çalınan bisikletimin bulunma süreci

Başlık
14
Tepki
22
Bisiklet
Marin
herkese merhaba

3 yıl kadar önce linkteki bisikletim çalınmıştı Marin bisikletim çalındı

2 ay önce bisikletimi tanıyıp sahibinden'de görünce ne yapabilirim diye düşünmeye basladım cunku elimde cok az bilgi-kanıt kalmıstı. ustelik sıradan lasmaya basladıgından calındıgında karakola basvurmamıstım. delil toplamak icin
  • satınaldıgım kisiye ulasmaya calıstım ulasamadım cunku adını bile hatırlamıyordum
  • bu arkadasın katıldıgı topluluktan varsa fotograf talep ettim. malesef tanıyan cıkmadı. cok da sallamadılar acıkcası.
  • buradaki fotograflara ulasmaya calıstım malesef bir sure sonra silindiklerinden ulasamadım.
  • fatura zaten yoktu.
  • bunu toplayan bisikletciden de bilgi alamadım.
özetle ciddi anlamda belgesizdim ama bisikletin benim oldugundan emindim. arkadaslarımın bosuna ugrasma demesine ragmen uygun dille bir dilekce yazıp, bu bisikletin toplama oldugunu dolayısı ile uzerindeki ekipmanlarla aslında tek oldugunu, bu kadar kombinasyonun, ihtimalin olamayacagını, sahibinden'de baska bir markadan 1000 kusur ilan varken bu markanın ilanının cok az oldugunu belirten ekleri, hatta bisikletforum'daki yazısmalarımı, kayıp ilanımı koydum ve 1 ay kadar once savcılıga basvurdum. bu surede bisikleti ilana veren kisi (çalan kişi degildi. 3 yılda en az 2-3 el değiştirmiş gibi gorunuyordu) ile sahibinden'de yazısma dısında hic bir telefon gorusmesi yapmadım veya bisikleti gormeye gitmedim cunku sahip oldugum bilgilere suphe gelmesini istemedim. butun bunları dilekce eki halinde cok da umut baglamadan savcılıga sundum.

1 hafta once polis beni aradı ve cesitli gorusmeler ardından su an bisikletimi geri aldım. 3 yıl sonra saka gibi ama süper bir his. adli tatile ragmen bu kadar hızlı olacagını beklemezdim.

nacizane tavsiyem:
  1. hırsıza kilit dayanmaz ama bisikletinizi iyi kilitleyin. malesef sadece kendi icinde kilitlemistim.
  2. bisikletiniz ile ilgili kayıtları tutun. fotograf, seri numarası, bisiklet uzerinde ozel bir sey vs. seri numarasını almasam da 1-2 fotografı, buradaki yazısmaları kanıt olarak sundum.
  3. sahibinden'de özel aramaları kaydedin. ornegin bisikletinizin markası trek, trek markalı arama kaydınız olsun ki satan kisi ilanı dogru verirse hemen gorebilesiniz. bunu yapmıstım.
  4. 2.el alım satımlarda mumkunse karsı tarafın kimlik fotokopisi ve adresini alın. bu da bir belgedir ve iyi niyetli biri bundan imtina etmeyecektir. yeni ogrendim.
  5. bu surecte "aman bosver" ciler oldu. burası size kalmıs. destekli bir ifadeniz varsa devam. muhtac degilim cok sukur ama sonucun beni inanılmaz mutlu ettigini soylememe gerek yok.
  6. satılan bir bisiklet fazla ucuzsa bunun bir nedeni vardır. satıcı celiskili cevaplar veriyorsa uzak durun yoksa asıl sahibi sizden gelir alır. verdiğiniz paranın üzerine su icer ve karakolluk olursunuz.
herkese iyi gunler. memlekette tek derdimiz calıntı bisikletler olsun :)

Punctum

Daimi Üye
Başlık
1
Tepki
953
İsim
Mehmet O.
Öncelikle ısrarcı tutumunuz nedeniyle sizi kutluyor ve eski bisikletinizle yeni mutluluklar diliyorum...:harika:

ndhakara

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
165
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin