CD'leri koruyalım derken

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  364
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  CD'leri koruyalım derken

  Korsan kopyalar yüzünden milyarlarca dolarlık gelir kaybı yaşayan müzik sektörü bilişimi de kullanarak amansız bir mücadele sürdürüyor. Ancak bazen ipin ucu fena halde kaçıyor

  28/11/2005

  Genişbant internetin sunduğu hız ve sürekli bağlı olma hali korsan şarkı paylaşımını körükleyince müzik şirketleri milyarlarca dolarlık gelir kaybıyla yüz yüze geldi. Sektörün bu ortak sorunu için şu ana kadar iki mücadele yolu belirlendi. Birincisi (ve en zoru) kullanıcıların korsan şarkı kopyaladığı site ve ağları engellemek ya da mahkeme kararıyla kapattırmaktı. Ancak kapanan her site yenilerini doğurdu. MP3 paylaşımını başlatan Napster adlı yazılımın mahkeme kararıyla yasaklanmasının ardından yeni çıkan yazılımlarla korsan kopyalama katbekat arttı. Korsan kopyayla ikinci mücadele yoluysa suyun başını tutarak kullanıcıların satın aldıkları CD'leri kopyalamasını engellemekti. Ne var ki bu yolda da alınan tüm önlemler bir şekilde aşıldı. Üstelik bu yeni nesil korumalı CD'lerin bir kısmı eski müzik setlerinde çalışmayınca şirketlerin başı epey ağrıdı.


  Yeni sistemin yeni dertleri
  Şimdiye kadar pek çok koruma yöntemi deneyen Sony Music de son dönemde albümlerinin bir kısmında Extended Copy Protection (Gelişmiş Kopya Koruması/XCP) adlı sistemi denedi. XPC, ilk olarak aralarında Frank Sinatra, Louis Armstrong, Ray Charles, Cyndi Lauper, Celine Dion gibi şarkıcıların da yer aldığı 52 albümde kullanıldı (cp.sonybmg.- com/xcp/english/titles.html).
  XPC korumalı CD'ler klasik müzik setlerinde sorunsuz çalışıyor. Ancak dinlemek, sabit diske aktarmak ya da başka bir CD'ye kopyalamak için bilgisayarınıza taktığınız anda albüm bilgisayarınıza bir yazılım yüklemek istiyor. Eğer yazılımı yüklemeyi kabul ederseniz CD'yi sabit diskinize kopyalama haklarınız kısıtlanıyor. Buna ek olarak bilgisayarınızda dinlediğiniz her CD'nin bilgisi gizlice internet üstünden Sony'ye yollanıyor. Yazılım bir kere yüklendikten sonra rootkit adlı bir teknik sayesinde bilgisayarda izini kaybettiriyor. Eğer yazılımı yüklemezseniz CD'yi PC'de kullanamıyorsunuz.
  Sony Music'in XPC kullandığını 31 Ekim 2005 tarihinde fark eden Mark Russinovich adlı bir yazılım mühendisi, blog sitesine olayı anlatan bir yazı yazar (tinyurl.com/auyjl). İşte ne olduysa ondan sonra olur. Bir anda internette çalkalanmaya başlayan bu yazıyla birlikte herkes olayı araştırmaya koyulur. Bilgisayardaki gizli rootkit yazılımlarını yakalayan ücretsiz yazılım bir anda yüz binlerce kişi tarafından çekilir (tinyurl.com/btb4j). 2 milyona yakın XPC yüklü CD satan Sony Music, iki hafta susmayı tercih eder ancak konunun bir krize dönüşmesinin ardından XPC'yi silen ücretsiz bir yazılım dağıtmaya başlar (updates.xcp-aurora.com). Ancak bu yazılımının olayı daha beter hale getirdiği ortaya çıkar. Bu arada satış sitesi Amazon.com, kendisinden bu albümleri alan müşterilerine para iadesi ya da değişim duyurusu yapar. Microsoft ise rootkit silen bir yazılımı duyurur.
  Bu arada korkulan olur ve XPC yüklü bilgisayarlara bulaşan virüsler ortaya çıkar. Kendini XPC'nin kullanıcılardan gizlediği dosyalar gibi gösteren bu virüsler sızdığı bilgisayarda bulunamaz. Bu gelişmeyle birlikte o zamana kadar olayı görmezden gelen antivirüs firmaları da yeni virüs tanımlarına XPC'yi de ekler. Birçok kullanıcıysa neden o zamana kadar bu engellemenin yapılmadığını sorgular. Çünkü Sony'nin XPC sisteminin yüklenme ve çalışma mantığı da virüslerden farksızdır. Ancak ABD'de kopya ve telif haklarını işleyen kanuna göre XPC bir koruma yöntemi olduğu için aslında silinmesi ya da engellenmesi de bir suç teşkil etmektedir. Yazılım mühendislerinin incelemeye aldığı XPC'nin LAME adlı açık kaynaklı MP3 sisteminden izinsiz olarak alınmış kaynak kodlar içerdiğinin ortaya çıkmasıysa işler iyice karışır.
  Sony Music artık rootkit içeren CD'leri içermeyenlerle değiştiriyor. Ne var ki şimdi de dünyanın çeşitli yerlerinde aleyhine açılan davalarla boğuşmak zorunda.

  http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=sa&haberno=2681
   
 2. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  üstad ellerine sağlık...;)
   
 3. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Korsanı engellemenin yolunun ucuz medya satışından geçtiğini öğrenemediler.