çatlak srd 255

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Arkadaşlar birkaç gün önce kadrom sele kelepcesinin aldından çatladı.Sele 400 mm fakat hiç minimum çizgisinin üzerinde kullanmadım.Şimdi onarımını yaptırmak mantıklımıdır ( kaynak ) yada yenisini almak tek yol mudur ?

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
servise götürmeyi denedinizmi

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Rizenin bir ilçesinde yaşıyorum yakınlarda servis yok malesef ayrıca garantisi de yok iki seneyi geçti alalı.Kaynak yaptırmak hiç sağlıklı gözükmüyor yaptırmak istemiyorum ama bisikletsiz kaldım bi anda :(

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
(link)

(link)

Hani ufak tefek birseyde değil ama bilmiyorum ki :(

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Saolun.Açıkcası nasıl oldu tam olarak ne zaman oldu bilmiyorum.Açık konuşmak gerekirse düz yolda kullanmıyorum sürekli , sonuçta kullanım şartlarını göz önünde bulunduradak dağ bisikleti aldık ( bütçemizin yettiği kadarıyla ) e yeri gelince kaldırımdan yeri gelince merdivenden iniyoz , sağdan soldan atlıyoruz.Bir şekilde oldu yani bu saatten sonra onu düşünmem pek mantıklı olmaz galiba :) Şimdi onarımını yaptırma imkanım varmı pek bilmiyorum.Birde kırılma ihtimalini düşünürsek sonu pek iyi bitmez galiba.Başına gelen arkadaşlar elbette vardır oranımının yapılması ne kadar sağlıklıdır ? Yada tek çözüm yeni kadro almakmıdır ?

Kenan Çeliktaş

Daimi Üye
Tepki
181
Çatlağın bulunduğu bölge ve çatlama şekli çok riskli.Çünkü neredeyse ağırlık merkezin de oluşmuş çatlak.Ben olsam oraya yapılan kanağa kesinlikle güvenmezdim.Çok geçmiş olsun.

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
sele borusu, üst boru ve arka çatalın birleştiği yerin altında kalıyorsa kaynak yaptırın, hiçbir sorun olmaz, zaten sele borusunu destekleyen üst boru ve arka çatal var, şöyle düşünün, çatladığı yerden kesilmiş bir şekilde de üretilmiş olabilirdi. yani o parçanın sele borusunu destekleyici pek bir özelliği yok zaten.

fotoğraftaki gibi, http://fivenineclimber.com/images/cinelli/gazelle_pages/753%20team%20frame/753seatlug.jpg

ama bana kadronuzun oradan çatlayabilmesi için sele borusunun minik bir kısmının kadro içinde kalması gerekiyormuş gibi geldi, zaten o şekilde kullanıyorsanız hiçbir şekilde garanti kapsamına da girmez. o şekilde kullanılması da tavsiye edilmez.

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Görüntüler bende de sele borusunun üst noktada kullanıldığı izlenimini verdi.

dalyan öner

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Merida
Güzel bir Aluminyum kaynakla sağlam olur. Sanırım sele borusu kısa geldiği için üst limitte kullanmışsınız. Sele borusunu daha uzunuyla değiştirirseniz iyi olur;)

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
salcano bu üst serilerinde komple ritchey set kullanıyor ve 16 inc kadroya bile 300 mm lik sele borusu takıyorlar..bence sele borunuz orjinal ise 300 veya 350 mm dir..şimdi çatlağa bakıyorumda kaynaktan yüzündende olabilir..sonuçta kaynak sırasında metal yıpranıyor..geçmiş olsun..işini adam gibi yapan bir kaynakçının ellerinde bu kadro hayata dönebilir...

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Üzerinde 350mm lik sele borusuyla gelmişti boyum 1.84 sele borusunu 400mm likle değiştirdim ama asla minimum çizgisinin üzerinde kullanmadım , kullanmanın tehlikeli olduğunu biliyorum.Yani sonuçta 300 mm de olsa 400 mm de olsa kadronun içinde kalması gereken bölum bellidir.Bilmiyorum bir kaynak araştırmasına başlıyım zaten ramazan da geldi pek binme fırsatım olmayacak.Olmazsa önümüzdeki aya kadar yeni kadro almaya çalışacam