Çitle çevrilen bisiklet yolu

Behram Belek

Daimi Üye
Başlık
6
Tepki
590
Bisiklet
Sedona
Sitelerin etrafını çevirerek insanların girişini sınırlamak ne işe yarıyor bilmem ama içinde yaşayanlara kendini ayrıcalıklı hissettirdiğinden olsa gerek toplum bunu seviyor. Güvenlik demesin kimse boşuna çünkü bazı siteler o kadar büyük ki onbinlerce insan yaşıyor. Dolayısıyla orada ev kiralamış ya da satın almış her türden insanla kapı komşusu olabilirsiniz. Bazen tehlike varoşlardan değil burnunuzun dibinde yaşayanlardan da gelebilir. Neyse. Bu kadar uzun bir girizgahı neden yaptım? Şundan: Başakşehir'de Emlak konut eliyle yapılan bir kocaman sitenin etrafı çitle çevrildi. Efendiler burayı çitle çevirirken de bisiklet yolunu ve engelliler için yapılmış sarı renkli kabartma döşemeleri de çitin içinde bırakmışlar. Sıklıkla bisikletli olarak kullandığım bu güzergahta bisiklet yolunu kullanmak imkansız hale gelmekle kalmadı, insanlar araba park etmesin diyerek yolun kaldırıma yakın kısmına da engeller dikince yolun tam ortasından gitmek dışında seçenek kalmadı. Böylelikle Başakşehir'de bisiklet kullanmanın en tehlikeli olduğu yer; bisiklet yolunun olduğu yerler oldu. Site kocaman olunca çevirdikleri yol da tahminime göre 5 - 10 km civarı bir yol toplamda.

Meseleyi ilk olarak beyaz masaya şikayet ettim. Belediyeden arayarak hiç bir şey yapamayacaklarını söylediler. Bunun üzerine Cimere şikayet ettim. Bir gün sonra tekrar belediyeden arayarak burayı çevirmenin site yönetiminin en tabi hakkı olduğunu söylediler. Arayan kişiyle tartıştım. Mevzuyu uzatabildiğim kadar uzatacağımı söyledim. Üzerinde insan olmayan kaldırım, engellileri sokmadığımız engelli yolu ve bisikletlileri sokmadığımız bisiklet yolu yapmanın mantığını açıklamasını istedim ama çözüm yok. Baktım devlet kurumlarından fayda yok meseleyi sosyal medyaya taşıdım. Bu işlerden anlayanlar meseleyi daha büyüterek kamuoyu baskısı oluşturabilirler. Twitterdaki paylaşımımı da bırakayım şuraya:

galen

Üye
Başlık
0
Tepki
44
Bisiklet
b'Twin
Hocam buna tapu kadastro karar verir. Zamanında belediye siteye sormadan oraya yol yapmış. Sitede kendi arazisini çevirmiş. Belediye orayı açtırmak için o kaldırımı kamulaşturma yapıp öyle kullanıma açılır.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Başlık
54
Tepki
1.255
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Bunları utandıracak hareketler yapmak gerekir bu gibi durumlarda bunun içinde en uygun yol tv kanallarına bu yerlerin videolarını ve resimlerini göndermek. Ardından bu rezil durumu anlatmak hem devleti hemde oranın hak sahibini, insan önüne çıkartamayacak kadar kesinlikle rezil edilmesi şart o zaman bu insanlar gibi bulanık insanlar hareket etmeye başlar!
Bunları gören kişinin açıkçası yapması gereken ilk şey budur. Kafayı kullanmak şart "bu yer neden kapatıldı" diye önce kendisine soru sorar ondan sonra "bu yer neden kapatıldı devlet" der. Ondan sonra "bu yer neden kapatıldı belediye, kadastro" diye sırayla bilgi toplar ardından rezil etmek için hareket geçer. Ortalıkta 1 ay konuşulmadan edilemeyecek duruma kadar rezillikler başlatır...

Yukarı Alt