Cannondale bad boy 4'ün freni neden mekanik?

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
Merhaba arkadaşlar.

Bisiklet tercihi için uzun araştırmalar sonucu iki tane bisiklette karar kıldım. (3. bir tavsiyesi olan laf arasında söyleyebilir. - Tek şart disk fren ve düz maşa olması.)

1. Carraro 330
2. Cannondale Bad Boy 4

İkisinin de ortak noktaları;

1-) Fiyatı: 2000 TL civarı
2-) Düz maşa
3-) Disk fren

Özellikle Bad Boy 4, tasarımı, ismi ve gidondaki dahili farıyla resmen 'beni alacaksın, zorlama' diyor.

Carraro 330 ise, donanımdaki 'daore' ismi ve freninin hidrolik oluşuyla 'tasarıma aldanma, kazık yeme' diyor.

(Donanım konusunda cahilim. İki bisikleti de donanım açısından daha iyi karşılaştırabilecek olanlar kısa bir şekilde bilgilendirebilirler.)

Şimdi gelelim asıl konuya.. Bad boy 4, 2.300 TL fiyatı var. Carraro 330 ise, 1.900 civarı. Fakat, Bad Boy 4'ün frenleri hidrolik değil. Mekanik. Bu fiyata mekanik disk.. Biraz abes değil mi?

Bu kadar pahalı bir bisiklette neden hidrolik yok? Bu mekanik disk, 'ultra kalite' ve mekanik diskin, hidroliğe göre dezavantajlarından 'soyutlanmış' bir mekanik mi? Yoksa sadece tasarımıyla birilerini 'kandırmaya' yönelik bir bisiklet mi?

Carraro 330, hidrolik disk fren takımı var. Fiyatı çok daha uygun. Fakat tasarımı biraz daha çocuksu duruyor. Kadronun kalitesizmiş gibi bir duruşu var Bad Boy 4'e göre. Bana öyle geliyor.

Bu konuda bir açıklama yapabilecek arkadaşların mesajlarını bekliyorum. İyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

alwaysace

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Osman
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Canyon
Hyundai ile volvo kıyaslamışsın. Önemli olan donanım değil kadro. Carraro shimano set sayesinde o fiyatta cannondale ise %80 kadro parası. bunun karşılaştırması forumda yeteri kadar var araştırırsan çok faydalı şeyler öğrenebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: The UGUR ve M.J.

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
Peki. Şöyle sorayım. Değer mi buna? Yani mekanik disk olması, almamam için bir 'neden' değil mi? (Mekanik ile hidrolik fren farkını biliyorum. Sadece bu fiyata 'mekanik' almak, ne olursa olsun biraz 'ilginç' geliyor.)

(Gereksiz konu açmış isem, silinebilir konu. Sorun değil.)

alwaysace

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Osman
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Canyon
ikisi arasındaki soruna cevap bence cannondale. net.

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer ilerde parça değiştireceksen kadroya para vermen evet iyi olur. Ama zaten 400 TL fark var. Bir de yeni parçaya para vereceksin. Ben olsam Carraro alırdım.
Daha az donanım gücü barındıran ama havası olan Apple marka telefon yerine 1000 TL altı canavar donanım barındıran telefonu seçerdim ben.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
3. tavsiye olarak:
(link)
Hidrolik disk fren, fiyat olarak da donanım olarak da düşündüğünüz iki bisiklet arasında...

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
@Murat B. O çamurlukları çıkarmak kolaydır değil mi? :) Ne itici şeyler öyle onlar..

(3. bisiklet olarak listeye girdi. Teşekkürler.)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@dhyana
Çamurluklar bildiğim kadarıyla klipsli ve birkaç saniye içinde çıkartılabiliyorlar. Çamurluğu hiç kullanmayacaksanız aynı bisikletin 2014 modeline de bakabilirsiniz, renk olarak da alternatif olur.

• Beğen
Tepkiler: dhyana

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Bisikleti almakla mesele bitmiyor,cannondale mi bisikletinin arkasında durur carraro mu ?

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
4. Tavsiye Sedona 420 :)
http://www.sedonabisiklet.com/assets/img/content/bisikletdetay/420/gallery/02.jpg

burak özgüng

Daimi Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
fren konusunda facia mekanik fren çok sorun çıkardığı söyleniyor.
badboy efsanedir cannondale kalitedir.
ben olsam cannondale alırdım ama fren konusu bütceni zorlayabilir değiştirmek istersen.
sadece bu 2 bisiklet arasında kalma başka modellerede yönel scott merida cube vs bu paraya oldukça çeşit var

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Neden düz maşa + disk fren ? Genelde disk freni dağda bayırda güvenlik için seçiyolar e siz düz maşayla dağa bayırada giremezsiniz bence v fren bakın daha mantıklı ve daha karlı olabilir yada amortisörlü bi disk frenli dağ bisikleti bakın nacizane düşüncem...

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
@Emre GÜLEN, Sedona'nın o modeli ilk keşfettiğim modeldi. Fiyatı bütçemin altında ve donanım olarak Carraro'dan kötü diye vazgeçtim :)

@burak özgüng, fren işte handikap.. önümüzdeki yaz aylarının başında alacağım bisikleti. Bisikleti aldıktan sonra da donanıma ayrı para veremem malesef.. Bir de bu fiyat aralığında çok bisiklete baktım. Hidrolik disk yapıp da, düz maşa koyan modeller fazla yok. Var olanlar da pahalı. Mesela Merida: Speeder 200D modeli. 920 dolar :tskler:

@Ulaş Çavuşoğlu, Ben tasarıma takıntılı bir insanım. Disk frenin bisiklete kattığı havayı hiç bir şeye değişmem :) 'Neden düz maşa?' derseniz.. Senelerce dağ bisikleti kullandım küçükken. Çift amortisörlü. Çelik kadro. 23KG :) Ne zaman yeni bir cihaz alsam, bir önce kullandığım aletten çektiğim çilelerden soyutlanmış olmasına dikkat ederim. Amortisör= Ağırlık.. Psikolojik bir şey. Bir de pedala basmakta kullandığım her enerjimin bisikletin hızlanması için harcandığını, amortisöre giderek kayıplara karışmamasını istiyorum. Kafam orada kalır. Psikolojik olarak %100 rahat olmadığım zaman, bisikletten keyif alamam :) Sokaklarda görüyorum, tek amortisörlü bisikletleri.. Ayağa kalkıp pedala basınca zıp zıp zıplıyor bisikletleri.. Psikolojik bir şey. 'Saçma' gelebilir. Anlayışla karşılayın :)

Bir de, kadro farkını açıklayabilecek olan var mı? İkisinin de alaşımı aynı. Alimünyum:6061.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@dhyana cannondale le carraro nun kadrosu bence karşılaştırmaya açık 2 kadro değil biri dünyAnın en iyi markalarından biri öbürü allah ın carraro su yani ben düşünmez cannondale alırdım bi muhabbette bisikletin ne sorusuna cannondale dersin konu orda kapanır ;)

• Beğen
Tepkiler: dhyana

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
@Ulaş Çavuşoğlu

O adam freni de sorarsa :acpsnr:

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Bence pazarlıkla 200 lira civarı indirebilirseniz cannandale i yanına bi de 200 şira civarı hidrolik fren alırsınız ama o mekanik modelin çok çok kötü olduğunu zannetmiyorum şahsen ben de br r 317 md fren kullanıyorum cyclocross bisikletimde ve abartıldığını düşünüyorum md fren kötülüklerinin

dhyana

Üye
Tepki
12
İsim
Erhan Ağır
@İhsnn_zyvl

Mantıklı aslında. Da.. montajı konusunda kafamda soru işaretleri var. Montajını kime, hangi firmaya yaptırabilirim? Var mı böyle 'sabit & standart' bir yer?

Bir de, 200 liralık hidrolik setin içinde, diskler yok değil mi? Mekaniğin diski ile, hidrolik frenin diski arasında bir fark yoktur umarım? :) Fren setlerinin içindekilerine baktım, disk yok. Sanırım diskler standart.

Eğer bu şekilde yaparsam, 2.300+ 200= 2.500 TL para bulmam gerek :) Hesaplarıma göre 1.900 olacak sene sonunda elimde. 600 TL açık var. ( Stajyer maaşı yemez ve içmezsem :) ) Nereden bulunur? Zor :tskler:

Diğer taraftan Carraro vesvese veriyor hala; "Ne macera arıyorsun? Hem hidrolik, hem deore. Al işte beni. Zorlama." diyor :)

Neyse.. daha var bisikleti almama. Erken açtım biraz konuyu, dayanamadım. Hayat bu, belli olmaz. 2016 model bisikletler çıkacak, daha onlar var. Belki günlük bir işe girerim. İhtimaller çok fazla :)

Cevaplar için teşekkür ederim.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@dhyana
Ama sonuçta cannandale diyosunuz o kadronun adı yeter mükemmel bir kalitedir