Çadır-Tulum-Mat Yardım :(

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
çadırı sağlam kaliteli bişey alıcam çadır konusunda sadece tavsiyelerinize ihtiyacım var fakat balıkesir-izmir gibi bir mesafede giderken 1 dönerken 1 gece kamp atacagım bu gibi yollarda kullanmak için ki bütün kış boyunca toplasan 2-3 kere anca giderim biyerlere uyku tulumu alıcam kışlık bir uyku tulumuna 2-3 kere kullanmak için 300-400 lira vermek hiç istemiyorum bu konuda yardım edin lütfen mat için yine saglam kaliteli bise alabilirim imla hatası olduysa affola :)

Scudo

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
@Türka¥ ordaki tulumlar baharlık ama baktım baya - dereceye göre yok bilmiyorum napsam kac derece lazım olurki üşümemem için

(link) bu uyku tulumu iyi gibi sanki yazın kullanma imkanım varmıdır acaba yazın nasıl kalınıyor cadırda uyku tulumu gerekiyormu bilgili olanlar yardım edin lütfen günceldir

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
aslında çok fazla ödemek istemiyorum dediğin için decathlon dedim. mesela yaz mevsimi için en ekonomik şekilde (ortalama 250TL) bu üçlemeye sahip olabilirsin
ama işin içine kış mevsimi girecekse o zaman işler biraz karışıyor, fiyatlar yukarı doğru tırmanmaya başlıyor :cool:

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
sadece uyku tulumuna fazla vermek istemiyorum ama illa lazım olcak gibi ya bugun kullanmasam yarın kullanıırım husky magnum uyku tulumu - Husky flame çadır - simdilik bunları almayı düsünüyorum mat için tavsiye alabilirim veya bunlar iyi deil sunu al derseniz öneriye açıgım sisme mat mı iyi oluo sünger de lazımmı hiç bilgim yok :(

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
Çadır için maddi durumun el veriyorsa kesinlikle Husky Bizam Light 2 al derim.Gürkan Genç' in dünya turunun ilk 2 yıllarında kullandığı ve hatrı sayılır derecede turcuların kullnadığı bir çadırdır.Çok sağlam ve dayanıklı olmasına karşın katlandığında az yer kaplar.Mat biraz kişisel bir konu mesela bazı insanlar kendinden şişen matlarda rahat eder (mesela ben :)), bazıları ise sadece ağızla şişen matları sever.Ağızla şişirdiğin matlar genelde daha kalın olur ancak katlandığı zaman kendinden şişen matlarda göre daha az yer kaplarlar.Ayriyeten ağzında şişirdiğin matlar uyku sırasında Döndüğünde vs.naylon sesi çıkartır.Bu durum kendiliğinden şişen matlarda yoktur yani hiç ses yapmaz.Ayriyeten alacağın matın R Değeri en az 3 olsun ki yalıtımı güzel olsun.Markasına gelecek olursak şişme matı ilk çıkaran Thermarest' dir ve bana göre en kalitelisidir.Ortalamanın biraz üstünde bir şey istiyorsan Trail Scout veya Trail Lite almanı öneririm.Uyku tulumu konusunda markanın pek önemli olmadığını düşünüyorum.Yine de diğer arkadaşların önerilerini dikkate alabilirsiniz.

B

berkay onaylıı

Misafir
Tulum konusun da yazın atacağın kamp için alacaksan fazla para vermene gerek yok markası da önemli değil. Ben metro dan almıştım 20 liraya yazın gayet iyi, konfor seviyesi +7/+12 arası işini görür. Kış için 2-3 günlükte olsa kesin alman gerekiyor. Bende daghdash hopa -21.2 uyku tulumu var daha kışın kullanmadım ama iyi bir şeye benziyor.

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
@Hasan Çörtük çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim :) bu bizam light deilmi bahsettiginiz bizam 2 demi var

@berkay onaylıı ya az da olsa kışın tur yapmayı düsünüyorum bakalım simdilik tulumu en sona bırakıcam geri kalanlar zaten kesin alınacak yazın uzun süreli tur yapıcam fakat tulum olmasada olur sıcakta onsuzda yatarım yani :D

B

berkay onaylıı

Misafir
Kışın çok soğuklarda yapmam orta derece olur tabi hava dersen, kışlık al tulumu yazın üstünde yatarsın baktın üşüdün biraz çekersin çarşaf misali :) kışında gömülürsün içine

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
@berkay onaylıı mantıklı -15 işimi görür diye düsünüyorum ya olmadı kalın giyinirim biraz extreme hava şartı olmaz buralarda diye düsünüyorum :D

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
dünya turuna çıkmayacaksanız çadırın pahalısını almaya gerek yok. decathlon'da 80liraya yagmura dayanıklı ideal bir çadır alabilirsiniz. 70liraya da havalı mat alırsınız, süngerler rahat olmuyor. artan parayla adam gibi bi uyku tulumu alırsınız, yaz kış farketmeden istediğiniz zaman kamp yapabilirsiniz.

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
:islik:mad:Türka¥
Sanırım çadır ve mat konusunda aynı fikirde değilim :tskler:.@Tolga ibili ' den çıkarttığım izlenime göre bu arkadaş sadece bir iki sene kamp yapmayı değil uzun vadede kampçılıkla uğraşmayı hedefliyor.Decathlon' daki Arpenaz ürünleri iyi olabilirler ancak ömürlük değiller gibi görünüyorlar.Ayriyeten o paraya olan bir üründe kılıfına konduğunda birazcık uzun olacağından ileriki zamanlarda "Yeter ulan arkadaş bisiklet arkasında bu kadar uzunluk hiç olmadı" denilebilir (Tecrübe ile sabittir :)).Ama Decathlon'da da iyi çadırlar var fakat fiyatları da git gide Bizam' a yaklaşıyor.Gelelim mata.Yine tecrübe ile sabittir en kaliteli şişme matlar dahi, ne kadar dikkat ederseniz edin, hepsi olmasada bombe yapar.Bu durumu düzeltmek evde şurda burada olmaz ya değişim talep edersiniz ya da başka bir mat alırsınız :p.Ki uzun turlu bir turdaysanız, matınız iyi bir bombe yapmışsa ve değişim yapacak vaktinizde yoksa Allah kabul etsin :hihi:.
Yani demem o ki al Malın iyisini çekme kaygısını :kahve:
Edit:Themarest ürünleri dünya'nın her yerinde ömür boyu garantilidir.(Şimdi Reklamlar)

• Beğen
Tepkiler: Tolga ibili

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çadır husky bizam2 alabilirsin, uyku tulumunu outldoor lardan bak, decathlon yerine, mat içinde yoga matı al madem avantajı katlabiliyor olmaları,

infazure

Üye
Tepki
3
İsim
Eren CİHAN
Bisiklet
Salcano
Cadir olarak ferrino mtb 2 dusunebilirsin. Ben kullaniyorum gayet memnunum. Normal doga yuruyuslu kamplarda da kullaniyorum. Cadir tek katli ancak 3 farkli yerde havalandirma ve sineklik var. Boyut olarak gayet minimal, tek pole ile kurulmasi ayrica pratik.
Ben havali mat kullaniyorum ve inanilmaz rahat. Katlamasi toplamasi gayet basit sunger matlara gore. Tek dezavantaji sunger matlara gore biraz agir.
Tulum konusunda bisey diyemem cunku kis aylarinda hic kamp yapmadim. Ama insan herseye dayanabilir. Kasim ayinda van da disarda yatmisligim var :d

• Beğen
Tepkiler: Tolga ibili

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Husky Bizam'a +1 diyorum. 1 yıldır kullanıyorum, bisikletçi için çok uygun bir çadır.

Kapalı iken ve polleri kendi çantasına koymayınca, çadır heybe de ufacık bir yer kaplıyor. Turun ilk günü iki heybenin ortasında taşıyordum, sonra heybelerin içine koymaya başladım, gerçekten çok fazla bir alan kaplamıyor.

Ağırlığı da gayet iyi bir seviyede, kurmak çok kısa sürüyor, yorgunluğun üstüne anında kurabiliyorsunuz. Yalnız dış katmanı gerdirip bağlamaya dikkat etmek lazım. Ben nasılsa rüzgar yok diye hiç gerdirmiyordum ve her sabah iç katmanın dış yüzeyi nemli oluyordu, buna dikkat ederseniz gayet iyi bir çadır.

Biraz daha geniş olmasını isterseniz Husky Bird modeli de gayet popülerdi.

Uyku tulumu konusunda bende Husky'nin -15 uyku tulumu var. Genelde bahar-yaz aylarında gece yatarken açıp sadece üstüne yatıyordum, sabaha karşı soğuk olunca da hafiften üstüme doğru çekiyordum. Tamamen içine girip fermuarı da kapatınca herhalde ciddi soğuklarda yeterli olur. Hele bir de üstüne bir şey giyip öyle içine girince 0 derecenin altında rahatça yatılabilir diye düşünüyorum, ama denemedim hiç.

Mat konusunda, ben fazla para vermek istemediğim için Decathlon dan 30 liralık sünger mattan aldım. Ancak açıkcası çok da rahat olmuyor. Gelecek sezona Therm-a Rest den uygun bir model amayı planlıyorum. Birkaç gün için sünger mat yeterli olur ama süre biraz uzayınca insan biraz rahat etmek istiyor.

Ve son olarak, bence 1 defa al tam al. Ben daha önce 50 liralık, heryerde satılan çadırlardan almıştım. 7-8 kamptan sonra çöpe gitti.
Mat olarak da en başta ince sünger matlardan almıştım. O da bir süre sonra dağıldı.

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
@Özgür K. Cok aydinlattiniz beni haepinize tek tek tesekkur ediyorum son bi sorum daha olacak bu cakmak gazi ile calisan ocaklar nekadar verimli acaba

B

berkay onaylıı

Misafir
@Tolga ibili Ben çok para verme yanlısı değilim basit bir sistem sonuçta kendim yaptım eğer yapamazsan fazla para vermene gerek yok ama para var huzur var dersen o ayrı tabi :D alırken tüpüne(kartuş) dikkat et her yerde bulamayabilirsin.(arkadaşım geçmiş yıllarda bu sorunu yaşadı ve pahalı da) ama çakmak gazıyla çalışanları varsa daha iyi olur. Yaptığım ocağı 2-3 günlük kısa turumda kullandım yeni yaptım zaten almama gerek kalmadı.

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kamp ocağı olarak tavsiyem nurgaz kamp ocağı.
Bende ispirto ocağı da var, ama hiç hoşuma gitmedi. İspirtoyu koy-boşalt, üstüne tencere-tava koymak için stand ayarla vs. çok zahmetli. Kullanmıyorum.
Benzin ocakları çok iyi ama pahalı.

Ben nurgaz kamp ocağı + 3 tane de yedek kartuşu eminönünden 50 liraya aldım. Bir arkadaş 1 ocak+1 kartuşu sağlam pazarlık ile 15 liraya almış.
Tavsiye ederim, fiyatı uygun, hızı da gayet iyi. Satıcı 1 kartuş 6-8 saat götürür demişti. Mesela kamp kurduktan sonra noodle yapmak için tencereye suyu koyup ocağı açtım, lavaboya gidip geldim, birazcık da oyalandım ve su kaynamıştı. Arkadaşlarla menemen de yaptık, normal doğalgaz ocakları gibi iyi bir hızda pişiriyor.

Ocak-kartuş ayrı ayrı saklanıldığında da aşırı bir hacim de kaplamıyor. Yine de çok ufak sayılmaz ama idare ediyor.
Öneririm bu ürünü, bulamazsan gittigidiyor da falan da satılıyor, güzel ürün.

Hami Tabi

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Carraro
@Özgür K.
Evet ben de kamp ocağı konusunda aynı fikirdeyim.Ben de yaptığım turlarda bu ocağı kullanıyorum.Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım ama mutlaka yanına yedek bir kartuş almalısın :harika:

Tolga ibili

Aktif Üye
Tepki
110
Bisiklet
Salcano
arkadaslar bu şişme mat önemli bişeymi onuda kalitelimi almak gerek illa decathlon dakiler nasıl ?