Çok acemiye yardım !!!

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar yeni üyeyim.(aslında ismimde ilk isim H. olmadan çok çok eski üye de olabilirim ama hatırlıyamıyorum, üye litesini de göremediğimden emin olamıyorum) .

Neyse 40+ yaşında, 172 cm boy ve 0,1 ton (yuh bana :( ) ağırlığındayım .
Bu yaz 9 yaşındaki oğlumla akrabalarımızın yazlığındaki dandik bisikletlerle 20-30 dk lık turlar attık, çok sevdik. Döndük benim itirazlarıma rağmen eşim ona 24 jant bir carrefour bisikleti aldı. Ara ara ben de kullanıyorum. İçimdeki bisiklet aşkı yeniden depreşti. 20lerin sonu 30ların başında bir Bianchi Aspid ile ben de yalnız başıma bol bol gezerdim. Sonra vakit bulamamaktan ve şiddetli belfıtığımdan dolayı kullanamadığım için sattım.

Şimdi yeniden bir bisiklet alma sevdasına kapıldım. Ama ne almalıyım. İyi bir bisiklet olmasını istiyorum. Ama tam iyileştiğimden, zaman bulabileceğimden emin değilim. Belki de alıp 3 kere binip balkona atacağım..

Kullanımım genel olarak şehir içi olacak ama bizim oraların yolları çok kötü. Dağa taşa hiç çıkacağımı sanmıyorum ama az biraz toprak yollara da girerim. İkincisi çok uzun günlük haftalık turlar atmayacağım. En uzun 1-1.5 saat binebilirm herhalde (suluk falan şart değil yani duru bir büfede alır içerim). İşe gidip gelme de olmayacak haftada 1-2 kere şehir içi gezmeleri olacak yani..

Şimdi ne tip bir bisiklet almalıyım. Kullandığım zamanlarda da dağ bisikleti al, zor geliyorsa ince lastik takarsın derlerdi. Fakat birkaç gündür bakıyorum bu formda benim gibilere city bike/hybridler öneriliyor. Belfıtığım olduğ için bisikletin hafifliği benim için çok önemli. Çünkü 1 kat merdiven çıkarıp indirmeliyim. 24 jant bile olsa carrefour bisikletini çıkarmak bana ölüm geliyor.

Bütçem nakit para olarak 1000TL civarlarında (aslında daha da fazla olabilir ama kullanabileceğimden emin değilim). Bisiklet denince aklıma TREK geldiğinden, ve bazı yabancı sitelerde 4300D en iyi 10 bisiklet arasında sayıldığınmdan Ataşehir Yeşil bisiklete gittim. Bu model kalmamış 2012si daha pahalı gelecek biz size Salcano astro 241 (emin değilim) galiba önerdiler. İşte kadro tabii biraz daha kalitesiz olabilir ama diğer komponentler (mesela kilitli maşa) daha iyi dediler. Biraz bakınınca evet TREK, SCott,Merida çok iyiler ama gerek var mı daha baştan bu kadar iyi ve pahalı bisiklete dedim. Salcanoda karar kıldım gibi birşey çünkü liste fiyatından indirim yapılıyor (255 srd için 900 TL mesela) .. önce 303 dedim sonra 255SRDnin mantıklı olduğunu gördüm. 12.2 kg ve elime de aldım gerçekten carrefour bisikletine göre inanılmaz hafif.

Fakat bir kaç gündür forumu okudukça bana hibrid/city modeller daha mı uygun acaba diye bir soru takıldı. Salcanonun citysport 27HDS diye bir modeli var. 255 SRDden daha ucuz hidrolik diskli tipi zaten dağ bisikletinden farksız. Ama 255 SRDden daha ağır (hafiflik benim için önemli). Daha hafif olması gerekmez miydi.

Sonuç olarak ne almalıyım . City mi, dağ mı? Yeniden başlamak için ne önerirsiniz? 255 SRD hafifliği ile hala önde benim için.

Scudo

Eren Tublek

Forum Demirbaşı
Tepki
362
Bisiklet
Trek
Merhaba Cenk Bey

Aramiza hosgeldiniz.Simdi bir cok arkadas sizlere degisik bisiklet onerileri yapacaklardir.Ancak bence onemli olan sizin kendinize yakin hissettiginiz,iste budur dediginiz bisikleti almanizdir.Yoksa bisikletten sogursunuz.

Bir iki ufak detay ile sizi bilgilendirmeye calismak isterim.Tabi uyup uymamak size kalmis:)

-Kullanim tarziniz kesinlikle city bike yada hyrid icin uygun gorunuyor.Bu durumda MTB (dag bislikleti) almak mantiksiz bence.
-Bisikleti secerken uygun kadro boyunda bisiklet almaya dikkat edin.En onemli detaylardan biridir kadro boyu.Bunun neasil hesaplanacagini forumdaki cestili basliklarda bulabilirsiniz.
-Bir Trek kullanicisi olarak soylemeliyimki bir yil ust ile gecmis yilin modelleri arasinda 1000 tl butcesi bulunan bir kullanici icin ciddi sikinti yaratacak bir fiyat farki yoktur.Tam tersine gayet az bir fark vardir.Ancak dikkat edilmesi gereken konu,4300 modeli bir dag bisikletidir.
-Disk fren gercekten sizin icin gerekli mi?Camurda kullanmayacaksaniz disk fren gereksiz agirlik ve para demektir.

Iyi surusler dilerim

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler.. Forumdan öğrendiğim kadarıyla bana 16 kadro uygun.. Hatta 2 hafta önce sirkecide salcano 255 SRDnin 16 kadrosu olsa almıştım bile ama ellerinde 18ler vardı.

Evet peki 1000 TL için tabii ki Trek, scott başta olmak üzere kaliteli prestijli markalarda en hafif ama kaliteli city bisikleti hangisi önerilir.

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
Sizin için trek fx 7.1 uygun görünüyor. Ama bisikleti alırım da evde yatar diyorsanız bir kaç kere kiralamayı düşünün. İyi bir bisikletçiden dağ bisikleti, şehir bisikleti ve yol bisikleti kiralayıp deneyin. Bisikletten sıkılmadıysanız en çok hoşunuza giden modelde bir biiklete karar verirsiniz.

Mustafa Glts

Aktif Üye
Tepki
82
hocam öncelikle gerçekten sizi kutluyorum. önemli olan adım atmaktır. inşallah en kısa zaman istediğiniz sağlıklı yaşama kavuşursunuz gerçekten şunu bilmenizi istiyorum ki mühim olan başlamaktır. sonuçları zamanla gelecektir. sabırlı olmanızı size öneririim.

bahsettiğiniz kullanım şartlarında size ne uygun olacağını dusundugum bisiklet ön amortisör city bike tarzındaki bisikletlerdir. bütçenize göre bu tarz bisikletlerden sedone geotech ve salcano modellerine bakmanızı öneriririm. amortisör olması bozuk ve topraklı yollarda size yardımcı olacaktır. dikkat edeceğiniz püf noktaları amartisörün kitlenebilir özelliğinde olması. ve görünüş olarak hoşunuza gidecek bir bisiklet olmasıdır. zaten teknik olarak arkadaşlar size yardımcı oluyorlar ve olacaklardır bol şanslar dilerim...

Volkan Ceyhan

Aktif Üye
Tepki
24
Hocam aramıza hoşgeldiniz.
Kiralamak ilk etapta daha mantıklı görünüyor bencede. Hem farklı markaları hemde farklı türleri deneyip hangisiyle daha mutlu olacağınıza daha net karar verebilirsiniz.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi kiralama seçeneğini düşünmüyorum. O kadar çok vaktim yok almaya gitmeye bile vaktim yok...Alıp kenara atarsam atayım 2 sene sonra oğlum kullanır diye karar verdik.

Yukarıdaki cannondale quick5 önerisine baktım. Sanırım eşdeğerleri scott sportster 40 , trekte de 7.3 falandır herhalde.

Madde madde sorayım. Cevap vermek isteyen için kolaylık olur.

1) Şimdi şehir bisikletlerini niye öneriyorsunuz tam anlayamadım . Daha hafif oldukları için mi diycem ama bahsettiğim salcano 255 SRD dağ bisikleti bunlardan 1 kg kadar daha hafif ve fiyatı daha ucuz. Tamam marka kalite farkı okey ama hafiflikte daha hafif.. Yoksa önerme sebebiniz şehir bisikletlerinin sürüş pozisyonunun daha mı kolay ve rahat (mesela daha dik oturduğumuz için falan gibi bir sebepten) olduğu için ...

2) Yol bisikletlerinin düz lastiği bozuk zeminde dezavantaj değil mi? Mesela bizim orası çok inşaat olan bir yer. Normal olduğunu bildiğiniz yola bir giriyorsunuz önceki gün inşaat başlamış yola kamyonlardan bir sürü bişey dökülmüş, hafifte ıslanmışsa arabanın ABSsi bile zorlanıyor. Buralarda dağ bisikleti avantajlı değil mi? Aynı şekilde ataşehir kentplusta bile kablo çekmek için asfaltı 30cm kazıp asfaltlamayı unuttular. Bu çukurlarda dağ bisikletinin avantajı var mı yoksa önemsiz mi?

3) Yokuş çıkmakta dağ bisikleti ile aynı kiloda şehir bisikleti arasında anlamlı fark olur mu?

4) Şehir veya dağ bisikleti alsam Maltepe sahil yolundan Narcity ye kadar bisiklet ile çıkabilir miyim (sanırım 3-3.5 km).

5) Son olarak Cannondalein sitesinde 2011 veya 2012 olarak Quick CX diye bir model var, disk frenli karbon kadro. Deltadaki CX ise sanırım eski senelere ait, V frenli. Bu disk frenliyi Türkiyede bulma şansı var mı? :)

http://cdn.cannondale.com/catalog/product/cache/307/image/878x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/c/_/c_2011_1qrx3_wht_6.png

• Beğen
Tepkiler: -Paşa-

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
Selam Cenk
Ben de Trek 7.0 la başladım bugün 7.5imi aldım. Sizin için 7.0 - 7.1'in çok uygun olduğuna inanıyorum, 2 yıl yoğun yağış olmayan hergün işe 7.0la gitmiş biri olarak. Sebeplerine gelince : Özellikle şehir içi rahat kullanım için üretilmiş ama piknikte, hafif arazide de kullanılabilecek bisikletlerdir. Şehir bisikleti değil, hibrit bisikletlerdir. Yani, şehir bisikleti ve dağ bisikleti karışımıdırlar.
Dağ bisikletiyle hibrit bisiklet arasında yokuş çıkmakta fark olur mu ? Olur. Çünkü dağ bisikletinin önündeki süspansiyon gücünüzü emer, hibritle daha rahat çıkarsınız. Süspanyiyonu kilitlerim diyecekseniz, zaten o süspansiyonu çok az kullanacaksınız. Boşuna ağırlık. Özellikle Trek kadronun geometrisi size yokuşta daha kolaylık sağlayacaktır. Ancak ne bu model Treklerden ne de dağ bisikletlerinden hız performansı beklemeyin. Lastikler 700/35dir ve 60 psi ister. Yani 700/25 gibi daha ince ve 110-120 psi isteyen lastiklere göre çok daha yumuşak bir sürüş sağlar ama karşılığında hantallaştırır. Ama bu sizin için sorun olmayacaktır çünkü 3-3.5 kilometre çok kısa bir mesafe. Hatallaştırmak derken günde 100 kilometre falan giderseniz sizi yorar demek istiyoruz. Bütçem 1000 tl demişsiniz. Yukarıdaki resimde görünen bisiklet karbon kadro, karbon süspansiyon ve disk frense, €2000'dan az değildir.

Sade her zaman iyidir.
Karar vermekte kolaylıklar dilerim.