Çakıllı ve kumlu yollardan bisikletle geçmek

Konu, Genel Bisiklet Konuları kategorisinde Enes Dökmen tarafından 13 Haziran 2015 tarihinde paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Enes Dökmen

Enes Dökmen İnce Lastik Youtube

Adı:
    enes dökmen
    Bisiklet:
    Mosso
    Sponsorlu karda bisiklet sürmekle ilgili konu gördüm. ama geçen gün yazlığa gittiğimde bisikletle kumsalda gitmeyi denedim.fakat insanı çok yoruyor.eğlenceli oluyor.tekerlek jant a kadar batınca gidilmiyor.

2. Primattan Geldim Forum Bağımlısı

Adı:
    Onur
    Hocam çamurda sür daha iyi , kumda sürülmez kanimca :D

3. Snr U

Snr U Daimi Üye

Bisiklet:
    Mosso
    normal mtb ler sürülmez sürülsede tat vermez ama fatbike varsa çokta güzel sürülür :)

4. K.Burak

K.Burak Daimi Üye

Bisiklet:
    Giant
    Fat bike bir bisiklet lazım sana. Carraro çıkarmış diyorlar araştır istersen.

5. CandanC Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    millet tekeri inceltip yol bisikletine geçme planları yapadursun... ben fat bike'lara bayılmaya başladım, gözümü alamıyorum...
    pahalı olmasa alıcam bi tane, atıcam yazlığa. kumsalda antrenman... mis miss...

Son düzenleme: 13 Haziran 2015
  6. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Scott
    kumsalda antreman bacaklar Robert Förstemann'a döner artık :D :D
    10647187_532377886899391_1368246668633735747_n.jpg

UTK~16 bunu beğendi.
  7. CandanC Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    sürme demiyorum... hobi olarak yine sür :D

--o kadar diil yav @Melih Çolak :) benimki hobi bile diil... olsa 1/4 hobi olucak :D

Melih Çolak bunu beğendi.
  8. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Scott
    @CandanC güzel olurdu aslında farklı bir sürüş ve yenilik :)

9. CandanC Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    youtube'da çok güzel videolar var... arada izliyorum da.. karda, arazide, sahilde... denizin içinde... insanın içi gidiyo :asik: EDIT: ama bisiklet arada bi hafta sonu tatile gidince kullanmak için fazla pahalı :kahve:

Son düzenleme: 13 Haziran 2015
  10. dorukgencel17

dorukgencel17 Durmak yok..

Adı:
    Doruk Gençel
    Bisiklet:
    b'Twin
    Merhaba bende sahilin cazibesine dayanamayarak sahile bisikletle giren ve hayatının en büyük hatasını yapanlardan biriyim.

Acaba bisikletin parçalarından kumu ve deniz suyunu nasıl temizleyeceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Jet hortumu zararlı diye biliyorum

11. Ömer Murat

Ömer Murat Forum Bağımlısı

@dorukgencel17 Merhaba, ben bisikletle kaç kez sahile/plaja girdiğimi hatırlamıyorum bile, sadece dönüşte bol su ve köpükle standart bisiklet temizliğimi yapıyor, kuruluyor ve bakımını ihmal etmiyorum o kadar, kum falan da kalmıyor geride, abartılacak bir şey değil yani, elinizi su ve köpük açısından korkak alıştırmayın ve birazcık vakit ayırın yeterli bence, selamlar.

12. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Forum Bağımlısı

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Deniz suyu metaller için oldukça korozif (kimyasal aşındırıcı) özelliğe sahiptir. Bir an önce bisikletinizi o tuzdan arındırın derim...

13. Osman Uygun

Osman Uygun I love 27.5

Bisiklet:
    Sedona
    Merhaba bisikletforum ailesi ✋
    Daha önce de konusunu paylaştığım soğanlı dağları inişini tekrar farklı iki rotadan tekrar yapmayı planlıyorum fakat önümde bir problem var.

Öncelikle yeni belirlediğim rotalar çok fazla dik ve virajlı. Hatta diyebilirim ki virajların altı direk uçurum
    Sorun şu ki buralarda yollar tamamen çakıl ve kum kaplı. İniş hızım genel itibariyle 45 km/s tabi bu frenli hali, normalde 60 civarlarına çıkıyor.
    Virajları alırken içe yatmak pek mümkün değil ve çakılsız kısımdan bir an olsun çıkınca kontrol tamamen kayboluyor. Günlerdir denemeler yapıyorum herhangi bir düşmem olmadı ama yine de bu yollar için bir teknik varsa bilmek yararıma olacaktır.

Var mı böyle yollarda daha stabil gitmem için verebileceğiniz taktikler ?

Donanım; 27.5" kadro/jant + 29" ön maşa + RaceKing lastikler + ön 207/arka 180mm rotor + Elixir 3 frenler

14. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Çok anladığımdan değil ama bence o lastikleri bir değiştirin bende raceking kullanıcısıyım 4 set kullandım ama o lastikle çakılda yatmaya gelmiyor.Zaten dişsiz bir lastik neredeyse.Yani bence o lastikler bir değişmeli :)
    Birde kendi tecrübelerimden yola çıkarak çakıllı yollarda seyir halindeyken asla bisikleti gidondan kontrol etmem.Tamamen seleyle yön veririm.Yatırarak yani.Tabi bunu yaparken de hızınız ağırlık oranlamanız vs. Önemli.Birde bu tarz virajlı yollarda yapılcak diğer şey ise bence arka lastiği kaydırarak virajı almaktır.Çok zevklidir :)
    Kendi bildiğim kadarıyla verebiliceğim tavsiyeler bunlar kazasız belasız inersiniz inşallah :)

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Osman Uygun bunu beğendi.
  15. Doğuhan Üye

Adı:
    Doğuhan
    Bisiklet:
    Bianchi
    Bence de arka lastiği kaydırmak daha.mantikli yoksa bisiklet durmuyor zaten iyi şanslar ;)

16. -Skynet-

-Skynet- Forum Bağımlısı

SCHWALBE KOJAK 26X1.35 silik lastik kullanıyorum. Bir kaç defa yol üzerindeki, hafif kenarındaki kul birikintilerinde ciddi düşme tehlikesi atlattım.
    Birinde yavaş giderken öndeki aracın önüme kırması sonucunda yolun az kenarındaki bir iki parmaklık kuma girince ön teker saplanıp kaldı,bildiğin gidonun üzerine çıktım.Gidon boğazı karnıma vurmuştu, arka teker bir 30cm kalkmışta olabilir,sonra pat diye tekrar yere indi.

Bir başkasında ise hafif kumlu,seyrek çakıl vardı yolda,gene hızım düşüktü.Gidonu hafif çevirdiğimde ön teker hemen kaydı ve ayakla yere destek vermesem kapaklanacaktım. Bisiklet şehir bisiklet. Siz yol bisikleti kullananlar, o ince ve dişsiz lastikle nasıl kontrolü sağlıyorsunuz valla. :)

Korktuğum nokta özellikle viraja girer böyle azda olsa kum birikintisi olan bir alandan geçmek zorunda kalırsak nasıl geçmeliyiz?(bizim yolumuz malesef yolların kenarı,her türlü pisliğin,cam kırıntısının,taşın toprağın atıldığı yolun en sağ şeriti...)Ağırlığı merkeze verip,toplanıp hiç fren yapmadan kum birikintisini yarmaya mı çalışsak yoksa durabildiğimiz kadar durup mümkün mertebe en düşük hızda mı geçmeye çalışsak falan. Valla özellikle virajlarda bisikletin kayıp araçların altına doğru gitme ihtimali insanı baya korkutuyor....

mühendis bunu beğendi.
  17. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Bisiklet elde gidilir başkaca da bir çaresi yoktur. Yok ben kum üzerinden aşırırım yok ben kumdan kaydırırım diyen kişi başkalarına iyi akıl vermemektedir. Hele viraja giriyorsa o bisikletin kaymama gibi bir şansı yoktur.

18. BerkEvren

BerkEvren Forum Bağımlısı

Adı:
    Berk Evren
    Bisiklet:
    Scott
    Tekerlekler kuma temas etmeden önce frenle işiniz bitmiş olsun. Yani kuma yavaş girin. (Yolu gözlemek önemli) Ama temel prensip kum olan zeminde hızı ve yolunuzu sabit tutmak. Ani yavaşlama, dönüşler sizi kaydıracaktır.
    Frenlere birden asılmayın. Fazla kuvvet uygularsanız tekerlekler her zeminde kayacaktır.
    Hem ön hem arka freni kullanmayı, duruma göre öne veya arkaya kuvvet aktarmayı öğrenin. Ön fren kullanmayı öğrenmek önemlidir.
    Lastiklerinizin dişli olmasına güvenmeyin. Yere temas yüzeyiniz daha az demektir bu. Kaymayacağınız anlamına gelmez. (Dişli lastikler genelde yumuşak zeminli arazi için yapılır, asfalt şartları için değil)
    Asfalt veya beton üzerindeki kum ile buz arasında pek fark yok bunu unutmayın :harika:

Cyclinq, -Skynet-, furkanbr ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  19. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    @BerkEvren kum yığını olması bambaşka bir şey ama zeminde kum varsa sizin dediklerinize katılıyorum. kesinlikle önceden fren yapılmalı ve kumlu zemine girilince gidonu sabit tutmalı. tabi şartlar buna elverişli değilse düşmeye hazırlıklı olmalı.
    aynısı ıslak zemin için de geçerli. geçenlerde hafif dik bir rampadan 40 civarı hızla iniyordum. çimlerden taşan suyu yolun kenarında görünce çamurluk olmadığı için bisiklet ve ben leş gibi olmayalım diye frenlere asıldım ama geç kalmıştım. arka tekerlek öyle bir dans etti ki sormayın. şansım varmış düşmedim. bu da bana bir ders oldu.

BerkEvren bunu beğendi.
  20. BerkEvren

BerkEvren Forum Bağımlısı

Adı:
    Berk Evren
    Bisiklet:
    Scott
    Sponsorlu
    Grup sürüşlerinde de en çok olan problemlerden biri bu. Aniden farkedilen sudan kaçmaya çalışmak... Genelde ıslanmaktan daha kötü sonuçları oluyor. Azcık kirlenin, hatta çokça kirlenin bişey olmaz :)

1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
    Duyuruyu Kapat