Çanakkale savaşı belgeseli

exodos

Aktif Üye
Kayıt
24 Ocak 2005
Mesaj
105
Tepki
9
Şehir
işte ele bir yer
Daha önce haberini almıştım sizlerle de paylaşmak istedim. Çanakkaleli deilim ama çok severim orayı, sonunda biri akıl edip de Çanakkale Savaşlarının belgeselini yaptı. 18 Mart' ta tüm dünyada sinemalarda.. Benim söylememe gerek yok film hakkında aşağıdaki gibidir. Biraz uzun ama üşenmeyin okuyun derim... Ben şahsen gurur duydum. O bölgeyi avucumun içi gibi bilirim (hem tarihini hem coğrafi yapısını). Sonunda diyorum..

Film Hakkında
Çanakkale Savaşı, hem Türkiye hem dünya tarihi için özel önem taşır. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlamış, Sovyet devrimine zemin hazırlamıştır. Mustafa Kemal gibi bir lideri tarih sahnesine taşırken Wınston Churchill’i de II. Dünya Savaşı’na kadar tarih sahnesinden silmiştir. Tarihin en büyük ikinci kara çıkarma harekatı yapılmış, ilk kez kara, deniz, hava koordinasyonu yoğun olarak kullanılmıştır. Savaşan tarafların her yıl bir araya gelerek andığı bu savaş, insanoğlu’nun en kanlı çatışmalarının yanı sıra insanlığın en fazla yüceldiği anlara sahne olmuştur.

Bütün bu sebeplerle Çanakkale Savaşı'nı dünya hiç bir zaman unutamamış, bu konu bir çok şekilde defalarca işlenmiştir. Ama tarafsızlık ve çok yönlülük genellikle atlanmıştır. Bu film Türklerin çektiği acıları, gösterdikleri kahramanlıkları, bireysel dramlarını dünyaya anlatacak fakat bunu objektifliği bırakmadan savaşın tüm taraflarının askerleriyle birlikte ele alarak yapacaktır. Farklı uluslardan bir kaç askerin hikayeleri etrafında anlatılacak öyküyle bir taraftan savaşın genel hatlarını, tarihi önemini verirken, bir tarafta ülkesinden çok uzağa, hiç bilmediği bir düşmana karşı savaşmaya gelmiş askerleri, bir tarafta vatanını kaybetme tehlikesine karşı savaşan, ölüme yazgılı askerleri tanıyacağız. Ünlü aktörlerin seslendireceği mektuplar, anılar ve notlar sayesinde siperdeki askerin duyguları, derindeki endişesi, geride bıraktıklarına özlemleri verilecek, arşiv fotoğraf ve filmlerle, yeniden yaratılacak siper ve çadırlardaki canlandırma sahneleriyle kulakları sağır, gözleri kör eden bir bombardıman altında yaşadıkları hissettirilecektir. Zaman içinde tarafların bir kaç metre ötesindeki düşmanı tanımaya başlamaları, aynı acıları paylaşmalarıyla daha da ilginçleşen insan öyküleri filmin ana kahramanları ve konularıdır.

Yaklaşık 6 yıllık bir ön hazırlığa dayanan film için İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye arşivlerinde araştırma yapılmıştır.

İngiltere Kraliyet Savaş Müzesi, Avustralya Savaş Müzesi, Yeni Zelanda Kültür Bakanlığı ve Türk Askeri Müzelerinin işbirliğiyle yapılan belgesel, High Definition formatında çekilerek 35 mm filme basılacak, 90 dakika ve İngilizce - Türkçe olarak hazırlanacaktır. Nisan 2005 tarihinde Türkiye ve dünya galalarıyla birlikte sinemalarda gösterime girecektir.


Gelibolu Belgeseli
 
Scudo

TREK

Üye
Kayıt
22 Ekim 2004
Mesaj
73
Tepki
4
çok teşekkürler dostum...valla merakla bekliycez bu yapıtı...
 
Yukarı Alt