Çocuğu kreşten almak için şehir bisikleti tavsiyesi

cellad58

Üye
Tepki
3
İsim
kemal
S.aleyküm herkese iyi forumlar diliyorum.Forumunuza yeni katıldım ve sizden tavsiye, yardım bekliyorum.Nette bi kaç saattir bakıyorum ama kafamda netleşmedi.Siz tecrübeli ve bilgili arkadaşların cevaplarını bekliyorum

Evim ile kreş arasında 4 km yol var.Çocuk 3,5 yaşında ve bisiklet ile taşınacak .Yolun bir kısmı tahmini 10-15 derecelik bir eğim var.Ekonomik olması açısından bisiklet ile çocuğu almayı düşünüyoruz.Sabah araba ile bırakıp.Hiç denemedik.Şimdi sorular:

1) Acaba bu mümkün olabilir mi?(Güvenli ve dayanıklılık yönünden)

2)Bu işe en uygun teknik özellikte ve bizi zorlamayacak bisiklet ne olabilir ?Bütçe maksimum 1000 tl.(Tabi hanımın düşüncesi 500 üstü vermeyelim ama bana bu bütçe pek mümkün gibi görünmüyor.Yaklaşık 2-3 saattir yaptığım araştırmalara göre)

Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aleyküm Esselam (link) ; (link) ; ayrıca kendinize eldiven ve kask, çocuğunuz için eldiven ve kask. Bu tarz kadroya sahip bir bisiklet alırsanız hem sizin hem eşinizin kullanımı çok kolay olur. Fiyat performans ürünü bir bisiklet hepsini aynı yerden satın alırsanız aklınızdaki rakamların 100 tl üzerine bu işi çözersiniz.

• Beğen
Tepkiler: cellad58

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
hocam kendinize acımıyorsunuz bari ufaklığa acıyın bu kadar hödüğün bulunduğu ülkede bisiklete çocuk bindirmek çok korkunç olmaz mı.

ama teknik olarak bu dediğiniz o bütçe ile mümkün.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam eğer uygun şartlar varsa 3 tekerlekli bisiklet alın. Ben bazen çocukları okula bisikletle bırakıyorum. bazen kızı arkada oturma yeri olan bisikletle bazen yol bisikletimin ön demirinde taşıyorum. bazen de 3 tekerlekli bisiklete minder atıyoruz öyle taşıyorum.

yıldız bisiklet in sitesine bakın fayton şeklinde olanlar var emniyet kemerli vs. eşiniz de kullanabilir. hatta siz sürüp arkada eşiniz vee çocuk ta oturabilir. yokuş için biraz alışkanlık ister ama çıkılmıyor değil. ben 200 kilo üzerinde yükle çıktığım oluyordu.

mfmayliba

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Mustafa Ferruh
Bisiklet
Bianchi
Bisiklete 1 kişiden fazla binmek yasak değilmi ?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mfmayliba
Madde 136 – Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerinin uyacakları kurallar aşağıda gösterilmiştir.
a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;
1) Yaya yollarında sürülmesi,
2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi,
3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi,
4) Bunlara, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişilerin bindirilmesi,
5) Sürücü arkasında yeterli oturma yeri olsa bile bir kişiden fazlasının taşınması,
6) Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması,
7) İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, bu araçlar üzerinde akrobatik hareketler yapılması,
8) Bunların, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,
9) Sürülmeleri sırasında; elde bagaj, paket ve benzerlerinin taşınması, bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki kurallara aykırı yük yüklenmesi,
10) Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması,
Yasaktır.
c) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme halleri dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri zorunludur.
Yayalar-Hayvanla Çekilen veya Elle Sürülen Araçlar-Hayvan Sürücüleri ve Yarışlar Hakkında Kurallar
Yayalar
Madde 138- Yayaların uyacakları kurallar aşağıda belirtilmiştir.
a) Yayalar taşıt yolu bitişiğinde veya yakınında yaya yolu, banket veya alan varsa buralardan yürümek, her iki tarafında banket bulunan ve kullanılabilir durumda olan yollarda kendi gidiş yönüne göre sol bankette yürümek zorundadırlar.
Ancak
3) Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmaması veya mevcut bulunmaması halinde, bisiklet yolu varsa bisiklet trafiğine engel olmamak şartıyla bisiklet yolunda, bisiklet yolu yoksa imkan oranında taşıt yolu kenarına yakın olmak şartıyla taşıt yolu üzerinde yürüyebilirler.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35

Evet bebek taşımak için bu daha güvenli görünüyor.

Ancak 90 cm genişliğindeki bisiklet yollarında bunu sürmek pek kolay olmayacaktır.
Çünkü arka dingil mesafesi 80-90 cm zaten var sanki.;)

• Beğen

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@anti panik Büyük ihtimalle soruyu soran beyefendinin evi ile çocuğunun kreşi arasında bisiklet yolu yoktur ama denge açısından süper bir seçenek. Bu işin karı var yağmuru var Allah korusun. Benim yağmurda oğlumla birlikte bisiklet yolunda aval aval gezen bir yaya yüzünden düşmüşlüğümüz var. Sol ve sağ tarafa fosforlu iki flama çözüm olur. Allah korusun arkadan alınacak bir darbeyi de ilk bagaj karşılayacağından hasar en aza indirgenir.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35

Evet bölgenin altyapısı güvenli sürüş için buna uygunsa kış şartlarında bu daha güvenli.
Kaygan zeminde iki teker daha kolay dengeyi kaybediyor.
Üç teker güvenli olur.
Ama arabaların arasına girilirse ..sabah millet deli gibş araba kullanıyor.kavşaklardan bakmadan ana yola çıkıyorlar.
Yol altyapısını incelemek lazım.:)
Ben olsam genede arabaların arasına girmek yerine iki teker tercih ederim.
En azından düşseniz bile önemli bir yaralanma olmaz.
Arabalı kazada sonucu daha ağır olur.

1000 tl lik bisiklete bayide alırken ilave para verip üzerindeki lastiklerş kış ve kar uyumlu olanından çakarım. Bişeycik olmaz.:)

• Beğen

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba Kemal Bey,
sizin aklınızdan geçeni ben her gün yapıyorum. Sabah annesi etüt merkezine bırakıyor, ben öğleyin oradan alıp okuluna bırakıyorum, akşamüzeri çıkışta da tekrar alıp eve gidiyorum. Ben Aydın'da yaşıyorum, sizin kullandığınız rota ile benim rotanın eğimini karşılaştıracak kadar bilgim yok ama bence çok rahat bu yolu bisikletle katedebilirsiniz. Üstte arkadaşlar bazı cevaplar yazmışlar, çocuk koltuğunu çocuğunuz 22 kg.'a ulaşana kadar kullanabilirsiniz (aynı çocuk koltuğunu ben de kullandım), tabii ki kask şart; her ikiniz için de. Benim oğlum şu anda 31 kg. ben çocuk römorku kullanıyorum, bazı eğimli yerlerde biraz zorluyor ama vitesi biraz gevşetince çok sıkıntı olmuyor. Naçizane önerim çocuğunuzu bisikletinizle hangi ilave donanımla taşırsanız taşıyın, mutlaka bir dikiz aynası da kullanın.
Benim kullandığım bisiklet ve römorktan bahsedecek olursam, bisikletimiz Kawasaki Rachel, römork ise Adabis çocuk römorku ( kullandığımız römorkla ilgili görüşlerimi de paylaştığım şu konudan ulaşabilirsiniz : (link) ). Bisikleti üç yıldır kullanıyorum. Bir sıkıntısı yok ama (aması şu: örneğin bisikletin arkasında yeri olmasına rağmen 2-3 TL'lik reflektör bile koymamışlar), kendi bisikletim yerine; sanırım aynı kalitedeler, Ümit Velocity modelini önerebilirim, diğer markaların benzer modellerini de tercih edebilirsiniz. Römork konusunda ise, bizimki 600 TL, ancak Decathlon'da dış görünüşü güzel ve 400-500 TL aralığında bir çocuk römorku var sanırım. Eğer kaliteli, daha kullanışlı bir römork isterseniz Accell bisiklet Burley marka römorkları satıyor, kesinlikle tavsiye ederim.
Son olarak, günlük rotamızı da (eğer başarabilirsem) paylaşmaya çalışayım (eğer isterseniz google earth dosyasını da eposta ile gönderebilirm);
(link)

Sağlıklı ve mutlu sürüşler dilerim.

Tepki
31
Bisiklet
Salcano
Merhaba Kemal Bey. Sizinle aynı şehirde yaşıyoruz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama ben Antalyada birçok caddede bisiklet kullanırken korkuyorum. Hele 100.yıl ve B.Onat caddeleri kabus. Benimde 1,5 yaşında kızım var ben de bisiklet koltuğu almak istiyorum ama bisikleti arabama koyup şehirdışına araba ile çıkıp şehir dışında kızımı bisiklete bindiririm. Eğer sırf bu amaçla bisiklet alıp başka da kullanmayı düşünmüyorsanız 1000 tl ile herhalde tüm kreş hayatını geçirecek kadar yakıt alabilirsiniz diye düşünüyorum. Bana çevreci arkadaşlar kızacak ama bir Tema üyesi olarak kızımı araba ile araç koltuğunda taşımak daha güvenli.

Togursamsun

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emin
Bisiklet
Corratec
Oğlumu araçla kreşine bırakıyorum aracıda kreşte bırakıp bagajdaki bisikletle işe gidiyorum.Akşam işten kreşe bisikletle gelip bisikleti ve oğlanı arabaya alıp eve geliyorum.Amaç yakıt tasarrufumu hayır, bisiklete binmek için bahane birde şehir trafiğinden bir nebze kurtulmak

cellad58

Üye
Tepki
3
İsim
kemal
Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum benim bilgi sahibi olmama yardımcı oldunuz.Şöyle ki bisikleti sürecek olan hanım.Ben sabahları zaten araba ile koyuyorum öğlen alma sıkıntı.Antalyada finike de ikamet ediyorum.Verdiğiniz linkteki ve modeldeki bisikletlere baktım.Yıldız bisikletteki model sanırım vitessiz.O sanırım zorlar.:) Ama şu bi gerçek ki römork olmadan da taşıma yapılamaz.Ben sadece arkadaki sepet yeter gibi bi kanıya kapılmıştım :)

Tuğrul bey sizin rota da baya varmış.Sizi tebrik ederim.ALLAH kaza bela vermesin inşALLAH.Yaklaşık benim rota da sizinkine benziyor.Ama kısa benimki sanırımokul-ev.jpg

Sanırım eşim de bu bisiklet ve çocuk işini biraz zor yapacak gibi duruyor.Elektrikli olanlarında fiyatları çok yüksek.Artık alternatiflere bakacağız.Araştırmaya devam yani.Tekrardan teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Tuğrul Tomba

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cellad58 Mersin'de yaptığımız şehir turlarına iki minik arkadaşımız babalarının arkasında oturarak katılıyorlar. Sormadım ama muhtemelen diğer zamanlarda da beraber bisiklet sürüyorlardır. Minik arkadaşlarımız tur boyunca çok eğleniyorlar, çok disiplinliler, etrafı ve diğer bisikletlileri seyrederek en az bir saat yolculuk yapıyorlar. Kalkış ve varış alanında ise gülüp oynuyorlar. Onları her görüşümde çok mutlu oluyorum. Umarım eşiniz bu işten vazgeçmez ve çocuğunuz çok erken yaşta bisikletle haşır neşir olur. Rotanın bir bölümünde 10-15 derecelik bir eğimden söz etmişsiniz, belki bu kısmı katlanır bisikletle katetmek daha rahat olacaktır, hem bisikletin evde muhafazası da kolaylaşır.

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
(link)

vitesli ama sepete oturacak teşkilatı eliniz yatkınsa kendiniz yapabilirsiniz...

• Beğen

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yıldız bisiklet de vitesli. Ben arkada 200 300 kilo yükle yokuş çıktığım oldu.

Şahsen en güvenlisinin yıldız gibi arkada taşıma yeri olanlar olduğunu düşünüyorum. Ama bir hanım için uygun sürüş olur mu bilemem. Kendisi biraz hevesli ve azimli ise başarabilir.

Ama bahsi geçen güzegahta arabalar vızır vızır yoğun gidiyorsa bisiklet seçeneğini her türlü iptal ederdim.

Ben günlük olarak sürekli bisiklet ile bişeyler yapıyorum bazen sepetli ile çocukları taşıyorum. bazen çeşmeye gidip su alıyorum. bazen katlanırla çarşıya gidip bazen yol bisikleti ile bi yerlere gidiyorum.

Bisiklet biraz özveri işidir. heves işidir. mecburiyetten kullanılacaksa hiç bu işlere girmeyin. kendinize eziyet etmeyin.

cellad58

Üye
Tepki
3
İsim
kemal
Kendimiz kargosuz alsak kargoyu istediğimizde taksak olur mu acaba?Yani normal zamanlarda sadece binmek için kullanılması açsından.

Yolun yaklaşık 1 kmsi anayol bilmem sıkıntı olur mu?Hep araba ile gittiğimden pek dikkat etmedim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cellad58 Hocam, anayollara çıkmadan, ara yolları kullanarak, neredeyse hiç tırmanmadan bu yolu katetmeniz mümkün. İş edindim, haritadan baktım, eğimleri de kontrol ettim, mahalle aralarından son derece kolay bir rota çizmek mümkün. Eğer güvenlik ve yol şartları uygunsa bu rotayı bir gözden geçirin bence. Aşağıda çizdiğim rotada sadece okuldan caddeye çıkarken minicik bir yokuş görünüyor, sonrası gayet rahat.

(link)

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Ben de rota verirken sürekli sokak arası seçme hassasiyetini sevdiğim Bikemap ile alternatif rota ve eğim profilini vereyim. İstanbul'da çok başarılı çalışıyor, genelde trafikten uzak sokak aralarını seçiyor.

https://i.hizliresim.com/nEdJnl.png