çekiş sistemi?

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
bisikletinizin vites,çekiş sisteminden memnunmusunuz?kullandıgınız marka tatminkarmı? benimkinde shimano alivio var..fena degil...evet sizler?...

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ben xt kullanıyorum ters yaylı kısa bacak xt arka aktarıcı, üstten çekme xt aktarıcı ve xt rapitfire vites kolları kullanıyorum ayrıca kapalı sistem avid vites kablolarım var...karda çamurda bile canavar gibi hiç tıklamadan çalışıyo bide düzenli bakım yaptım mı misss....

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aynı Çağrı gibi benim de vites kollarım ve attrıcılarım (arka ters yaylı) Shimano XT. Rublem ve zincirim Deore, ayna kolum Truvativ Stylo Team. Tamamından çok memnunum.

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
anlaşılan üçümüz haricinde çekiş sisteminden pek memnun olan yok gibi..:rolleyes:

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
octalink seridışı deore aynakol kullanıyorum.
her pedal turunda (yani pedalı her çevirdiğimde) yeknesak şekilde çıt çıt çıt ses geliyor.çözemedim gitti.muhtemelem aluminyum aynakol ile çelik mil arasındaki münasebetten kaynaklanıyor.

onun haricinde acera sistemli bisikletten pek belirgin bi şikayetim yok.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7

Offtopic: Murat Abi ben de Deore Octalink ayna kol kullanırken aynı sorunu 1 ay kadar çektim. Sorun, ayna kol yapraklarının gevşemiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Karşılıklı olarak, ayna yapraklarını tutan 4 vidayı da sıkarsan sorunun çözülebilir. Bir dene büyük ihtimalle sorun çözülecektir. Çünkü bu rulmanlı göbeklerde kolay kolay göbekten çıtırtılar gelmiyor...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7

Sağlıklı mıdır? Evet
Ancak daha az dayanıklılar. Arazi koşullarında daha çabuk deforme olup dağılabilirler. Daha çok bakım gerektirirler. "Octalink" olan versiyonu yoktur (En azından ben hiç rastlamadım).
Üstelik markasız olan rulmanlı göbeklerin fiyatları da iyice düştükten sonra, hatta çok iyi fiyatlarla Shimano olanları bile varken alıp takmaya, uğraşmaya bile değmez bence... :) Rulmanlı göbekleri takmak daha temiz bir iş ;)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

pek bi offtopic devam edeceğiz sanırım :)
ancak pek çok bisiklet kullanıcısında aynı şikayet var.en azından benim çevremde hemen herkeste var aynı şikayet. yaprakları sıktım, aynakolu sıkıyorum ama sorun ortadan kalkmıyor maalesef.dediğim gibi çelik mil ile aluminyum aynakol arasındaki ilişkiden kaynaklandığı mantıklı geliyor bana. mil çelik (yada her ne sert metal ise), aynakol da aluminyum olunca üstüne üstlük bi de ben ağır bir kullanıcı olunca aynakolun malzemesinden milim milim hatta mikron mikron tüketiyorum.o da ses çıkmasına sebep oluyor.sonra aynakolu mile biraz daha sıkıyorum, ses azalıyor ama devam ediyor.bir süre sonra ses eski performansını yakalıyor :) ve yine sıkıyorum.bu işin sonu nereye varır bilmem :D ama mil ile aynakol arasına gres yağı kullanmak niyetim var.en azından ses olmaz belki :)

yada monoblok mu tabir ediliyor bilmiyorum ama aynakola sabitli ortagöbek sistemine geçmek lazım ;)

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
monoblok abi hollowtech 2 aynakollar, artık çok pahalı da değiller. düşünülebilir. LX seviyesine kadar indi hollowtech 2.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hollowtech'te de bir ara XT'ler ses yapıyor dedikodusu vardı :D
Gresi deneyebilirsin abi eğer o da kesmezse orta göbeği bir söküp güzelce yağlamakta fayda var. Ben genelde ortagöbek değiştirirsem grese boğup o şekilde monte etmeyi tercih ediyorum. :) Az yağ sakıncalı ama oradaki fazla yağın bir götürüsü olmaz tahminimce. :)
Ama LX de yakışır hani ;)