Chris Froome'da doping çıktı.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
(link)

Bu seneki vueltada 7 Eylül'de alınan örnekte yapılan testte Salbutomol adlı astım ilacı için izin verilen dozunun iki katı çıkmış. Froome 20 Eylül'de durumdan haberdar edilmiş ve doktorunun tavsiyesiyle doğru dozda ilaç aldığını iddia ediyor.
Daha önce bu durumlardaki sporculara 9 ay ila 2 sene arasi cezalar verilmiş ve yarış dereceleri iptal edilmiş.

Hatırlarsınız sky'in önceki lideri olan ve Fransa turunu kazanan Bradley wiggins de astimliydi ve astım ilaçları ile ilgili olarak başı belaya girmişti.
Bisiklet sporunda astım ilaçlarının performans artırmak için kullanıldığı herkesin malumudur. Sky galiba bu konuda bayağı uzman. Her iki lideri de bu ilaçları kullanıyormuş ve bu defa izin verilen limiti geçmişler.

Salbutomol nedir derseniz aslında çoğu kişinin bildiği ventolin diyebiliriz. Basit bir astım ilacı. Fısfıs olarak da bilinir. Mesela benim astım daha ağır olduğu için ventolin beni kesmiyor ama astımı hafif veya alerjik olanlara iyi geliyor. Bisikletçiler ise oksijen kapasitelerini yükseltmek için kullanıyor. Doktor raporu almak yeterli. Yok yere rapor verecek bir doktor bulmak da çok zor olmasa gerek.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. Esas şüpheler Froome un temiz, domestiklerinin dopingli olması üzerinde yoğunlaşmışken bu iyice sakata getirdi Sky'ı cadı avına da dönebilir ama Froom'un olduğu yarışları ben zaten izlemiyorum :)

"the presence of a Specified Substance such as Salbutamol in a sample does not result in the imposition of such mandatory provisional suspension against the rider."

Bu eserde şair neyi anlatıyor kafam karıştı
(uci) :D

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem cm
Şair UCI ise herşey olabilir.Çifte standartlık durumlar olursa şaşırmamak lazım, ben onu anladım

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Cem cm

Sporcunun suçlu bulunması ve verilecek cezanın ne olacağının tespiti uzunca bir süreç. Bazı durumlarda (kanda bulunanın Salbutamol gibi kontrollü bir madde değil de tamamen yasak olan amfetamin olması gibi) süreç tamamlanmadan geçici olarak sporcuya müsabakadan men cezası veriliyor. Bunun Türkçesi "tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk etmek". Froome'a yapılan bu değil, inceleme sürüyor ama herhangibi bir yaptırım veya tedbir uygulamaya konmamış.

Ceza davalarındaki tutuksuz yargılama gibi de düşünebilirsiniz.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
Yıllardır bişeyler olduğu belli, bradley'ten beri vardı bi numaralar ama uci çifte standartlık bi durum yapabilir. Eğer doğruyda sky'ın etkileneciği kadar genel olarak yarışların temizliği ve uci'ın itibarı düşeceği için en az şekilde atlatılmak isteyecektir. Yıllardır sky'ın liderleri astımlı, ingilizlerde yaşayan geçen seneler ki doping olayları filan kafa karıştırıyor.

• Beğen
Tepkiler: Onat G.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.915
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Tur boyunca yirmi kere test örneği vermiş ve sadece 18inci etap sonrası etken madde limitin iki katı çıkmış.

Sky takımı (link) şöyle diyor:

The notification of the test finding does not mean that any rule has been broken. The finding triggers requests from the UCI which are aimed at establishing what caused the elevated concentration of Salbutamol and to ensure that no more than the permissible doses of Salbutamol were inhaled.
There is considerable evidence to show that there are significant and unpredictable variations in the way Salbutamol is metabolised and excreted. As a result, the use of permissible dosages of Salbutamol can sometimes result in elevated urinary concentrations, which require explanation. A wide range of factors can affect the concentrations, including the interaction of Salbutamol with food or other medications, dehydration and the timing of Salbutamol usage before the test.

Açıklanan sonuç bir kural ihlali olduğu anlamına gelmiyor. Sonuç UCI'nin Salbutamol oranının neden yükseldiği hakkında açıklama istemesine ve izin verilen dozun üzerinde ilaç kullanılmadığına emin olmak istemesine yol açtı.
Salbutamol maddesinin vücutta tahmin edilemez şekilde matabolize edildiğinin dikkate değer örneği mevcut. Bazen konsantrasyonlar yükselebiliyor, ki bu durumda açıklama isteniyor. Çok sayıda faktör buna neden olabiliyor, gıda ve başka ilaçlarla etkileşim gibi, susuz kalma ve test öncesi ne kadar yakın zamanda alınması gibi.

Furum sevmeyenler saldırmaya başlamayın hemen :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim de merakım:UCI Diego Ulissi'ye 9 ay ceza vermişken;benzer durumdaki Froome'ye karşı tutumu ne olacak.
İnşallah adil bir süreç işler,politika işlemez.Gerçekten suçsuz çıkar da ceza almaz.Froome taraftarı olup olmamakla da alakası yok:Adalet olsun,spordan soğumayalım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok kötü oldu bu :( çok üzüldüm.Froome hayranı olarak yıkıldım.Bakalım neler olacak ?

Onat G.

Üye
Tepki
68
Bisiklet
b'Twin
Team Sky temiz değil, UCI ise tam bir çöplük. Çok bir şey çıkmaz gibi. Yıllar sonra Wiggins ve Froome'un şampiyonlukları elinden alınacak, Armstrong vakasında olduğu gibi...

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Clenbuterol is usually prescribed (in countries where it’s legal) in dosages of 20-60 micrograms (mcg) a day. Contador’s urine sample was found to contain only a minute amount of clenbuterol – 50 picograms, or 0.00005mcg.

Contadorun askerleriyiz. 0.00005 mcg clenbuterol ( alt limitin 40.000/1 i kadar) çıktığında adamcağızı basın toplantısında ağlatmıştınız. Petacchi 1340 mg, froome 2000 mg... Adil olalım beyler. Froome dopinglidir.

Edit: (*) WADA’s Prohibited List provides that: “The presence in urine of salbutamol in excess of 1000 ng/mL or formoterol in excess of 40 ng/mL is presumed not to be an intended therapeutic use of the substance and will be considered bla bla bla....

adamlar günlük 1000 ng izin veriyorlar ama 2000 terapötik kullanım için çok fazla olduğu yazıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Salbutomol ü tavsiye eden varmı. Bende istiyorum froome kullanıyorsa benim de kullanmam lazım.Boş yere Hııt antrenmanı yapıyoruz ya.

Başka ucuz doping varsa alacağım 10 liraya doping var yeni haberim oluyor. Adamsın froome

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Cem cm
İçlerinde 7 sporcu var, testler sonucu suçsuz bulunan.

Froome'un astım ilacı kullanıldığı biliniyor. Kullanılan ilaç sonucu idrara karışan salbutamol maddesinin mililitrede 1000ng olmasına izin veriliyor. Froome'un A ve B örneklerinde ise sonuç 2000ng çıkmış. Bu yalnızca Vuelta'nın bir etabı sonunda verdiği örnekte çıkıyor. Fakat bu maddenin oranını sıcaklık, besinler, o günkü etabın efor seviyesi gibi değerlerin etkilediği bilindiği için UCI Froome ve Team Sky'dan açıklama istiyor. İdrarın mililitresinde bulunan miktara bakıldığı için, o günün hava sıcaklığı ve susuzluk derecesi de çok önemli. Yukarıdaki tabloya bakarsanız zaten, bu nedenlerden ceza almadan geçen sporcu sayısı oldukça yüksek, üçte birinden daha fazla. Kısacası UCI, bu kadar kullanmana izin olduğunu biliyordun, neden şimdi çok çıktı, açıkla bize diyor Froome'a.

(link)
Ulissi'de şöyle bir detay var. Doping testi pozitif çıktıktan sonra İsviçre'de, o yarıştaki şartları simule eden bir teste girmiş ve legal limitte aldığı ilacın sonucunun yanlış olduğunu göstermeye çalışmış. Fakat başarılı olamamış ve ceza almış. Benzer bir durum Froome için de geçerli olacaktır. Eğer oradaki şartları taklit eden bir testte, benzer bir doping testi sonucu alırsa eğer ceza almayacaktır.

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merakla bekliyorum bakalım neler olacak :kötü:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Salbutamol astım tedavisinde gerçekten gerekli mi?Salbutamol yerine ikame olabilecek dopinge meydan vermeyecek ilaçlar astımda kullanılabiliyor mu?
Yoksa bisiklet takımları ''gri'' alanlarda gezinmeyi seviyorlar mı?

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.314
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Froom u seyrederken hep komplo teorileri üretme düşüncesi ister istemez oluşuyor.Girdiği yarışlarda takımı da bu teorilerden nasibini alıyor.
Medya karteli bir destekçisi olması,adil bir değerlendirme yapılacağı hakkında kuşkuları artırıyor.Umuyorum yargısız infaz yapmıyoruzdur.....
Eğer standart süreçten aklanarak çıkmazsa ''Vuelta'' şampiyonluk ünvanı Nibali ye verilmeli...

• Beğen
Tepkiler: Özcan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Wikipedia'in ingilizce olarak yayınladığı avrupa doping tarihinde kimler yokki,eddy'den tutunda contadora, lens amstronga kadar hepsinin adı dopinge karışmış bu iş 1890 'lardan başlıyor,milyon yuroların döndüğü,yarışlarda dopingler olacak tabi,ha ne yaparsın ,yüksek hakem heyetini kurarsın ,yarış öncesi herkesi doping kontrolünden geçirirsin,bu iş niye yapılmaz,
Onada bakmak lazım

139766 dosyayı görüntüle

Guilty or not guilty

:snzdglsn:

Açıkça uci,yeni kurallar getirmeli ve kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı,uci sporculara güveniyorda ne oluyor,suistimal edilmemelerinin garantisimı var.

@Pamuk

Hahah doğruru yahu ne diye yarışlarda gariban misali siyah kuru üzüm fındık yiyorum ,benim canım yokmu ,bende çekecem artık fis fis:D

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe
Kudret abi gerçek sporcu bir seni bilirim.Froome kimmiş ,Nibali kimmiş,Contador kimmiş.Sana kuru üzüm fındık da yeter.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006

Yok asla ,ben alaydan geldim ,yani,76 senesinde milli takımda koşmadım,o yıllarda çok sıkı feridun tezbaşaran vardı,amatör kaldım pro asla değildim gençliğimde hep amatördüm,

(link)

Erol beyide unutmayayım 707 kez milli forma giydi,kırılması zor bir rekor