Çıkmayan Pedal ve Çözüm Önerileri

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
Daha alalı 1 ay olan bisikletimde eski taktığım pedalı çıkarmak istediğimde çıkaramadım. Sol tarafı, yani sürücü olmayan taraf kolaylıkla çıktı. Bu arada alyanla çıkıyor pedallar. 2 farklı bisikletçi gezdim -ki bir tanesi Salcano'nun yetkili bayisi- onlar da çıkaramadı. Pedal çıksa bile dişlerin yalama olacağa benziyor.

Sadece resimde görülen kısım da ayrı satılmıyor galiba, komple yeni aynakol almak zorundayım ya da klasik pedallarla devam etmek zorunda kalacağım. Önerilerinizi bekliyorum.:(
213.jpg

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
ALyan ile değil pedal anahtarıyla da deneyin. Bütün pedallar aynı zamanda pedal anahtarıyla da sökülüyorlar. Şayet yine sökülmezse vidanın içini matkapla oyup kenar parçaları nazikçe kırarak vida yatağını kurtarabilirsiniz. Onun dışında, pedalı canavarla kesip içerde kalan vidaya bir demir kaynatıp onunla da açabilirsiniz. Yöntem çok yalama olmadan da kurtarılır dert etmeyin :D

• Beğen
Tepkiler: Saturn

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
Yorumlarınız için çok teşekkürler. 1 haftadır ayakkabı ve pedalı bekliyordum, ama böyle bir şey olacağını düşünmemiştim. Bisikletçiler onu da denedi ama olmadı. Şu an takılı olacak pedal anahtarıyla tutulacak tarafı yok, sadece alyan. İlk önce yağlama, sonra vida içini kırmayı deneyeceğim.

Bu arada WD40 iş yapar mı?

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Saturn Yani Wd40 işe yarar bir üründür genelde ama sıkıntınızı ne kadar çözer bilmiyorum. Pedal anahtarı için yerinin olmaması da çok garip. Vida yatağı yalama olsa bile bu arada dert etmenize gerek yok. Yatak doldurulup tekrar içine vida yatağı açılıyor. Sıkıntı yapmaz yani sizi sıfır aynakol masrafına sokmaz.

• Beğen
Tepkiler: Onurleo ve Saturn

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
@clubber
Üstüne bir de alyana çekiç ile vurmayı deneyin nasıl olsa yeni aynakol alacaksınız gibi görünüyor ben olsam aynakolun canını okurdum :D

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
@Berkec. Sıfırı 240 lira civarı, ikinci elde de 150-200 arası gördüm. İlk yağ, sonrası arkadaşın dediği yöntem gibi gözüküyor.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
Allah sabır versin:)

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
küfrettireceksiniz bak sfaga. alyan ne arkadaşım :D
pedal anahtarı gayet güzel bir çözüm. spd'ye geçerken deli güç harcadım, motosiklet tamircisine gittim aynı şekilde o da epey güç harcadı açılmadı. bisikletçiye gittim, tereyağdan kıl çeker gibi açtı adam anahtarla.

@Sinan A. şahit bak :D

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
@Saturn

illa zorla güzellik istiyor yani... kullanım kılavuzu falan yoksa ayakkabıyı tak, elini geçir içine alyan ile dene bakalım.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Pedallardan biri ters diş. Anahtarı doğru yöne çevirdiğinize emin misiniz?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Saturn

Bu tür durumlarda önerilen çözüm :

https://www.tekzen.com.tr/insert/images/3/811949.jpg

Boru anahtarı kürü

Clients

Üye
Tepki
145
İsim
Turgay
Bisiklet
Scott
Anahtarı ters yöne çevirmeyi dene

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
Yarın bütün yöntemleri denemeye çalışacağım. Merak ettiğim bir konu var. Yatağın doldurulup yeniden oluşturulması fiyat bakımından ne kadar tutar acaba?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Saturn Bir keseresinde aynı durumu yaşamıştım. Alyanı pedalın vidasına soktum ve büyük bir ingiliz anahtarıda alyana tutturdum ve abandım. Biraz zorlayınca çıktı. Artık sonraki pedal takma işlemlerinde pedal dişlilerine az miktarda gres sürerek sıkıştırdım, gevşemiyor ve kaynamanın önine geçmiş oluyor.