Çaydaki şeker

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Son zamanlarda çaya attığım küp şekerini 2 den 1 e düşürdüm. Ama zannedersem bunu daha sonra çikolata yada herhangi bir tatlı yiyerek dengeliyorum. Peki bu yaptığımın bir faydası var mı? Toz şekerle diğer ürünlerdeki karbonhidrat aynı mı ?

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ
Scudo

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
şekerin faydaları da var zararları da var , ki birçok besinden şeker ihtiyacımızı giderebiliriz , mesela yediğin ekmek de şekerdir zaten , bence hiç gerek yok ekstradan çaya şeker atmaya , eskiden 3 kaşık atardım , şu an hiç kullanmıyorum .

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
3 kaşık atsaydım çok kötü olurdu heralde. En iyisi şekersiz..!

Sefa Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.662
Bir küp şeker 17 kaloridir. Hesap edin günde kaç bardak çay'a kaçtane şeker atıpya boş yere kaç kalori alıyorsunuz ?

Şekerin tuzun ekmeğin bir faydası yok , doktorlar bağıra bağıra söylüyorda bizim milettimiz alışkanlık haline getirmiş.

Benim yaşım 20 çay'a şeker kullanmıyorum günde 5 bardak çay içiyorum bazen şekersiz bazende tatlandırıcılı kalorisi olmayan şeker kullanıyorum göbek yapıyor çünkü :D

Bir spor salonunda 200 dakika tempolu yürüyüpte yakabildiğiniz kalori taş çatlasın 100 dür .

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Sefa Yıldız

200 dakikada çok fazla kalori yakılabilir, kimse 200 dakika cardio yapmaz zaten spor salonunda, 45 dakikada koşu bantında tempolu yürüyerek çok rahat 300 küsür kalori yakılabilir :) . Diğer cardio aletlerinde çok daha fazlasıda yakılabilir.

Tepki
20
şeker almak için tatlı yada ekstra bişey yemek zorunda değilsin. meyvelerde yeterince şeker var.

Tepki
41
@Sefa Yıldız

şeker ve tuz tamam da ekmeğin faydası yok demek ekmeğe haksızlık olmuş.ekmek kompleks bir karbonhidrattır.basit şeker ve yağ içermez.hem kaliteli enerji hem b grubu vitamin içerir.miktarına dikkat etmek şartıyla herhangi bir zararı olamadığı gibi gereklidir de.

• Beğen
Tepkiler: Sefa Yıldız
Tepki
27
Karbonhidratın alım şeklinden çok miktarı önemli. Ekmekten almak isteyen ordan alabilir ama fazlası yağ olarak depolanacaktır. Bu durumda herşeyden fakat az yemek kesinlikle kilo kontrolü sağlar. Ben bu şekilde kilo verebiliyorum.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Şekerlerin türleri farklıdır. Çay şekeri (basit şeker) bileşik şekerler farklı görevleri görürler ya da gereksizdirler. Özelliklerini araştırırsanız uygulamaya dönük daha uygun bilgiler edinebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: omerrrr

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
günde 15-16 fincan çay içtiğim için mecburen şekeri azalttım hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan :) öğrenci bütçesi şeker dayanmıyordu ama şu an eskisinden daha iyiyim ne kadar bilimsel verilerle örtüşüyor bilmiyorum ama günde bu kadar çok şeker aldığım için üstelik genellikle pc başında hareketsi kaldığımdan aşırı derecede halsislzik ve baş dönmesine sebeb oluyordu.Şu an ya 1 çay kaşığı yada hiç şeker atamadan içiyorum ve ne halsizlik ne de baş dönmesi var...

• Beğen

Ayhan Cihangir

Daimi Üye
Tepki
269
Ben sık çay içen birisi değilim ama, canderal diye bi tatlandırıcı kullanıyorum, içinde 300 tane var 3 ay filan gidiyor. Çay gibi şeyler içeceğim zaman bir iki tane katıyorum baya tatlı oluyor. Ben 17 yıllık amatör sporcuyum. 11 yıldır bodybuilding yapıyorum yemeklerde tuz kullanmıyorum, yağ kullanmıyorum. un kullanmıyorum. Arkadaşlarım bana ot gibi yaşıyorsun diyor ama insan alışıyor böyle yaşamaya. Anlatmak istediğim Çok araştırma yaptım un, tuz ve rafine şekerin insan vücuduna bir yararı olmadığını gördüm. Aslında çiklatayıda çok severim ve haftada bir çikolata yemenin ve kendini ödüllendirmenin de kimseye zararı olmaz bence :)

• Beğen
Tepkiler: Sefa Yıldız

TravellerSeko

Aktif Üye
Tepki
32
İsim
Serkan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
arkadaslar esmer seker hakkinda ne dusunuyorsunuz?

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
gün içinde çok fazla çay, kahve tüketiyorum... eskiden doldururdum şekeri içine. sonra duydum ki esmeri daha az zararlıymış, esmere terfi ettim...
ama sonuçta şeker şekermiş işte...

artık (baya uzun süredir) hiç şeker kullanmıyorum. arada canımın çektiği oluyo ama kale almıyorum, nasılsa geçiyo. tatlandırıcılara da karşıyım...

zaten bir sürü zararlı şey tüketiyoruz, en azından engel olabildiklerimize engel olalım, di mi ama :rolleyes:

Frédéric Lapointe

Forum Demirbaşı
Tepki
1.356
@europeseko

esmer seker beyaz sekerle farki çok az: sadece kimyasal madde ile daha az temizlendi ve biraz daha fazla vitamin vesayre içeriyor;Bal daha faydali yada Peroudan yeni gelen bir yaprak: STAVIA; dogal,0 kalori.

• Beğen