Çalınmış Bisiklet Nereden Bulunur?

hvlx

Üye
Tepki
2
İsim
Abdullah
Bisiklet
Bianchi
Herkese Selam Arkadaşlar...
Bildiğiniz gibi İstanbul'da hırsızlık olaylarının ardı arkası kesilmiyor.
Ve benim bir arkadaşımda bisikletini dükkanın önüne bırakıp içeri girmiş, şimdi çıkıcam deyip kitlememiş. İçeriden de ikide bir dışarı bakıyormuş. Sonra bide bakmış bisiklet yok, hemen çıkmış dışarı sağa bakmış sola bakmış bişey görememiş ve eve dönmüş.

Şimdi benim asıl bahsetmek istediğim şey şu; bir hırsız bisikleti çaldığında satmak ister. Peki bunu nasıl veya nereden satar. Yani acaba 2.el sitelerini mi araştırsak yoksa yakınlardaki bisikletçileri mi gezsek, ne yapsak, nasıl bulsak bisikletimizi.

Scudo

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Bi yerde, biraz beklettikten sonra satışa çıkartıyolarmış diye bi cümle okumuştum. Yani siz yine de bakın ama bulamayıp ümidi kaybetmeyin her zaman bakın. İnşallah bulursunuz.

• Beğen
Tepkiler: hvlx

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Eger akilli hirsz ise bulmaniz zor. akilli bir hirsiz elle gecmemek icin bisikleti parcalar ve parcalarini satar komple bisikleti satmaz.
Allah yardimciniz olsun, insallah bulursunuz ve calanida hak ettigi sekilde cezaladirirsiniz. Tabiki kanuni yönden cezalandirin, o tür serefsiz kisiler icin basinizi derde sokmayin.

Snowblind

Üye
Tepki
69
İsim
Eray Aksoy
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ya böyle şeyleri okudukça,izledikçe çok üzülüyorum.Nasıl bir toplum olmaya başladığımıza akıl sır erdiremiyorum.Sizler için geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimden.Manavgat gibi küçük bir yerde yaşadığımdan dolayı gerçekten kendimi şanslı hissediyorum.Burası her anlamda daha güzel ve yaşanası bir ilçe.Bisikletinizi malum ikinci el satış yapan sitelerden ve mağazalardan arayabilirsiniz.Onun dışında elden pek bir şey gelmez maalesef.Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: hvlx

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Artık çoğu yerde dükkanlarda ve bankalarda dış kamera var.O sokakta kamera olmasa bile sonuçta bir sokaktan çıkacak bisikletle ki elbet kameraya yakalanmıştır.Saati tam olarak belli olduğundan dolayı çevredeki dükkanlara sorulup ve rica edilip kamera kayıtlarına bakılabilir.Polise tam saati ile birlikte nereden çalındığını da gidip söylerseniz normalde kamera kayıtlarını toplamaları lazım.15 ile 30 gün süreniz var bunu araştırmak için.O süreden sonra çoğu dükkan kamera kayıtlarını silip tekrar üzerine kaydetmeye başlıyor.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Bisikleti çalan bu işi sürekli yapıyorsa pek şansınız yok, 6-8 ay bekletiyor ve sonra parçalayıp satıyorlar. Çalınan bisikletler %90 oranında antepe yollanıyor.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Antep değil hangi il de çalınmış ise çevre ile götürür. Ben izmitteyim bende Bursa diye duydum. Parçalayıp satmak olmaz. Ayrıca siz bisikletiniz üzerine bir işaret yaptırıp. Bunu noterden tastik etmediğiniz sürece nasıl bir hak iddia ediceksini. Cahillimi mazur görün ama şase no gibi kadro no var mı?

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Taxonera kadro no var evet faturaya yazılır. @mtmecax Antep'in özelliğini bilmiyorum ama oraya gidiyor çoğu onu biliyorum.

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
İkinci el sitelerindeki resimsiz ilanları pas geçmeyin

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Taxonera

Bunu ben de bilmiyordum ama varmış. Hatta @Asusmune bey bu konudaki bir deneyimini paylaşmıştı. (gerçi orada hırsızlık yok ama seri no'dan faturası olmadan bir çok hizmeti alabilmiş)

(link)

Muhtemelen faturanın üzerinde yazıyordur bu numara.

Uğur Erol

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Kron
Çalınan bir bisikletim vardı uzun zaman sonra bisiklet almaya karar vermiştim. yaklaşık 8 ay sonra sahibinden üzerinden satarken buldum. Alan kişi ise Bursa'da bisiklet pazarı varmış oradan ikinci el olarak almış...

Bu tür yerlerde tanıdığınız varsa ya da bisikletin fotoğrafları varsa paylaşırsanız görürsem yardımcı olurum.

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.125
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
1 dakikalığına dükkana girip çıksak bile kilitlememiz gerekiyor malesef. kaşla göz arasında götürüyorlar çünkü. Senin dükkandan dışarı bakmadığın 1 saniyede o bisiklet çalınıyor. Yakında bisiklet sürerken bizi üstünden atıp bisikleti alıp götürmeye de başlarlar. Kanunun olmadığı yerde her türlü pislik yapılır. Malesef devletinde umurunda değil bu tür hırsızlık olayları. Polis zahmet edip de hırsızı yakalama girişiminde bulunup da yakalarsa, en fazla hırsızın ifadesi alınıp geri serbest bırakılıyor. Koy an az 5 yıl hapis cezasını bakalım kim çalacak. Burada ne biz suçluyuz ne de hırsızlar suçlu. Tek suçlu devlet bence. Çünkü kanunun olmadığı bir yerde insanların acımasızlaşmaya, hayvanlaşmaya başlaması doğal bir olaydır.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Bisiklet çalanlar genelde kullanmak için değil satmak amacıyla çaldığı için genelde bisikleti bütün olarak bit pazarlarında veya 2.el sitelerinde satmaya çalışır.Çoğunun ben bisikleti parçalayacağını düşünmüyorum çünkü parça parça satılması daha uzun zaman alacak ve daha az fiyat edecektir.Bu yüzden genelde hırsızlar parçalamaz bütün olarak hemen elden çıkarmak ister.Büyük şehirde bulmak zor olsada inşallah yaptıklarının yanlarında kalmaz.

serdarsezgin

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Serdar Sezgin
Bisiklet
Kron
İstanbul'da bit pazarına çıkar. Anadolu yakasında pazar sabah saat 7 gibi kurulan bir bit pazarı var. İlk Pazar günü bakmanız lazım. Zaten genelde pazar sabaha karşı çalar, orda da satarlar. Yani siz farkettiğinizde bisikleti elden çıkarmış olma ihtimali yüksek. O pazarda 150 TL ye Scott satıldı. Böyle olunca da satılması kolaylaşıyor. Milletin o bisikleti almaması gerekir ama ben arkadaşıma bile anlatamadım derdimi. Alırsan teşvik edersin. Gel gör ki insandaki para kazanma hırsı hem çaldırıyor hem de teşvik ettiriyor.

Bazılarının da başka şehirlerde pazara çıkardığını duydum. Bu sadece bir duyum. Kocaeli'de çalınanlar İstanbul'da satılıyor. İstanbul'da çalınanlar Kocaeli'de. Böyle olunca riski 0 a yaklaştırmış oluyorlar.

İnternetten gördükleriniz genelde durumdan habersiz o bisikleti satın almış insanlardır. Görürseniz kibarca iletişime geçin, insanlara hırsız muamelesi yapmayın.

Umarım kimse bu duyguyu yaşamasın. Ben defalarca yaşadım. İnsanı hayattan soğutuyor.

Bekir EREN

Üye
Tepki
220
Bisiklet
Lapierre
Ağız dolusu küfretmek geliyor çoğu zaman bunları okuduğumda. Kim bilir nasıl aldı? Ne kadar araştırdı? İnsanın bisikleti ile arasında illaki bi bağ oluyor. Kıyar mı la insan sevdiğine. Vallahi benim bisiklet kapının önünde katta kitli duruyor girip çıkarken bakarım severim. Bir diğeri odamda dibimde durur. Çalan ise tabiri caizse "taş atıpta kolu mu yoruldu" 50 lirayada satar 10 liraya da. Takipte olmak lazım. Pazarlar, ikinci el siteleri kernar mahalle tamircileri gibi gibi gibi. Fatura elinizdeyse gün geçirmeden direk polise gitmek en doğru işlerden biri. Geçmiş olsun umarım bulursunuz...

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
aslinda sahibinden de vs satis yerlerinde dikkatimizi ceken ilanlari satin almadan once buraya yazsak belki faydasi dokunabilir.Mesela dun triban 3 gormustum istanbuldan acil baslikli olarak satisa cikarilmis.Bunlari gorunce insan suphelenmiyor degil

• Beğen
Tepkiler: Seyda Ünlü

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Sahibinden i takip edecek bol bol. Düşüyor oraya satamazsa. Ama ucuza satacağı için hemen satılacaktır

Tepki
43
Geçmiş olsun. Hemen çıkacak olsanız da bisikleti kilitlemeniz gerekiyor özellikle de bizim ülkemizde. Yarım dakika kazanmak için bu riske değmez. Örneğini de arkadaşınız tecrübe ederek yaşamış malesef.
Sadece sahibinden değil diğer ne kadar satış sitesi varsa düzenli olarak takip edin. Aylar geçse de takip edin bazı hırsızlar aylarca bekledip satmaya kalkıyorlar. Hatta parçalara ayırıp satmaya kalkanlar bile var. Umarım öyle değildir de sağ salim bulabilirsiniz bisikletinizi...