Ciğere nikotin havaya duman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Paralı, zararlı ne bicim heves ?
Ciğere nikotin, Havaya duman.
Sigara içmekle atılır mı stres.?
“Şirk koşuyor”haramdan çare uman.

Ne kanser, ne verem ne doğal afet
Ne trafik adlı güncel canavar.
Sağlıksız bir hayat, kötü akıbet
Keyifle içtiğin sigarada var.

Özenti, merak derken içe, içe
Zamanla olunur bir tiryakisi
Parası ayrılır ekmekten önce
Ağızda kokusu, parmakta isi.

Sigara yakımı gurur bir nevi.
Dumanı havaya hoş üfürürsün.
Sigara yıkımı maddi, manevi.
Çok şeyi kül edip sen süpürürsün.

İki dudağında seyri bir sihir.
Özgürlük, ,cesaret, güven mi verir.?
Nefes, nefes içe çekilen zehir.
Psikolojik bağımlılık hep gerir.

Uyurken içilmez beyin şartlıdır.
Uyanınca ağızda biberon
Sigara kokusuz ağız tatlıdır.
Uyku; sigaraya dilerim sondur.

ORHAN AFACAN

Scudo

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
1,5 ay oldu bırakalı, 10 yıldan beri günde bir paket içen biri olarak sadece 2 tane içtim onlarıda denemek amaçlı. Artık bende bir duman avcısıyım. :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
belirli yaşa kadar ikinci evliliği yapamayınca evleneyim diye başımı yakmak isteyen eş dost görücü usulü bir şekild etanıştırmak istedikleri hanımefendiler oluyor. sigara içiyorsa yekten görüşmüyorum. isterse dünyanın en iyi kadını olsun. sigarayı sevemedim. sigara içenden de hazzetmem.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@ORHAN AFACAN

Orhan Hocam teşekkürler. şiirleriniz hicvediyor. yüreğinize sağlık.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ORHAN AFACAN

şu şiiri yazan biri " teşekkürler " kelimesini yazmaya nasıl üşenir aklım hayalim almıyor.

asirakgul

Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
@Burak_Dingiloglu

Burak Bey tavsiyem şu olacak,
Asla deneme amaçlı sigara içmeyin. Yoksa av olursunuz. Sigara çok sinsi bir tuzak ve bir kaç kez daha denerseniz av olmaktan asla kurtulamazsınız. Şu an 2 tane içtiniz bir şey olmadığını gördünüz. Beyniniz bunu size tuzak olarak kullanacak. Örnek veriyorum sigara içilen bir arkadaş ortamında daha önce nasıl olsa içmiştim diyerek 2 tane daha yakabilir yarından sonra içmem diyebilir tek tük başlayabilirsiniz. Bunları yıllarca sigara içmiş ve defalarca tecrübe etmiş biri olarak tavsiye ediyorum. Ben sigarayı 2011yılında Allencarr yöntemiyle bıraktım hamd olsun. Eğer irade gücünü kullanarak bırakmaya çalışan bunda da başarılı olamayan insanlar varsa Şiddetle tavsiye ederim. Detay öğrenmek isteyen arkadaşlara da istedikleri konuda yardımcı olurum.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@asirakgul

(link) ismini duymuştum da böyle biri olduğundan haberim yoktu

yalnız adamın kitabını okuyarak sigara bırakma konusu biraz zor kim okur ki sigara tiryakileri o kitabı okuyup sigara bırakmaz. hele gunde 2 paket içen biri kitap okuyarak bırakamaz bence

seminer: 600 ytl
kitap: 10 ytl
elektronik sigara: 190 ytl
totalde: 800 ytl ediyor.

20 adet tütün 1.5 lira ayda 45 lira senede 540 lira

bir paket marlboro parlement 10 küsür lira ayda 300 lira senede 3600 lira

bir kitap 10 lira 3590 lira cepte iyiymiş :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kivilcimb

Bu eleştiriyi destekliyorum, bu kısaltma benim aklıma farklı bir kelime getiriyor... Bu arada sigaranın açık alanlarda dahi yasaklanması taraftarıyım. Orhan bey, şiiriniz için sizi de kutluyorum.

asirakgul

Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Valla ben seminere katıldığımda 360TL idi. İyi hoş 5.000 TL de olsa değer bu illetten kurtulmak için.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@Cem Ç.

Seminer videoları Youtube'da var, alt yazılı filan izleyebilirsiniz. Ben kitabını internetten indirip okumuştum sigarayı bıraktığım dönem. Karar verme sürecinde kişiyi odaklayan bir yapısı var. Sonrasında işler yine kişisel iradenize kalıyor tabi ki.

Sigara bağımlılığını uzun süre yaşayan kişilerde ara sıra nüks etmeler beklenebilecek bir durum. Bırakma kararı verenlere tavsiyem "tek sigara" diye bir şey olmadığı fikrini akıllarına kazımalarının yanı sıra olur da sigara içtiklerinde hemen kendilerini yıpratacak şekilde davranmayıp bırakma dönemlerinde edindikleri deneyime sarılmaları...

• Beğen
Tepkiler: asirakgul

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@asirakgul

Onlarıda vücuttaki değişikliği merak ettiğimden yaktım. Tansiyonum aşırı düştü içtikten sonra, terlemeye başladım. Hiç böyle kendimi kötü hissetmemiştim. Bir daha asla içmemeye karar verdim. Keşkede 10 sene boyunca hiç içmeseydim diyorum hem maddi hemde sağlığım bir hiç uğruna ciddi zararlar görüryormuş.

• Beğen
Tepkiler: pilot

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@Okan A

30 sene 15 sene 10 sene içen ve bırakan 4 5 sene hiç sigara içmeyen çok kişi tanıdım anası öldü yada babası yada boşandı yada hayatında çok kötü bir olay meydana geldi yada bir anda bırakıp bir anda çok fazla kilo aldılar 70 kilo adam 120 kilo oldu bir tanesi sigarayı bıraktı 15 gun sonra öldü 5 sene hiç sigara içmeyip yeniden başladılar çoğu seminerler allen carlar bunlar hep para tuzağı herifler sigara bıraktırıyoruz diye milleti kandırıp zengin oldular nikotin bantları hapları elektronık sigaralar bunları kullanıp da temelli sigarayı bırakan yok bırakır evet 3 sene sonra 5 sene sonra hayatında bir önemli gelişme olur yine başlarlar gunde 1 paketten fazla sigara içenler 1 2 sene hıç içmesin yıne sıgarayı arıyorum dıyorlar

• Beğen
Tepkiler: pilot

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
Ben de tuzak olduğunu düşünüyorum bu sigara bırakma yöntemlerinin. İçiciler kendilerini kandırıyorlar. Bırakmak isteyen dilde değil gönülden bırakır. Benim babam 35 sene evvel iyi içiciymiş. Bu zaman zarfında değil içmek kokusunu dumanını bile almadı. Önemli olan istemek ve size sigarayı hatırlatacak ortam ve arkadaşlardan uzak durmak.

Okan A

Aktif Üye
Tepki
293
@Cem Ç.

Ben de 22 sene içtim. Bir yıl önce bıraktım. Konsantrasyonumu bırakmaya odaklarken Alan Carr yöntemi yardımcı oldu. hiçbir yan yol yada destek ürün kullanmadım, Champix veya nikotin bandı gibi. Şaşırtıcı şekilde kolay oldu aslında. Şimdi aradan 1 yıl geçtikten sonra sallanmaya başladım. Daha sık aklıma geliyor, canım çekiyor. ama bu durum da beklenebilecek birşeydi. Bir yerlerde tekrar sınanacaktı kararım. O da bugünlereymiş demekki.

Evet o yöntemler para tuzağı olabilir, olmayabilir de. Bunu tartışmak yerine kişiyi bırakmaya, bir sigara az içmeye teşvik ediyorsa iyidir diye düşünüyorum. Ben yine de odaklanıp sigarayı yaşamından çıkarmak için kişisel çabanın geçer akçe olduğunun farkındayım. Sonuçta çıksın gitsin hayatlarımızdan da yöntemi ikincil önemde...

Tepki
131
55 Doğumlu babam yatılı öğretmen okulu döneminde (16-17 yaşlarında) başlamış bu illete, 1991 senesine kadar içti, yaşımız çok küçüktü ama çok dayak yemişliğimiz vardır ağabeyim ve ablamla beraber sigara paketini sakladığımız için. Kendisi de arada sırada bırakmaya çalışır, sigara içen arkadaşlarından uzaklaşır, sigara içilen ortamlara girmezdi ancak bütün bunlar çare olmaz, en geç 1 ay sonra yeniden başlardı.

Sonra işten geldiği bir gün "ben bu illeti bıraktım" diyerek bıraktı ve o günden beridir bir daha içmedi.

Mesele ne kadar zamandır veya ne sıklıkla sigara içtiğiniz değil, sigarayı bırakmayı ne kadar samimiyetle istediğiniz...

erdem arda

Üye
Tepki
11
İsim
Mustafa
Bisiklet
Drag
19 Sene kullandım. En son günde 1,5 paket kullanan birisiyim.
Sigarayı bırakmak aklımdan bile geçmiyordu, hatta bırakanları görünce hayret ediyordum nasıl olurda nasıl bir iradeyle dayanıyorlar, içmeden nasıl durulabilirki.
Benim icin nefes almak gibi normal birşeydi.
Uzun lafın kısası birden bırakma kararı aldım. En az sigara kadar zararlı olduğunu bildiğim alternatif değil, bırakmak için bir araç olarak
elektronik siğara kullandım. Almadan önce kendimi şartlandırdım. Bir hafta nikotin alışkanlığı geri kalan bir hafta da el ve dudak alışkanlığını azaltmak bitirmek di hedefim.
15 gün sonunda elktronik sigara danda kurtuldum. Yaklaşık 1 yıl olmak üzere, hiç sigara içmedim. Şuanda bile bunları yazarken aklıma gelince canım istiyor.
Ama biliyorum ki bu istek sadece 3, 5 dk sonra geçecek. önemli olan bu 3,5 dk lık bir zamanı siğara içerek değil başka şeylerle geçirmek.

ArdaE

Aktif Üye
Tepki
96
Bisiklet
b'Twin
96'dan 2006'ya 10 sene ve 2009'dan 2012'ye de 3 sene toplam 13 sene içtim. İlk bıraktığımda 2-3 sene geçtiği için ben de büyük konuşuyordum bir daha başlamam filan diye ama sağlam bir travma sonrası bir günde eski günlere geri döndüm. Bundan 2 sene önce yine bıraktım ama artık büyük konuşmuyorum :)

Sigara içmiyor olsanız bile ölene kadar bu illet sizinle kalıyor. Ciğerlerimiz iyileşiyor, damarlarımız iyileşiyor ama beyin 30-40 sene de geçse biyolojik olarak bağımlı kalmaya devam ediyor. Hayatında hiç düzenli sigara içmemiş, beyni bağımlı olmamış biri ayda yılda bir sigara / puro / nargile içse çok etkilenmiyor ama ben ve benim gibi eski tiryakiler için tek bir sigara bile geri dönüş bileti anlamına gelebiliyor.
Bu nedenle hala bağımlı olduğumuzun ve hep bağımlı kalacağımızın bilinci ile hareket edip gardı elimizden geldiğince düşürmemekte fayda var.