çekiş sistemi sorunu

Tepki
0
Öncelikle belirtmeliyim ki bisiklet aksamları hakkında çok az bilgi sahibiyim ya da isimleri hakkında az bilgi sahibiyim demek daha doğru olur. Neyse, bundan 1 hafta kadar önce salcano astro bisiklet aldım. servisine götürüp bakımını yaptırdıktan sonra fazla test etmeden eve döndüm. Bundan sonra uzun bir sürüş yapmak için çıktığımda zincirin, ön vites değiştiricisine sürttüğünü ve uyuz bir ses çıkarttığını duydum. Tekrar servise gittim ve derdimi anlattım. Usta, ön vites değiştiricisinin aralığını biraz kaba kuvvetle açtı ve ses kesildi ama tam değil (sanırım bu ben de kuruntu oldu).

Yine neyse efenim :) Bu sabah tur atmaya çıktım. İlk başlarda sorun yoktu ancak zaman ilerledikçe pedallar atmaya başladı. Nasıl anlatayım, yani böyle tam boşa çevirme değil. Birden boşalır gibi oluyor sonra hemen normale dönüyor. Bu sorun ciddi sakatlanmalara yol açabilir sanırım. özellikle tırmanışlarda... Ayrıca belirtmeliyim ki bir süre sonra bu ufak "atmalar" sona erdi. Bu arada ön vites aksamına giden tel oldukça gergindi, bu acaba normal mi?

Bisikleti tekrar servise götüreceğim ancak önce sizlerden bilgi almak istedim. Malum bugün pazar çoğu yer kapalı... Okuduğunuz ve verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi pedallar...

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Çizdiğiniz tablodan tamircinin işine-mesleğine saygısız biri olduğu kanısı uyanıyor. Eğer böyleyse varsa başka sevise götürmek lazım. Vites ayarları ile hiç oynamayın. Gerekirse firma ile irtibata geçin bence.

yusuf yuce

Üye
Tepki
33
Önce gidip o servisçiyi bir güzel pataklaman lazım :D . Tekrar servise götür ve vitese sağlam bir ayar çeksin, normal şartlarda zincirin ön aktarıcıya hafiften sürtmesi pek sorun yaratmaz. Eğer zincir ön vites en üstteyken aktarıcının yan tarafına değilde alt tarafına sürtüyorsa aktarıcını biraz üste çekmen lazım ayrıca ön vitese giden telin gergin olması normaldir. Her viteste mi zincir sürtüyor ve zincir yan tarafa mı alt tarafa mı sürtüyor ?

yusuf yuce

Üye
Tepki
33
" Eğer zincir ön vites en üstteyken aktarıcının yan tarafına değilde alt tarafına sürtüyorsa aktarıcını biraz üste çekmen lazım " demişim az önce. yanlış olmuş, aktarıcını biraz alta çekmen lazım diyecektim.

mehmet özbay

Forum Bağımlısı
Tepki
296
Bisiklet
Specialized
arkadasım sana bır puf noktasını söyleyeyım bak önce bısıkletını ters cevır yanı sele ve gıdonun uzerıne sonra pedalı cevırmeye basla ve vıtes attır eger tahmın ettıgım seyse basıt arka vıtes degıstırıcının halat gırısı var orası vıdalıdır bıraz gerıye dogru cevır bak sorunun halledılmıs olur soracagın baska bır sey olursa seve seve yardımcı olurum saygılar

Tepki
0
@yusuf yuce

Her viteste olmuyor sadece yüksek viteslerde çıkabiliyor ses. Zaten ses beni rahatsız etmiyor. Asıl sorunum pedallar ile ilgili sanırım. Forumda yaptığım ufak araştırma sonucunda sorun, sanırım arka vites ayarlarında. Arka vites değiştiriciye giden tel, zincir en küçük dişlideyken bile oldukça bol. Servise gideceğim, halledemezse başka bir yere giderim. Bu arada ön dişlinin yan tarafına sürtüyordu zincir. Biraz kurcaladım, oradan artık neredeyse hiç ses gelmiyor.

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
1. Hiçbir tamirciye tam anlamıyla güvenme.
2. Bu forumdan ve ilgili web adreslerinden, bir şekilde bisiklet tamiri ile ilgili herşeyi ama herşeyi öğrenmeye çalış ve bir an önce bisikletle ilgili bütün yazıları "OKU"!
3. Tamirde ustalaşana kadar, bisikletinin üzerinde birçok bakım çalışmasını kendin yapmaya ve söküp takmaya çalış. Takıldığında da, sadece güvendiğin arkadaşlarının tavsiye edebileceği iyi bir tamirciye bisikletini göster.
4. İyi bir kung-fu ve uçan tekme kursuna katıl ve kursu birincilikle bitirince o adamı etkisiz hale getir ki, bir daha kimsenin bisikletine zarar veremesin!