ÇiftAlan, Yeşile hastaysan bana ne...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
En son buraya 3 sene önce gitmişiz. İstanbul’un Avrupa yakasında pedallanacak güzel bir rota. Orman, deniz, iniş, çıkış hepsi var, tam bisikletlik. Bir başka benzerlik o gün de 11 bugün de 11 kişiyiz. Demek gelmek için bu sayıya gereksinim var. Ancak Çiftalan’a yaklaşırken 3. köprü virüsünün buraları da etkilediğini görmek içimizi bir kere daha burktu. Saçkıran gibi kelleşmiş araziler. Kesilmiş ağaçlar cesetler gibi yerlerde yatmakta. Azrail’in kol gezdiği bir bölge. İçler acısı. Her şey alt üst olmuş. Burası da bitecek. Sonuçta bize İstanbul’da pedallayacak doğa bırakmayacaklar. Her şey sadece araba için düşünülüyor. Şu benzin fiyatlarını 3’e 5’e katlasalar da insanlar arabadan vazgeçse, tepedekiler de vergi gelirinden olunca bırakırlar otoyol yapmayı. Orman ve Su İşleri Bakanı’nın ağaçlara ilişkin soru önergesine verdiği yanıta bir bakın hele...

Scudo

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Hepsine katılıyorum.Bizim tek suçumuz,tüm Dünya'ya faydalı olan bisikleti ölesiye sevmek ve bunu anlayabilmelerini istemek.Fakat ne yazık ki insanoğlu lüks ve düşüncesiz yaşamaya öylesine alışmış ki sonuçları bunlar oluyor.Ülkemizde ise yetki demek aklına eseni yapabilmek,nasıl olsa benden sonrası tufan...Sıkı pedallar ve iyi günler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
belgrad ölüyor ,,
ve halk sessizce filim seyrediyor zati hep öyle değilmi idi..
ve halk bunun bedelini ilerde acı ödeyecek ormansız betonarme binalar arasında astımlardan şikayetçi olacak ,
gerçekten avrupa yakanın şu anki durumu zati vahim 1961 de istanbula geldik ben küçüktüm ama hatırlıyorum esentepe 'yi beşiktaşa inen arnavut kaldırımlı tek bi yol var idi, dikilitaş tarafında uzun uzun çam ağaçları var idi ,ve birinci köprünün olduğu yerlere gider idik çocukken sene 1968 de ortaköy tarafları orman idi,,,ufak dereler akar idi ,1973 de köprü açılınca bizim oralar otoban gürültüsüne gark oldu ,son kez bi gittim 2013 de karşıya, esentepe bitmiş tek ağaç yok, her yer işhanları bina bina iç içe ,subay evleri duruyor gene,eskimiş iyice binalar,araç gürültüsü yaşanılacak yer olmaktan çıkmış esentepe ,,,halbuki zincirlikuyu tarafı bomboş idi ve futbol oynadığımız yerler var idi ,,bu gidişle 20 yıl sonra avrupa yakada ağaç sayısı iyice erir,bir fidan dikersiniz ama o fidan kaç yılda ağaç oluyor,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bazıları ağaçları sadece orman olarak görüyorlar. Hani buradan keseriz, sökeriz, başka yere dikeriz falan. :) Habitat nedir, nasıl oluşur, yok olursa ne olur; bunları araştırıp okuyun arkadaşlar. Bi' taraflarda patlayacak bu sorumsuzluklar.