Chris Froome ve Bradley Wiggins'in medikal kayıtları sızdırıldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında dramorey tarafından paylaşıldı.

 1. dramorey

  dramorey Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Sanırım bisiklet ve spor dünyasını uzun süre meşgul edecek bir olay gerçekleşmiş. Rus hackerlar Anti Doping Ajansı'nın veritabanına girerek aralarında Chris Froome ve Bradley Wiggins'in da bulunduğu medikal kayıtları sızdırmış. Sporcuların hastalıkları için 'Therapeutic Use Exemption' adı verilen tedavide kullanılması yasak maddeler kullanılmış. Sızdırılan belgelere göre Froome Mayıs 2013'de Critérium du Dauphiné ve Nisan 2014'de Romanya Turunda 'Prednisolone' kullandığı, Wiggins 2008-2013 yılları arasında polen alerjisi için farklı maddeler kullandığı belirtilmiş.

  Bakalım neler olacak.

  Chris Froome and Bradley Wiggins targeted in Wada hacking scandal
  Russian hackers publish Wiggins and Froome medical files
   
 2. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.088
  Beğeniler:
  8.206
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Yazılanları doğru yorumladığınızdan emin misiniz?

  "And while TUEs present a gray area in sport — they are, essentially, a short-term allowance for athletes to take banned substances — in the case of the Fancy Bear hack, no wrongdoing has been revealed."


  “The athletes haven’t. In fact, in each of the situations, the athlete has done everything right in adhering to the global rules for obtaining permission to use a needed medication.”


  "While there is no evidence of any of the 29 athletes whose records have been disclosed having doped, the group responsible for publishing the data, who go by the name Fancy Bears, insist that TUEs are “licenses for doping.”


  Aşağıdaki formu incelersek eğer bu ilaçların UCI tarafından onaylı olduğunu görebiliriyoruz. Sadece bu hackerlar bir iddia ortaya atıyorlar. Hastalığı olanlar yarışlara katılmasınlar türü çarpık görüşler.

  upload_2016-9-15_17-52-3.png
   
 3. #3
  dramorey

  dramorey Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @Bahadır Gürel Yazılanları yorumlamadım. Haberde geçenleri yazdım. Zaten onaylı olmasalardı doping ajansının veri tabanında bulunmazlardı.
   
 4. Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.254
  Beğeniler:
  3.195
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Alerji, hastalık kaza vb gibi sebeplerle geçici olarak bazı yasaklı maddeleri alabiliyorlar. Mesela benim de polen kedi ve ev tozu alerjik var ve bazen fısfıs kullanıyorum , doping kontrolü olsa dopingli çıkarım. Ama doktor raporu varsa geçici olarak kullanabilirsiniz.


  Burada da doktor raporu ile bazı ilaçları kullanmışlar ve kayıtlara yansımış. Bu garip veya olağanüstü bir şey değil.
   
 5. #5
  dramorey

  dramorey Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @Ozan k. Olağanüstü bir durum yok. Ancak, bu maddelerin özellikle yarışlarda kullanılmasının yasaklanması ve kullananların herkese açık olması üzerine tartışmalar devam ediyor.

  None of the athletes named has broken any rules, and several of the medical exemptions detailed were already known.
  But these leaks will intensify the debate around TUEs and force sport to ask itself some uncomfortable questions about the legal use of certain banned substances.
  Is the system being exploited by some athletes? Should TUEs be allowed at all, especially in competition? And given the lack of trust in sport now, is it time to make all TUEs public, even if it means athletes' private medical details are revealed?

   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-27-44.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
IMG-20151016-WA0000.jpg
2-3 Yıldır bisikletle uğraşıyorum, son bir yılda ise spor esnasında nabız değerlerimide kontrol ederek yüksek performans üzerine yapıyorum, dinlenik nabzım bu yıl geriye dönük bakıldığında...
upload_2016-8-24_11-11-12.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...