Cipler, arabalar ve diğer tehlikeler

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Arkadaşlar yaklaşık 3 senedir ulaşımımın bir bölümünü bisikletle sağlıyorum. Diğer bölümü içinse toplu taşıma kullanıyorum. Ehliyet sınavından beri hiç araba kullanmadım. Malum istanbul tepelik bir yer ama yinede en azından insan gençken (40 yaşına kadar filan) buradaki tüm yokuşları tırmanabilir diye düşünüyorum.

Benim sizinle konuşmak istediğim konu bisikletlilerin yoldaki güvenliği, eminim çoğunuz motorlu taşıt kullananların aptallıkları ve cahillikleri yüzünden zarar görmüş veya en azından ciddi bir tehlike atlatmışsınızdır. Ben şahsen 2 kere ölümden döndüm kendi hatam olmayan sebeplerden. Bu yüzden artık motorlu taşıt kullananların bu kadar sorumsuz davranmalarına dayanamıyorum. Elimden geldiğinde tehlikeli hatalar yapan sürücülerin araçlarına elimden geldiğince zarar vermeye çalışıyorum (ahlaki bir davranış bence). Örneğin yanındaki kıza hava atmak için dibimden 100 le geçen (yol boş ve hız limiti 30) yaratığın dikiz aynasını kırmıştım ışıklarda yakalayıp yada yolun ortasında park edip güvenliği tehdit eden bir arabanın camlarını indirmiştim, hiç olmadı kaportaya anahtarla "buraya park yapmak yasaktır" yazıyorum.

Yolda cip kullanmak gibi bir cehalet ve kıroluk özelliklerinin en uç noktasını sergileyen insanlara denebilecek hiç birşey yok. Bu tür tankla araba arası araçlar yol güvenliğini çok ciddi derecede tehlikeye atıyorlar. Bu tür bir araçla bir yayaya çarptığınızda öldürmeniz çok büyük bir ihtimal çünkü kütle arttıkça enerjide artıyor ve yavaş giden bir ciple daha hızlı giden bir araba aynı derecede hasar verebiliyor. Zaten ciplerin ön kısımları şehir için değil arazi şartları için tasarlanmış olduğundan bir yayaya çarptığında hayati organlara zarar verme riski artıyor. Çevreye verdikleri zararda sigara dumanından rahatsız olanların şikayetlerinden defalarca daha ciddi... Bununla küresel ısınmayı kastetmiyorum kaldırımda yürürken sürekli sigara dumanı solumayla trafiğin yoğun olduğu bir yolda yürümek arasında pek bir fark olduğunu sanmıyorum.

Trafik polisinin önünde başıma gelenleri bildiğimden polisin görevini yapmayacağına artık kesin gözüyle bakıyorum. Zaten en vahim hataları yapanlardan önemli bir kısmıda polisler.

Bütün bu faktörler düşünüldüğünde artık birşeyler yapılmalı bence, eminimki böyle düşünen birçok insan daha vardır. Bana kalsa cip gibi anlamsız derecede ağır araçların şehir trafiğinden men edilmesi gerekmekte veya kırmızı ışıkta 2 kere geçenin hayat boyu araç kullanma yetkisi elinden alınmalı ama cezalar çok çok hafif şu an.

Ne yapmalı sizce? hatalar yapan sürücüleri şikayet etmek vs işe yaramıyor, bireysel olarak sizde onlara zarar verseniz hangi birine yetişebilirsiniz ki? Acaba bisikletlerin bir ulaşım aracı olduğunu anlatabilmek için ne yapmak gerekir sizce? Ve yol güvenliğini tehlikeye atan sürücülerin cezalarını çekmelerini sağlamak nasıl mümkün olur?

Scudo

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351

Benim sizinle konuşmak istediğim konu bisikletlilerin yoldaki güvenliği, eminim çoğunuz motorlu taşıt kullananların aptallıkları ve cahillikleri yüzünden zarar görmüş veya en azından ciddi bir tehlike atlatmışsınızdır. Ben şahsen 2 kere ölümden döndüm kendi hatam olmayan sebeplerden. Bu yüzden artık motorlu taşıt kullananların bu kadar sorumsuz davranmalarına dayanamıyorum. Elimden geldiğinde tehlikeli hatalar yapan sürücülerin araçlarına elimden geldiğince zarar vermeye çalışıyorum (ahlaki bir davranış bence). Örneğin yanındaki kıza hava atmak için dibimden 100 le geçen (yol boş ve hız limiti 30) yaratığın dikiz aynasını kırmıştım ışıklarda yakalayıp yada yolun ortasında park edip güvenliği tehdit eden bir arabanın camlarını indirmiştim, hiç olmadı kaportaya anahtarla "buraya park yapmak yasaktır" yazıyorum.

merhaba Mert. oldukça güzel konuya değinen çok faydalı bir yazı olmuş...ama yöntemlerin biraz aşırı cesur geldi bana. tamam bizim hayatımızı tehlikeye atan insan dikiz aynasına vereceğimiz zararı hakediyor olabilir ama, bu sefer de onun dikiz aynasını kırarak, kendimiz haksız duruma düşmüyormuyuz? biz onun arabasına zaarr verdikten sonra adam koltuğun altında sakladığı levyesi ile arabadan inip, bize vurursa ne olacak?

radikal yöntemlere karşı değilim, ama bence daha az tehlikeli şeyler üzerinde düşünmeliyiz. boşu boşuna kendi hayatımızı tekrar tehlikeye atmaya gerek yok.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Tek çözüm eğitim.Direksiyon tutmasını bile beceremeyen sürücülere ehliyet verilirse olacağı budur.Polislerin bir çoğu zaten örnek olmaları gerekirken hataları kendileri yapıyor(İşini düzgün yapanlar da vardır mutlaka),cezalar uygulansa doğru düzgün,böyle sorunlarda olmazdı diye düşünüyorum.Cip konusuna gelince yolda görülen ciplerin büyük bir çoğunluğunun zaten araziyle alakası yok:) Tamamen gösteriş için yapılmış araçlar.Onun kullanımını engelleyemezler,devletimiz mis gibi vergi alıyor neden yasaklasın değil mi?

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Ne yapmalı sizce? hatalar yapan sürücüleri şikayet etmek vs işe yaramıyor, bireysel olarak sizde onlara zarar verseniz hangi birine yetişebilirsiniz ki? Acaba bisikletlerin bir ulaşım aracı olduğunu anlatabilmek için ne yapmak gerekir sizce? Ve yol güvenliğini tehlikeye atan sürücülerin cezalarını çekmelerini sağlamak nasıl mümkün olur?

Yazında son ifade ettiklerin gerçekten sorgulanması gereken konular bence :eek:..
Herşeyin başı eğitim diyorum ben de.. Tabiki polis de görevini layıkıyla yapmalı. Bu konuda ne kadar kalabalık olursak şikayetlerimiz o kadar çabuk çözüm bulur arkadaşlar. Sonuçta trafik kazaları ölümlerinde Dünya 3.yüz (Büyük ihtimal Çin 1.dir :D ama bunu başarı olarak görmeyelim :eek:) Bundan çıkarılması ders var, bu çok önemli bir konu, bu kadar insanı savaşta şehit vermiyoruz!! :eek: Durumun ne kadar vahim oldugu apaçık ortada. Kısacası trafikte sinyali bile vermeyen sürücüden tırsar oldum. Artık mümkün mertebe trafiğe arabayla çıkmıyorum çünkü günüm sinir stres oluyor. Temiz hava + bol oksijen ve yediklerimiz hazmetmek en güzel yaşam biçimi olsa gerek ama bunu bilen sayısı sadece forumumuzla sınırlı sanırım.. Ne kadar bilinçli olursak yaşam kalitemiz o kadar artar kanısındayım. Umarım eğitimle çözülmeyen bu sorunlar aile içinde çözüm bulur!

Ayrıca senin tepkin bana çok sert geldi kendini biraz sakinleştirip başka çözüm yolları bulman gerekir çünkü zararı zararla kapatmak mümkün ve tatminkar değildir! :eek: Umarım başka çözüm yolları bulabilirsin ben mesela bu konuların devlet büyüklerimizin kulaklarına gitmesi taraftarıyım.. Ne kadar çok kulakları aynı sorunları duyar olucak işte o zaman sorunlarımız çözüm bulacak arkadaşlar lütfen bir bisikletçi olarak saygı ve sevgiyi her konuda hatırlayalım.
Hoşcakalın sevgiyle bol okijenli günler

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
critical mass gibi organizasyonlar çok ses getirmiyor belkide tüm motorlu araç trafiğini kesecek şekilde sürüşler yapmalıyız topluca?

bu arada dikiz aynası konusunda şunu diyebilirim, adam arabadan inse bile siz çoktan aralardan uzaklaşmış oluyorsunuz o yüzden bir tehlikesi olmadı ama tabiki bunlar çözüm değil yinede uyarı olarak kullanılmasını savunduğum şeyler. bisiklete hakimiyetim daha iyi olsa daha neler yaparım ama...

bu arada aslında gayet sakin bir insanım ancak sırf öküzlüklerinden birileri hayatımı tehlikeye atınca dayanamıyorum. komiklik olsun diye arabasını üstüme süren insanın bence toplum içinde yaşamaya hakkı yok.

başka çözüm önerileri bekleniyor... yorumlarınız için teşekkürler

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Merhabalar,
Bazı konularda haklı olabilirsiniz ancak o insanların arabalarına zara vererek çözüme ulaşamazsınız. Araç şöförü aşırı hız yaptırsa dikiz aynasının suçu ne? Ya da park yapmanın yasak olduğu bir yere araç parketti diye camını indirmek veya boyasını çizmek mi lazım? Ararsınız trafik polisini durumu izzah edersiniz gereken yapılır. Ben Kayseride kalkış yarışı yapanları ihbar ediyorum ve 5 dk içinde polisler geliyor, trafiği tehlikeye sokan adamları alıp götürüyorlar. Ayrıca sizin bisikletinize zarar verilmesi hoşunuza gider miydi?
Bir de ciplerin arazi şartlarına göre tasarlanıp üretildiği doğrudur. Adam belki hafta sonları araziye giriyor hafta içide de işine gidip geliyor olabilir. Trafik kurallarına uygun şekilde cipini kullanıyorsa yayalar veye biz bisikletliler için hiçbir tehlike arz etmeyeceğini düşünüyorum.
Saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Bu durumu değiştiremezsiniz çünkü burası Türkiye!
Başınız belaya girer, çekirge 1 zıplar,2 zıplar ve....!
Bu durumdan temelli kurtulmanız için yapmanız gereken tek şey y.dışına çıkmaktır, çünkü burada sadece insan olanlar cip kullanmakta ve bisikleti bir ulaşım aracı olarak gören zihniyet bisiklet yolları yapmakta...

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Merhabalar,
Allah'a şükür hiç başım belaya hiç girmedi, çünkü yanlış davranışlarada bulunmadım. Saygısız araç kürücülerinden dolayı da çok tetlike atlattım. Bisiklet yolunun olmaması benim suçum değil, yapmayan zihniyet utansın.
Bir de cipten anladığınız şu piyasadaki araziye girme kabiliyeti olmayan, benim otomobilimden hafif, iri, görünüşlü şeyler mi yoksa Chevrolet Blazer K5 gibi gerçek cipler mi? Haa bir de ülkemizin yolları o kadar kusursuz ki hiç çukur yok:boese157:
saygılarımla

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Bir gün toplanıp taksici dövelim isterseniz. Bostancı'da çift sıra yapıyorlar. Keyfe keder geri vitese takıyorlar. Gelin onlara nasıl geri vitese takılır gösterelim :) Beşiktaş motor iskelesindekileri anmayı da unutmayın.