidal

  zafersidal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  arka teker kitlensede sorun olmaz yazanlar var inilen yere bağlı olarak bu tehlikeli bir hal alabilir geniş ve ince kum veya toprak bir inişte arka tekeri kilitleyip ineken bisiklet yan dönebilir çünkü toprak tekerin altına girip yuvarlanmaya başlıyınca onu hiçbirşey durduramaz ve teker sadece öne doğru dönerken bu toprak parçaları bisikleti hertarafa doğru çekebilirki genelde bisikletin arkası yanlamaya başlar.

  her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır. önemli olan inişte kendinizi nasıl rahat hisstetiğnizdir, tamam kendimizi arkaya doğru vercez ama hangi freni kullanacğınıza ayağınızı nasıl tutacağınıza hangi hızla girip hangi hızla çıkacağınıza sizden başka kimse karar veremez. zaten o anda çoğu aklınıza gelmez, kaskınızı takın ve hafif inişlerde antremana başlayın.

  yinede soracak olursanız ben arka freni nerdeyse hiç kullanmam sadece ön frenle inerim:rolleyes: eğime görede vücudu ayarlayınca sorun olmuyor :in:
   
 15. zafersidal

  zafersidal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  normal inişten tek farkı biraz daha sarsıntılı olması onun dışında bi fark yok. hem toprak zeminde olduğu gibi lastiğin kaymasıda söz konusu değil. gidonu sağlam tutmak lazım ama :in:
   
 16. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Arkadaşlar, "diye biliyorum", "duymuştum"... Bırakalım bu tip söylemleri.

  Dik inişlerden rahat inmenin tek bir yolu var "çalışmak".

  İlk başta zor gelebilir. Önce cesaret lazım, sonra bir bileni izlemek. Dik inişleri rahat inmek isteyenler, mümkünse bir dağ bisikleti yarışına gidin ve elitler yarışırken parkurun en dik yerinde izleyin. Nasıl inildiğini görmek ilk adımdır.

  Belli süre daha az eğimli, sağlam zeminli yerlerde denersiniz. Gittikçe şiddeti artar.

  İyi bir amortisör, kilitli tip yada DH tipi geniş pedal, zemine uygun lastikler , indirilmiş sele yapabilmenizi kolaylaştırır.

  Ama belli bir tecrübeye eriştikten sonra, sele normal yerindeyken, kabak lastikle hatta kilitli pedal üzerinde şıpıdık terlikle bile inersiniz. Tamamı çok çalışmaya bağlı.
   
 17. trial_kutas

  trial_kutas Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  213
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  çok basit bir yöntem daha var
  sadece arka freni tekerlek kaymayacak şekilde kullanarak kendini iyice geri vermek :D
   
 18. Ahmet Bolgi

  Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  813
  Şehir:
  Çayyolu- Yaşamkent/ANKARA
  Seviye:
  birkaç kez tecrübeli arkadaşlarla iniş yeapın. onların deneyimlerinden faydalanın .
   

İlginizi Çekebilir

Digital EPO.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
Bike.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...