Chain Spotter nedir ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://university.tri-sports.com/wp-content/uploads/2012/03/newRed270.jpg
Resimde görülen chain spotter nedir ? Ne işe yarar ?
Tahminim olarak zincirin aşağı düşmesini engelliyor sanırım ama daha iyi bilen kullanan faydasını gören var mıdır ?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Tahmininiz doğru, zincirinizin içe doğru atmasını engelliyor. Böylece hem sürüşünüz engellenmiyor hem de kadronuz çizilmemiş kalabiliyor :).
Ben kullanıyorum. Birebir işe yaradığını gözlemlemedim tabi ki ama mutlaka işe yarıyordur :). En azından kullandığım süre boyunca hiç içe doğru zincir atması yaşamadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yani doğru zincir ayarı, bakımı eskiyince değiştirme, doğru tel ve vites ayarını yaparsak bu parçayı kullanmaya gerek kalmaz anladığım kadarıyla .Bende daha hiç zincir düşmesi yaşamadım ama bu ürün yapılmışsa kullanılıyor mudur acaba yarışçılar kullanıyor mudur ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yanlış bilmiyorsam yarışçıların neredeyse tamamı bu ürünü kullanıyor.
Çünkü bisikletin bakımlarını ne kadar düzgün yapsanız, ayarları ne kadar düzgün olsa da sert bir vites değiştirmede veya bisikleti sarsacak bir engelde zincirin yerinden çıkması olasıdır.
Özellikle cyclocross yarışlarında bu ürüne daha çok ihtiyaç duyuluyor. Çünkü zincire dolan çamur, engebeli arazi zincirin atmasını kolaylaştırabiliyor.

Ekleme: Bu arada o aparatın genel adı "Chain Catcher". Sanırım SRAM o parçaya özel bir isim olarak "Chain Spotter" adını vermiş :).

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Chain Drop Catcher da diyebiliriz. Şehir ve tur bisikletçileri için elzem değil. Olursa kötü mü olur, ağırlık mı yapar? 10 gramdan zarar gelmez. Belki bir gün işe yarar...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ne zaman zincirim düşer ve beni sinir ederse o zaman alabilirim :) Şimdilik dursun diyorum zaten daha hiç zincir düşmesi atması olmadı ...

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Bende kullaniyorum ve bu parca artik bazi ust model modellerde standart geliyor. Ozellikle karbon bisiklerde kadronun sagligi acisindan gerekli bir parca.