Celiskili bir durum: 19" - 17"

Tepki
1
Merhaba,

Specialized Rockhopper SL 2010 aldim. Ancak sanirim size'i hesaplarken bir hata yapmisim. Gezdigim bisikletcilerin hepsinde 19" alman lazim dediler (boy 1.80). Nitekim aldim. Ancak soyle bir durum var. Sele en alt seviyede. Ortadaki boru da dikeldigimde direk bacak arama degiyor (onerildigi gibi 5cm bosluk yok). Trek'lerde geometri yuzunden 19" 'lerde 5cm bosluk kaliyordu.

Ileride amator yarislara da katilmak istiyorum.

Onun disinda kol uzunlugu, oturusum da cok sorun yok.

Sizce 17" ile degistirmeli miyim? Yoksa bacak aramin degiyor olmasi cok kritik bir sorun degil mi?

Lutfen bir akil fikir verin. Cok kararsizim.

Tesekkurler.

Ahmet M.

Scudo

Gökhan Günendi

Daimi Üye
Tepki
65
Bisiklet
Sedona
bende de specialized hardrock modeli var boyum 1.78 19" kadro kullanıyorum hiç bi sorun yok. bence senin boyuna 19" normal kritik bi sorun yok yani

Koray Oral

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Corratec
@Ahmet Mekin
Amatör yarışlara katılmayı düşünüyorsanız kadronun biraz daha küçük olması kontrolünüzü daha da arttıracaktır .

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
anladığım kadarıyla bahsettiğiniz bisiklet bir dağ bisikleti. dağ bisikleti için üzerinde dikildiğiniz zaman 8-10 cm mesafe kalmalı. burdan geometriye bakın:

(link)

bacak içi boyunuzu ölçün. örneğin 17" için ayakta durma mesafesi (standover height) 773mm 19 için ayakta durma mesafesi 806mm olarak belirtilmiş. bacak içi boyunuz bu ayakta durma mesafesinden 8-10 cm fazla olması gerekiyor.

evet destek sütünu üzerinde dikildiğiniz zaman bacak aranıza değiyorsa bu çok tehlikeli. yol bisikletleri için 1-2 cm mesafe olmalı acil durumlarda fren yaptığınızda bu destek sütünu üzerinde dikilebilmelisiniz. hele dağ bisikleti için daha tehlikeli. dağ bisikletinde sportif kullanım için bu mesafe 8-10 cm olmalı.

Tepki
2
Bu sorun yüzünden bende ayırttığım bisikleti almaktan vaz geçtim boyum 181 ,bisikletin üstünde xxl yazıyor ,aynen ayaklarımı yere basıp dik durduğumda bacak aram demire temas ediyor .

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
1.80 boyundayım ve 17 inç kadro kullandım aşırı rahattım üzerinde. 19 inç kadroyu deneme fırsatım da oldu ama hiç rahat edemedim çok büyük geldi.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
1,81 boyum var
16" kadrom var rahatsızım...

kron 17,5 kadroyla çok rahatım...(arkadaşımın)

Tepki
1
@Samet Şenel

Benim anlamadigim hem Atina hem de Viyana'daki bisiklet dukkanlarinda senin size'in 19" demeleri oldu???

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Deneme fırsatınız varsa deneyip öyle alın derim. Kişiden kişiye değişebilir bu rahatlık meselesi.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaşlar çok önemli bir detayı gözden kaçırıyorsunuz, o da bacak boyu.

Benim boyum 173, 15,5 - 17,5" arası her kadroyu çok rahat kullanabiliyorum çünkü bacaklarım normalden uzun. Boyu 182 olan başka bir arkadaşımla sıkıntı yaşamadan aynı kadroyu aynı sele ayarı ile kullanabiliyorduk çünkü onun da bacakları kısaydı.
Ben kişisel tercihlerden ve biraz da sürüş tarzımdan dolayı küçük kadro tercih ediyorum, şu andaki kadrom 16,5".

Kadro boyu seçilirken dikkat edilecek ilk husus bacak boyudur.

Onun dışında, bacak arasının ön demire değmesi kesinlikle tehlikeli ve asla tavsiye edilmez. O kadro -üzülerek söylüyorum ama size büyük.

Eğer %100 hatasız bir ölçüm istiyorsanız;
(link)

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@HaliliOzturk

arkadaşın söylediklerine %100 katılıyorum. sadece şunu ilave etmek istiyorum. bu sayfadaki ölçümlerden sonra çıkan sonuçlar (örneğin destek sütünu vs.. bilgileri) yol (yarış) bisikletleri için geçerli. ayrıca triathlon türü bisikletler için de hesaplama yapan bir bölümü var.

ya da basitçe buradaki hesaplamaları yaparak sizin için ideal yol bisikleti ölçüsünden 10 cm çıkararak size uygun dağ bisikleti kadrosunun ölçüsünü bulabilirsiniz.

burada farklı bisiklet türleri için hesaplama yöntemini vermiş.

(link)

eğer profesyonel bir uygun bisiklet seçme hizmeti almadıysanız büyük ihtimal o 19" tavsiye edenler şu tabloya göre tavsiye etmişlerdir:

(link)

ama zaten orada yazdıkları gibi bu tabloyu sadece bir başlangıç noktası olarak kullanın demişler. arkadaşın dediği gibi en önemli şey bacak içi ölçüsü. başka bazı sitelerde verilen bu tablolar da genelde örneğin yüzlerce kişinin ortalama vücut ölçüleri hesaplanarak oluşturuluyor sanırım. ama her insanın anatomisi farklı olduğu için sadece bu tabloyu referans almayın..

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
bir de ben de ilk kez gördüm. boyunuza uygun dağ bisikleti seçmek için bir rehber. oldukça ayrıntılı hazırlanmış:

(link)

Tepki
1
@erdem öncel

Guzel kaynak. Bugun Specialized ile konustum. Ayrica dukkana gidip 17" denedim. Daha kontrol edilebilir durumda. Benim size'im 18" ama Specialized'da malesef yok. Sanirim degistirecekler aleti. Tecrubelerimi anlatirim.

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
@Ahmet Mekin

ama bu 18" mtb için mi yoksa yol bisikleti için mi. bacak içi ölçünüz kaç?

erdem öncel

Daimi Üye
Tepki
149
Bisiklet
Trek
burdaki hesaba göre size uygun kadro boyu mtb için:

bacak içi x 0,67 - 10 cm = 42,2cm

bu da mtb için size uygun ölçü 16.6" oluyor.

17" olanların ayakta durma yüksekliği 77 cm ayakkabıları giyseniz 2-3cm mesafe kalacak.

15" olanların ayakta durma yüksekliği 73 cm ayakkabılarla 7-8 cm oluyor sportif kullanım için daha uygun gibi.

gene de karar sizin..

ayrıca buradaki tabloda da size uygun ayakta durma mesafesini 66 cm ile 73 cm arasında vermişler. 78 cm bacak içi ölçüsü 31" e tekabül ediyor. yani bacak içi ölçüsü ile ayakta durma mesafesi arasında en az 5 cm fark olmasını tavsiye etmişler.

(link)