Can sıkıntısından tasarladığım triathlon bisikleti

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
http://img831.imageshack.us/img831/1076/triathlon.png
Nasıl olmuş? :D

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
O kırmızıyla çizdiğin yeri içimizemi alıyoz ? :D
Tövbe yarabbim.Olum canın sıkılınca başka birşeyler yap bence sen :D

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
"Smart Move" isimli bir kitap var. Orada, dinamikleri ve teknik özellikleriyle değil, tasarımcının estetik anlayışı ile oraya çıkarılan pek çok bisiklet konsepti var. "Smart Move", Zekice Hareket gibi bir anlam taşıyor. Bisiklete yeni bir bakış açısı ile bakmaya çalışırken amacından sapan, düşük performanslı ama enteresan tasarımlı bisikletleri konu alıyor.

Bisiklet tasarlamak gibi bir merakın varsa hem çizim teknikleri, hem de bisiklet geometrisi konusunda kendini geliştirmen lazım. Kafandaki fikri ciddiye alınır hale getirmek için MS Paint'de gösterdiğinden daha fazla çaba göstermeni öneririm.

Aşağıdaki bisiklet bu kitaptan. Başarısız bir TT bisikleti olarak "Smart Move"da yerini almış. Başarısız olma sebebi olan radiuslu borudan senin bisikletinde iki tane var. Ayrıca zincire paralel ilerleyip aynakol haznesi ile arka aksı birleştirmesi gereken alt çatalı da kesip attığın için bırak zamana karşı gitmeyi, bakkala giderken çatırdayacak bir kadro tasarlamışsın.

Demek ki senin bu adamdan üç kat fazla çalışıp okuman gerekiyor. Böylece can sıkıntısıyla yaptığın iyi niyetli amatör çalışmaları geride bırakıp, üzerinde konuşulacak, geliştirilecek projeler yaratabilirsin.

Yazı dilim için kusura bakma ama bu konuya tıklayan herkesin hayatından 15-20 saniye çalıyorsun, bu süreleri insanlara geri vermen için okuyup kendini geliştirmen ve faydalı projeler ortaya çıkarman lazım. Önayak olabilirim ümidiyle oltayı salladım, 10 dakika da ben harcadım. Haydi rastgele...

Çok sevdiğim bir söz ile bitiriyorum. "Bir iş yapmaya değerse, iyi yapmaya da değer". Birinci dünya ülkelerini bulundukları yere getiren zihniyettir.

http://www.smart-move.at/img/sonderprints/diamant_1.jpg

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
@M.Burak KARADAĞ

İkinci bir tasarımla gelmesi için en az 5-6 ay ciddi şekilde araştırıp kendini geliştirmesi lazım. 6 aya kadar yeni bir tasarım gelmez, rahat ol ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
7 yıldan bu yana amatör olarak Rhinoceros 3D programı kullanıyorum ama hala öğrenme aşamasındayım usta olarak görmüyorum kendimi.bu programda çizmiş olduğum bir çalışma ama bitti diye hiç bi yerde paylaşmadım.

http://i56.tinypic.com/148kutz.jpg

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
@Mehmet Keten

Mehmet Bey, tasarımınız güzel olmuş. Program hakkında biraz bilgi verebilir misiniz, şimdi netten pek çok ve zihin karıştıran şeyler bulmaktansa sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda araştırma yapmak zaman kazandırır.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
:D Abi iyiki usta olarak görmüyon kendini :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
teşekkür ederim arkadaşlar.Rhino diğer 3d programlara göre sade ve öğrenimi daha kolay bir arayüzle 3 boyutu bize sunmakta.Rhino programını diğer 3d programlardan ayıran en büyük özellik (surface) yani bir yüzey düzenleme ve oluşturma programı olmasıdır.diğer 3d programlarda olduğu gibi (poly) yani katı bir yüzeyi alıp eğip bükmeye uğraşmak yerine Rhino'da çeşitli (curve) yani çizgiler çizerek kendi yüzeylerimizi oluşturabilmekteyiz.daha önce başka bir 3d programı kullanmayıp 3d'ye başlamak isteyenler için en ideal 3d programı Rhino 3d bence.

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
selesi yok bunun :)) jantsız hali ile uçağa benzemiş bence biraz daha üstünde durman gerekirdi genede eline sağlık