çevre bilinci - vatan sevgisi - insan sevgisi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında abdullahabdullah tarafından paylaşıldı.

 1. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ağaç kesmemek için binayı taşıttı

  Hemen hemen herkesin bildiği, ders verecek bir olaydır bu.

  Atatürk'ün bize doğa sevgisini, vatan sevgisini gösterdiği örneklerden bir tanesidir ki bu, bu zamana kadar benzeri olmamıştır.


  Bakıcının kesmek istediği ağacı, köşkü 5 metre ileri götürerek kurtarmıştır. Vatanına liderlik eden yüce şahsiyetin bu hassas hareketi bize de birşeyler göstermektedir. O ağaç için bile şehit kanı dökülmüştür. O ağacı kesmek, bizim için ölenlere saygısızlık olur.

  Çevrecilik anlayışımızda da Atatürk yol gösteriyor bize.

  Size konu hakkındaki yazı - resimleri aktarayım:

  Yakınında boy veren çınarlar Atatürk'ün Yalova'ya gelip gidişlerinde istirahat etmek için yaptırdığı evi zorlayınca, bakıcılar ağacı kesmek istedi. Buna karşı çıkan Gazi, temele kızak ve ray döşetip binayı ilk yerinden 5 metre ileriye yürütmüştü
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  'Sen dur çocuk... Çare düşünelim'
  Dostları onun dinlenmek için gittiğinde vaktinin büyük kısmını bu köşkte geçirdiğini, Çankaya'yı 'resmi mekân' olarak gören Atatürk'ün burayı 'ev' olarak benimsediğini kaydediyorlar.
  Gazi'ye hastalığı konusunda ilk teşhisin konulduğu yer, tedavisi süresince en sık kaldığı mekân da burası. 'Yürütme' hadisesine gelince; Atatürk bir gün çiftliğe gittiğinde köşkün hemen yanındaki çınar ağacının dallarını olağan budamanın ötesinde dibinden kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşmış. Bahçıvanı yanına çağırarak bunun nedenini sorduğunda "Ağacın dallarının binanın duvarlarına dayanmış olması dolayısıyla yıkıntıya sebebiyet vereceği için" cevabını alınca, "Sen dur çocuk... Bir çare düşünelim..." deyip gitmiş... Uzunca bir süre evin çevresinde dolanıp 'Evin buraya yapılmasını ben istedim. Üstelik bu çınardan dolayı istedim.
  Onu kesmek evin havasını bozar' diyen Atatürk sonunda emir verir: 'Evi kaydırın biraz öteye!..'
  Binayı taşımak deyince itiraz etmemekle birlikte herkesin bunun imkânsızlığını düşünerek şaşkınlıkla biribirine baktığını söylemeye gerek yok herhalde. Ama emir emirdir deyip bu işi yapacak sorumlu aranır hemen ve görev İstanbul Belediyesi'ne verilir. Belediye'nin Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi yapacaktır taşıma işini. Ünlü besteci Ferit Alnar'ın kardeşi belediyenin başmühendisi Ali Galip Alnar ekibiyle birlikte Yalova'ya gelir ve çalışmalarına başlar.
  Önce bina çevresindeki toprak büyük bir dikkatle kazılıp yapının temel seviyesine kadar inilir. Sonra zeminde İstanbul'dan getirilen tramvay rayların devreye alınmasına gelir sıra. Santim santim itilerek binanın altına sokulan raylar sayesinde ev kızağa alınır.

  Köşk kaydırılması olayı 10 Ağustos 1930 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde aynen şu şekilde yer almıştır.
  "Gazi Hazretlerinin Köşkü nakledildi.
  Gazi Hazretlerinin Yalova'daki köşkünün yürütülme ameliyesi dün muvaffakiyetle icra ve ikmal edilmiştir.
  Kendileri de bu ameliyeye bizzat nezaret etmişlerdir."
  10 Ağustos 1930 tarihli gazetedeki bu haberi okuyanlar ülkenin içinde yaşadığı onca önemli meseleler arasında, bu olayın o tarihte ne ifade ettiğine belki bir anlam veremediler. Belki de, bir çınar ağacının bir metrelik dalının kesilmemesi için bir köşkün kaydırılmasını hayretle karşıladılar.
  Çünkü, o devirde ne ozon delinmesi vardı, ne global kirlilik, ne asit yağmurları, ne orman katliamı... Dünyada hiçbir ülkenin hiçbir devlet başkanının gündeminde dahi yoktu, ÇEVRENİN ÖNEMİ. Yalnızca bir ülkenin kurtarıcısı milletini özgürlüğe, bağımsızlığa kavuşturmak için mücadele veren, bir karış toprağını, bir tutam yeşilini koruyan tek bir liderdi. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.
  Bu lider, Dünya ülkelerinin henüz 1970'li yıllardan sonra anlayıp düşünmeye başladığı çevrenin önemini 1930'lu yıllarda benimsiyor, "Çevreyi korumak aklın gereğidir" özdeyişi ile yalnızca Türk insanına değil, tüm dünya ülkelerine çok önemli bir mesaj veriliyordu.
  İnsan sevgisinin yanısıra doğa tutkusu, doğa sevgisiyle dopdolu bir Liderin bir dehanın, çevre duyarlılığı, tüm dünya insanları için örnek olacaktır.
  2 Mart 1998 tarihinde ulusal televizyonlarda yer alan Amerika'da tarihi bir müzikholün raylar üzerinde elli metre kaydırdığı haberi yayınlandı. 68 yıl önce Atatürk'ün gerçekleştirdiği bir olay 1998 yılında, 2000 li yılların teknolojisi ile ancak uygulanabiliyordu. Üstelik bu olay bir ağacı, bir canlıyı kurtarmak amacıyla değildi...
  Ne mutlu ki, Atatürk gibi bir yol göstericimiz, bir önderimiz var. Bir ağaç dalı için verilen bu emek aslında tüm dünya insanları duyurulmak istenen bir çevre anlayışının göstergesidir.
  Umuyoruz ki, Türk milletinin kurtarıcısı bu büyük liderin örnek alınan tüm özellikleri içinde doğa sevgisi ve çevre anlayışı tüm gönüllerde ölümsüzleşsin.
   
 2. Feyyaz Alaçam

  Feyyaz Alaçam Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  454
  Beğeniler:
  683
  Şehir:
  MERSİN
  Seviye:
  güzel bi arastırma tesekkürler....
   
 3. pelo-selo

  pelo-selo Üye

  Kayıt:
  28 Haziran 2006
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Atamızın yaptığı bu ve bunun gibi incelikler anlata anlata bitmez.
  Ne kadar güzel ve doğru bir davranış.
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 4. Volkan Çağlar

  Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  600
  Beğeniler:
  403
  Şehir:
  İstanbul-Eyüp
  Seviye:
  Türk milleti ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük işler yapmak için kuvvet bulacaktır.(M.Kemal ATATÜRK)


  Paylaşım için sağol.