çivili lastik

eniskaratut

Forum Demirbaşı
Tepki
159
arkadaşlar hiç buzda kaymamak için çivili lastik yapan oldumu

Scudo

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
internette yapılışını görmüştüm kar yağmasını bekliyorum denemek için :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bn yaptım :D asfaltta tank gibi ses çıkartıyor diş sayısı arttıkça seste artıyor.ama daha karda buzda kullanamadım :(

penelope

Aktif Üye
Tepki
49
gecen sene yaptım kar yagcak dıye.ama kar yagmayınca takmadım hıc. evde bos bos duruyor.yapımı ugras verıyor yaklasık 1.5 saat harcamıstım tek lastık ıcın. ama bırazda eglencelı.

torres_9

Daimi Üye
Tepki
181
aslı bisiklette var alman mümkün satıyorlar bildiğime göre

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@torres_9

Bahsi geçen lastik Schwalbe Ice Spiker. Almayı düşünmüştüm ama çifti 120-130 liraya denk geldiğinden dolayı vazgeçtim. Kendim yapmaya çalışırsam aşağıdaki hesaba göre çifti en fazla 32 liraya mal olur.

Lastik 10x2=20 lira
İç lastik 4x2=8 lira
200 gram vida=3 lira (diyelim)
Bali=1 lira

Bir avuç para vermektense denemeye değer..

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@sinto

link yada ona benzer bi sey vasıtasıyla anlatabilmen mumkun mu zira kayseriye cok fazla kar yagıyor ve karda bisikletimi kaymadan surmek istiyorum:D

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
off topic:

Gençler nerede o eski karlar.. ?

Ah bir kar yağsa, çivili-çivisiz demem gene atarım kendimi dağlara..

http://i201.photobucket.com/albums/aa225/ozmesra/kar.jpg

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@stratus

tamam onu biliyorum da neyi nereye yapıştırıcak ?

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
@HER

işallah bu lastikleri bu kış beraber yapacağız bi kar yağsında buluruz 2 tane eski lastik zaten vidalar hazır gerisi kolay

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@sinto

Vidaları taktıktan sonra vidalar lastiği patlatmasın diye eski iç lastiği vidalı dış lastiğin iç tarafına yapıştırmak için..

edi_e

Üye
Tepki
75
@baymineral

yada elektrik bantıyla 3-4 sefer bantlarsın dış lastiğin iç tarafını, ben oyle yaptım ;) iç lastik daha garanti bi yol ama :D

praetor

Üye
Tepki
78
çivili lastik yapmıştım 2 sene önceydi sanırım. bir dış lastiğe 130 tane civata takmıştım ve bunu 4 kere tekrarlamıştım ( arkadaşımın lastiklerini de ben yapmıştım) yapması epey zahmetli olmuştu. matkap vardı allah'tan. performansını sorarsanız eğer buzda bile zınk diye duruyordu. asfaltta ise tank hissi veriyordu.

• Beğen
Tepkiler: kcuk_

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
int.te ben de gormustum ama bana guvenılır gelmedı
yanı cakacagımız cıvıler de kayacakmıs gıbıme gelıyor:)

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
karda saten bisiklet saplanıyo kalıyo kara ama fren sıktığınız zaman kaydığıda oluyo ama buzda çok işe yarıyor bir sitede okumuştum lastiğe küçük boyutlu vidaları sişlerin üzerine vidalamışlar sonra uçlarını kesmişler ve altınada elyaf bi kolı bantına benzer bi bant yapıştırlarmıştı...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet arkadaşlar sonunda çivili lastik yapma konumuz foruma eklendi :)buyrun link :
(link)

kolay gelsin ;)

tolga_bali

Aktif Üye
Tepki
44
Arkadaşlar 96 senesinde çanakkalede 4 gün buzlanma olmuştu ben o sıralar orada okuyordum. ve binebilmek için bisikletçiden çok eski hiç dişi kalmamış dış lastik aldım. sonra bunları kendi diş lastiklerimin içine sığacak şekilde keskim. kendi dış lastıklarımın kalın dişlerine ayakkabı çivilerini içten üçları dışarı çıkacak şekilde saplamıştım. iç lastiğe zarar vermesin diyede daha önceden kastiğim eski dış lastiği araya yerleştirip takılmıştım. acaip iyi yok tutuşu sağlamıştı. resmen bisikleti yatırarak dönüyordum ve daha sonra çivileri çıkarınca lastiğe hiç zarar gelmediğini gördüm. bu olayı daha sonralarıda yaptım. yanlız buz dışına çıkınca çiviler hem ses yapıyo hemde yamulup buzuluyor.

bunu denemek isteyenler için püfler:
1- ön lastiğe daha çok çivi takın. çünki en çok tutuş işini o yapıyor.
2- Lastikleri normalden daha fazla yol bisikleti lastiği gibi şişirmek gerekiyo. yoksa çiviler içeri kaçıyo. çok şişirince çözemedim ama daha iyi yol tutuyo.
3- çok büyük çivi kullanırsanız dengenizi bozuyo.
4- kullanacağınız çivileri mutlara lastiğin dişlerinden gaçirin başka bi yerinden geçirince lastiği yırtıyo
5- çiviler ayakkabıcıların kullandığı küçük kare kesitli büyük ve düz başlı perçim çivileri olursa süper oluyo bulamama ihtimali de yok bütün nalburlarda var.
6- içine koyacağınız lastiğın dış yüzeyi dümdüz olsun hani postacı bisikletlerinden çıkan bitik lastikler var ya onlardan. başka eski lastikle olmuyo hele birazda olsun diş kalmışsa yada kevler lastik eskisiyse hiç olmuyo.
7- eğer dış lastik çok kaliteli bir lastikse 7 milyonluk dandik lastikle yapın bu işi çünki kevler kaplama lastikler iyi sonuç vermiyo.
8- bide iç latiksiz kullanıyorsanız sakın denemeyin bile