Chainline?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sahinoz tarafından paylaşıldı.

 1. Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Beyler kafam takıldı, chainline'ın ne olduğunu biliyorum ancak hangi parçalara bağlı olduğunu anlamadım. Şimdi diyelim street ve dirt jump bir bisiklet toplayacaksınız ve aynakol-orta göbek-kadro üçlüsüne geldi sıra. Chainline meselesi hangisine bağlı, neden farklı chainline'lar var (Truvativ için 51-56-66 mesela)

  Kadroya bağlıysa ölçülerini bilmiyorum şu anda, yok sadece aynakol ve orta göbek uyumu söz konusu mu, sadece bize sunulan bir tercih mi bu anlamadım orasını..
   
 2. kerembasaran

  kerembasaran Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  chainline kadroya, orta göbeğe ve biraz da aynakola bağlı. 3'lü aynakollar için kadrodaki selenin girdiği borunun merkezinden, aynakolun orta çarkına, 2'li aynakol için de selenin girdiği borunun merkezinden iki çarkın tam orta noktasına olan uzaklık olarak ölçülüyor.

  genellikle bu chainline ayarı atölyelerde göz kararı yapılıyor. arka ruble ile aynakol dişlilerini yaklaşık olarak birbirine ortalayacak ve zinciri kadroya sürtmeyecek "orta göbek mil boyu" seçiliyor. 107,113,123 vs. orta göbeklerin hepsi üzerinde yazar bu sayılar. chainline bu şekilde ayarlanıyor.

  ön attırıcıyı da chainline a göre almak gerekiyor. ön attırıcı ilk takıldığında konumunu sabit tutan bir plastik oluyor içinde. o plasitik chainline ı ayarlamak için aslında. o plastik takılı iken attırıcının kafesinin dış yanının aynakolun en büyük çarkı ile üst üste gelmesi gerekiyor. 50mm chainline için ayarlı oluyor mesela çoğu shimano ön attırıcı. iyi çalışması için bu chainline'da kurulu bir aynakol istiyor.


  benim bildiklerim bunlar...
   
  Sinto ve Sahinoz bunu beğendi.
 3. #3
  Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Benim toplayacağım bisiklette önce tek yaprak, arkada ise 9'lu ruble takılacak. Bu da demek oluyor ki 9'lu rubleyi ortalayacak şekilde bir chainline ideal olacak.

  Chainline'ın nasıl ölçüldüğü değil de, ben nasıl almalıyım onu kestiremedim. Yani kadroyu aldım diyelim, aynakolu da aldım, orta göbek kararı ile chainline'ımı bi belirleyeceğim keyfime göre, yoksa zaten aynakolu ve kadroyu aldığımda almam gereken chainline belli mi olmuş olacak?
   
 4. kerembasaran

  kerembasaran Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  kadro ve aynakolu seçince alman gereken orta göbek mil uzunluğu belli olacak ewt. yaa basit bi hesap aslında. orta göbeğin mil uzunluğunun yarısı aynakol tarafına yarısı diğer tarafa doğru uzuyor (simetrik oluyor yani). o mile de aynakolu takınca chainline oluşuyor işte. ya iyi ölç aynakolu öyle hesapla ya da 2 deneme yaparak tuttur bu milin boyunu.

  orta göbek yatağının kaçlık olduğuna dikkat etmelisin unutma. 68 ve 73mm genişliğinde olabiliyorlar. orta göbeği ona göre al.
   
 5. #5
  Sahinoz

  Sahinoz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  583
  Beğeniler:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Ahmet Sahinoz
  Seviye:
  Şu an elimde aynakol da yok kadro da yok o yüzden ölçüm işiyle değil de teorik kısmıyla ilgili sordum :)

  Neyse biz bi aynakolu ve kadroyu alalım da sonra BB bakarız, yardım için saol..
   

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
upload_2016-12-15_15-4-44.png
Hatırlarsınız, geçen yılın Aralık ayında Recovery nabızdan bahsetmiştim (*). Kısaca hatırlamak gerekirse; bir intervalin sonunda pedala basmayı bıraktığımızda nabzımızın ne kadar hızlı düştüğüyle...
upload_2017-1-3_15-31-54.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...