Çiftlik Ürünleri Güvenilirlik

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında omerrrr tarafından paylaşıldı.

1. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Bugün izlediğim bir programda bir civcivin 45 günde 7 -8 kiloya ulaştığını iç organlarının ve kemiklerinin bu gelişme hızına ayak uyduramayıp zayıf kaldığını ve tavuğun kendini taşıyamadığı anlatıldı. Ayrıca bu tavuklar malumunuz gün yüzü görmeyip belki 3 metre yol yürümeden kesiliyorlar..Bizde bunları yiyoruz...Son bi kaç senedir evde dışarda yediğim tavukların tadını alamıyorum. Saman gibi.
    BU tavuklar yürümeden, gün yüzü görmeden nasıl kas kemik gelişimlerini tamamladığı da düşündürücü....Bu işlem bütün tavuk çiftliklerinde böyle mi.? Siz hangi firmaları tercih ediyorsunuz.??

gokhan erdogan bunu beğendi.
  2. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu yüzden köylerde, gezip yürüyen tavuklar, daha lezzetli oluyor..

omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Evet çok yavan tat!! Bu mahkumiyet davası da insanı çileden çıkarıyor. Kobay faresi gibi hissetmeye başladım kendimi. Bundan sonra balık yiyeceğim.

4. Göker Gülay

Göker Gülay Kıdemli Üye

Seviye:
    Ülkemizde büyükbaş hayvancılık nispeten daha iyi ama küçükbaş hayvancılığın hali içler acısı. Tavukların o halini görseniz inanın bana bir daha tavuk filan yemezsiniz. Resmen şişirilmiş tavuklar yiyoruz. Hele hele güya tavuk etinden yapıldığı söylenen tavuk burger tarzı işlenmiş ürünlerde tavukların iç organlarından ibiğine kadar her türlü malzemesi kullanılmaktadır. Mevzuata uygundur ancak normalde pek de yemek istemeyeceğiniz parçalardan yapılıyor.

omerrrr bunu beğendi.
    omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Bazen yağlı çıkıyor tavuk. E haklı hayvan, hareket yok.
    Avrupa ülkelerinde durum nasıl acaba? Bizde kesin bi bit yeniği vardır !! Sırf bu yüzden AB ye girmek istiyor insan...

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Diğer birçok ticari hayvansal et ürünlerinde olduğu gibi hormonlar kullanılıyordur. Tabii bu etleri yiyince hayvanın dokularındaki hormonların ilaçların bize geçtiğini söylemeye gerek yok, etin alışkanlık yapma sebeblerinden biri de bu olmalı...

omerrrr bunu beğendi.
  7. Serkan Eyüpoğlu

Serkan Eyüpoğlu Üye

Seviye:
    Hayvanlara psikolojik işkence çektirdiklerini de duymuştum, tabii kulaktan dolma bilgiler bunlar. Doğrusunu araştırmadım. Işıkları sürekli açık tutup hayvanları uyutmuyorlarmış, sürekli beslensinler de hızlıca kesime girsinler diye. Yemlerin de extra katkılı ve hormonlu olduğunu araştırmaya bile gerek yok.

omerrrr bunu beğendi.
  8. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    iftarada tavuk yapacaktım,gelde ye şimdi.

omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Balık mevsimi gelse artık :))

10. Serkan Eyüpoğlu

Serkan Eyüpoğlu Üye

Seviye:
    Balıkların bir kısmı (çupra,alabalık gibi) tavuklarla benzer bir şekilde yetiştiriliyor artık, havuza binlercesini dolduruyorlar yine özel balık yemleriyle (nasıl bir yemdir bilen varsa beri gelsin) besleyip büyütüyorlar. Tabii ki yine lezzetten ziyade para kaygısı işin içine giriyor.

11. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Cümleten Merhaba,

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği hakkında bu başlık altında yazılan cümlelerdeki bir takım hataları düzeltmek istedim...

Öncelikle şunu dile getirmekte yarar var, bahsedilen hayvan yetiştirme biçimleri ve tarımsal ürünlerde GDO kullanımı suistimal edilmeden yapıldığında zararsızdır. Bu uygulamalar, üretimde verim kayıplarının önüne geçilerek nihai ürünü son kullanıcıya daha ucuza satabilmek (ve tabi ki bazen de daha fazla kar elde etmek...) için yapılır. Bu durum aynı zamanda kendisi hacmen büyümese de barındırdığı nüfusu sürekli olarak artan dünya için mecburi bir olgudur.

Gel gelelim yazılanlara, 3 metre bile yürümeden yetişen tavuklar yumurta tavuğudur, et için yetiştirilenler (serbest gezen çiftlik hayvanları kadar olmasa da) kapalı ve iklimlendirilmiş bir ortamda gezinirler.

Işıklandırma programı hayvanlara işkence için değil çabuk büyüsünler diye yapılır. Özetle, biyolojik saatleri ile oynanır. Hayvanı ışıksız bir ortamda tutup 8 saat karanlık ve 8 saat aydınlık yaparsanız 16 saatte bir gün yaşamış zannederler kendilerini...

Hormon ve antibiyotik kullanımı konusunda da şunu söyleyeyim veteriner hekimi kontrolünden geçmiş, markalı hiç bir üründe izine bile rastlayamazsınız, ama tabi ki kaçak kesim vs... durumları bahsettiğim kapsama girmez.

Bu arada balıklar hakkında da Tarık Kalkan'ın yazdıklarına aynen katılıyorum, hamsi ucuz ve sağlıklı aynı zamanda omega 3 ve omega 6 açısından da bir çok balıktan daha zengin...

Atila Filmer, tolga.aydogan ve omerrrr bunu beğendi.
  12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    nufus bu hızla arttığı takdirde artık normal besin alamıyacağımız kesin,bu hormonlar ,gdo lar ilaçlar,hep bu talebin sonucu,beslenme zincirinin devamı,bu kadar tüketime normal üretim hızı yetmiyor,büyük baş hayvancılık yapmış,tarımla uğraşan,bahsettiğiniz gibi kendi besinini kendisinin bulduğu tavuklar besleyen biri olarak,denilenler doğru gerek tavuk, ürünleri malesef yenecek gibi değil.tabi her firmanın araştırmasını yapmadım ,ama 30 günde kesilen tavuk yorumu size ait,sonuçta marketlerden aldığınız yumurta ve süt ile dışarıdan alınanları karşılaştırın.

Hakan Yazman ve omerrrr bunu beğendi.
  13. tt2000

tt2000 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Okan Örs bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...
170120152989.jpg
Merhaba arkadaşlar. Belki bilmeyeniniz vardır diye burada konu açmak istedim. Şuanda Decathlon'un internet sitesinde gözükmediği için müşteriler hep mağazaya geldiklerinde farkediyorlar....