Çanakkale Geçilmez Bisiklet Turu 8.Gün (Çanakkale Merkez)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    18 Mart 2009
    Cihan Abimizin bizler için yapmış olduğu üç günlük muhteşem planı uygulamak için saat 9 gibi ayaktayız. Bu üç günlük plan dahilinde Çanakkale’nin görülmeye değer bütün her yerini göreceğiz. İlk gün planımız, bir haftadır yolda olduğumuz için bisikletsiz Çanakkale merkez turu olacak.
    Muhteşem bir kahvaltı...
    Orhan, ben ve Oktay Abi...
    Güzel bir kahvaltının ardından Güzelyalı’ya çok yakın olan Mesudiye Tabyasını görmek istiyoruz. Ama ne hikmetse kapısını kilitlemişler girmek yasak. Orayı es geçerek, Turgutreis Tabyasına çıkıyoruz.
    Oktay Abi, kaldığımız apartın sahibi Bektaş Abi, ben ve Cihan Abim...
    Yoldan iki km kadar yukarıda bulunan tabyaya yine yanan ormanlık alan içerisinden çıkıyoruz. İçimizde ise burukluk var. Çanakkale’nin akciğeri sayılabilecek ormanlar yok olmuş gitmiş. Nihayet Turgutreis Tabyasındayız...
    Turgutreis Tabyasında hatıra fotoğrafı...

TURGUTREİS TABYASI
    24 Haziran 1936 yılında, Turgut savaş gemisinden sökülen dört adet toptan ikisi, geminin adıyla anılacak bu tabyaya yerleştirilmiştir. Namlu uzunluğu 10.30 metre, çapı 28 santimetredir. Menzili 16.000 metre olan toplar 1892 yılında üretilmiştir. Bataryanın ilk komutanı Yüzbaşı Selami Arıkan’dır. Turgut Bataryası ismi verilen bu bataryaya, Üçüncü Batarya ve Beşyüzaltmışbeşinci Batarya olarak numara verilmiştir. Turgut Reis Bataryası’nın topları, Çanakkale bölgesinin savunmasından her an göreve hazır beklemiştir.

[​IMG]Fotoğraf: Oktay Tiryakioğlu
    Güzelyalı'ya doğru inişe geçiyoruz yanan ormanlık alanın içinden...
    Cihan Abim ve MTB bisikleti...
    Cihan Abinin kedisi...
    Turgutreis Tabyası ziyaretinin ardından Güzelyalı’ya iniyoruz ve merkeze gitmek için minibüse biniyoruz. 18 Mart etkinlikleri başlamış.
    Merkezde İstanbul’dan Çanakkale’ye bisikleti ile gelen Aytekin Erzan ve Ankara’dan Çanakkale’ye bisikleti ile gelen Yılmaz Abi ile buluşuyoruz.
    Türk yıldızlarının gösterisini izliyoruz hep birlikte.
    Ardından hep birlikte Varol Bisiklete gidiyoruz. Murat Varol abimiz ile tanışıyoruz. Son olarkata Aytekin’in bisikletini bırakarak hep birlikte gezmek üzere oradan da ayrılıyoruz.
    İlk hedefimiz orijinali gibi birebir yapılmış Nusrat Mayın Gemisi maketi. Geminin içini geziyoruz hep birlikte.
    Gelibolu Yarımadası karşımızda, yarın gezmeye gideceğiz oraları. Kilitbahir Kalesi buradan çok güzel görünüyor.
    DUR YOLCU! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir...
    Ardından Çimenlik Kaleye yöneliyoruz. Yol üzerinde dizilmiş topları inceliyoruz.
    Çimenlik Kale
    Uzun bir bekleyişten sonra Çimenlik Kaleye giriyoruz. Tarihi görevli askerler tarafından düzenli bir şekilde anlatılıyor.
    Kaleden çıktıktan sonra bahçede sergilenen diğer top ve denizaltıları inceliyoruz. Bunlardan biriside “Alman UB-46 Denizaltısı”.
    ALMAN UB-46 DENİZALTISI
    36,9 m uzunluğunda, 4,4 m genişliğinde olan UB-46 denizaltısı, Almanya’nın Bremen şehrinde inşa edilmiş ve Aralık 1915 tarihinde denize indirilmiştir. Birinci Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya ile birlikte savaşa katılması nedeniyle UB-46 Denizaltısı İstanbul bölgesinde görevlendirilmiştir. İstanbul’a intikal seyri esnasında, 2 Ekim 1916 tarihine Ege’de 3442 grosstonluk “HUNTARAL” isimli İngiliz vapurunu torpilleyerek batırmıştır. 7 Kasım 1916’da Kırım açıklarında “MELENİ” isimli Rus yelkenlisini batırdıktan sonra İstanbul’a dönüş emri almış ve 7 Aralık 1916’da sahilden 300 metre açıkta kıç tarafından mayına çarparak batmıştır.
    Kale ve topları ziyaretimizin ardından limanda halka açılan ve Türkiye Cumhuriyeti Gemisi olan “Cezayirli Gazi Hasanpaşa” gemisini ziyaret etmeye gidiyoruz.
    Sevgili Yılmaz Abi ve Orhan Tozun
    Donanma Gemisi...
    Ayrıntısı ile gezdikten ve hatıra fotoğrafı çekildikten sonra gemiden çıkıyoruz. Şimdiki durak ise meşhur “Aynalı Çarşı”.
    AYNALI ÇARŞI
    Çanakkale içinde Aynalı Çarşı
    Ana ben gidiyom, düşmana karşı
    Ooof, gençliğim eyvah.
    Bugünkü gezimizin sonuna geliyoruz. Merkezden birkaç hediyelik aldıktan sonra Güzelyalı’ya dönmek için durağa gidiyoruz. Saatler süren beklemenin ardından minibüs geliyor ve biniyoruz. Akşam yemeğini yine Nihan Ablanın müthiş lezzetli yemekleri ile geçiriyoruz.
    Sevgi ve Saygılarımla...

2. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza,pedallarınıza ve yüreğinize sağlık.askerliğimin bir ksımını Çanakkale de yaptığım için buraları da gezme imkanım olmuştu tekrar o zamanlara döndüm sayenizde.Çok güzel bir şehir Çanakkale tarih kokuyor heryeri.5 yıl oldu geleceğime söz vermiştim Çanakkale ye.:( Hala gidemedim nasip inşallah tekrar oraları görürüz.

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  3. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    serkan ayagınıza sağlık güzel bir tur olmuş

4. Berker Kartel

Berker Kartel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    heeyyt be Serkan Abim :in:
    İnan fotoğraflara bakarken tüylerim diken diken oldu :eek:
    Ayaklarınıza , pedalınızaa sağlııık ;) çok güzell olmuşşş :)
    Bir gün tanışmak dileğiylee

5. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Serkancım merhaba ...Turu büyük bir keyifle okudum...Oktay abiyle de sürmek keyiflidir eminim...Çok selamlar ona da...
    Sakar hakkındaki yorum da doğru gerçekten ilk gün duvar gibi çıkmak hele ki yükle...Belirli bir saat geçtiği için yol alalım diye biraz tempolu çıktınız sanırım..
    Neyse sağlık olsun..Sen çok daha iyi bilirsin tabi ama ben çıkarken kas gevşetici hap,kas gevşetici kremle birlikte ağrı kesici krem de alıyorum yanıma..Çadır da akşam sürünce sabaha çok daha iyi oluyor..Tavsiye ederim..
    Geçtiğimiz haftalarda bizde (Süleyman Şatır ve ben) çanakkale izmir turumuzu yaptık.Aynı yollarda bulunduk zaman zaman..İlkbaharda da bir başka güzel oluyormuş doğrusu...
    Resimlerde fazlasıyla duru bir güzellik var..
    Selamlar kardeşim..Oktay abiye de buradan tekrar çok selam..
    Görüşürüz demiyorum..Bir yerlerde kesişir zaten yollar bu gidişle :)

Ahmet Mumcu ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  6. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    O kadar keyifle okudum ki ÇANAKKALE gezisini tekrarlamaya karar verdim,teşekkürler.

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  7. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Serkann ellerine, ayaklarına sağlık.. 9 - 10 - 11' i sabırsızlıkla bekliyoruz.. ;)

8. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    ne diyebilirm ki harikasınız...

9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Yeni Üye

Belgesel değerinde foto ve anlatımlar için elinize, dilinize, dizinize sağlık.
    Herşey gönlünüzce olsun, emekleriniz için çok çok teşekkürler.

Serkan Taşdelen ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Serkan,
    Foruma verdiğimiz kısa ara bitti.

Daha kalabalık:eek: döndük biliyorusn.

Çanakkale geziniz ve fotoğraflarınız tarihini ezbere bildiğim bölgeyi gözümde tekrar tekrar canlandırmamı sağladı.:in:

ayaklarına sağlık kardeşim.:in:

Selamlar.

11. Halil Atalay

Halil Atalay Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel kareler ayaklarınıza sağlık

12. M.Kaba

M.Kaba Forum Bağımlısı

Seviye:
    çanakkaleyi mini sanal ortamda özetlediğiniz için tebrik ederim darısı diğer şehirlerin başına...

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2016-6-24_11-13-48.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
20150722_101706.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...