Büyükkarıştıran-Saray-Vize-Ahmetbey Turu 13-10-2013

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzunca bir süredir yapmayı planladığım Saray-Binkılıç-Çerkezköy-Çorlu turunu gerçekleştirmek üzere 13-10-2013 Pazar günü sabah 09:00'da yollara düştüm. Evden 10 km sonra E-5'den çıkıp Saray yoluna döndüğümde Kuzey-Doğu rüzgarı güzel bir hoşgeldin dedi...
Rüzgarı sağ önden, çoğunlukla da ön cepheden alarak neredeyse orta viteslerde ve en fazla 15 km/h hızla Kuzey'e, yani Saray'a doğru gitmeye çalıştım. İlk çıktığımda sisli olan hava rüzgarın etkisiyle yavaş yavaş açılmaya başladı.
Bundan sonrasını fotolarla anlatacağıma ama rüzgarın yanı sıra o bölgedeki fabrikalar ve yetiştirme çiftliklerindeki köpekler yüzünden çok yerde bisikletten inmek zorunda kaldım hatta birinde inerken de hafif bir de kaza atlattım. Rüzgar izin verse basıp kaçacağım ama ne yazık ki onu da başaramadım.
Sonunda Saray'a vardıktan sonra rüzgarı da hesaba katarak Binkılıç'a dönmeyip Güney-Batı istikametindeki Vize-Ahmetbey yönüne dönüyorum.

(link)

Yol Bilgisayarımızı sıfırlayıp yola düşüyoruz.

(link)

Yoldaşımla günün ilk pozunu veriyoruz.

(link)

E-5'den çıkıp Saray yönüne dönüyoruz. Burası aynı zamanda TEM Otoyolu'nun Vakıflar çıkışı

(link)

Şanlı bayrağımız rüzgarın durumunu güzel açıklıyor sanırım.

(link)

Otoban dönüşünden az önce Ahimehmet Köyü. Tabelanın önündeki kurumuş otlardan ön lastiğe saplanmak üzere olan iki dikeni hemen çıkarıyorum. Allahtan tam saplanmamıştı.

(link)

Otoban dönüşü. Ben dönmeyip Kuzeye, yani Beyazköy üzeri Saray'a doğru yola düşüyorum.

(link)

Beyazköy'ün dışından Kurtdere köyüne doğru yola devam. Buradan sonra sürekli köpek dostlarımızn tacizleri başlıyor.

(link)

Köylerde fotoğraf çekmeye değecek çok şey olmadığı için sadece tabelalarını çekiyorum. Köyle boşalmış, sadece ihtiyarlar var. Gençler çalışmak amacıyla hep şehirlerdeymiş. İhtiyarlar öyle söylüyorlar.

(link)

(link)

Ve sonunda Saray...
Bu noktaya kadar yaklaşık 47 km çok eziyetli oldu. Rüzgarın şiddetini artırması ve oldukça fazla olan köpek tacizleri yüzünden bu mesafeyi neredeyse saatte geçtim. Çerkezköy- Çorlu yönü yerine Vize'ye dönmeye karar verdim. Rüzgarı nispeyen sağ arkama alarak biraz daha hızlanmış oldum.

(link)

Yoldaşımla güzel bir poz daha verelim.

(link)

Bu nokta da sola dönmeye karar verdiğim nokta...

(link)

Vize'ye doğru bir petrolde kısa bir alışveriş molası.

(link)

Nihayet Vize öncesi Çakıllı Beldesi'ne geliyorum. Burada 815 yıllık bir çınar ağacının altında çay molası veriyor biraz da fotoğraf çekiyorum.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Vize'ye doğru yola devam

(link)

Ve sonunda Vize'ye ulaşıyorum.

(link)

Atatürkçü Düşünce Derneği denen "Bölücü Terör Örgütü"nün (!) Vize'ye hoşgeldiniz tabelasını da çekmeden olmazdı tabii ki...:)

(link)

(link)

Bu noktadan Ahmetbey yönüne dönüyoruz.

(link)

(link)

Vize'nin tepeden görünümü. Hafif bir meyille yukarı doğru tırmanıyoruz. Rüzgar nispeten arkadan olunca fazla yormuyor.

(link)

Trakya'nın içi boşalmış küçük köyleri...

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

İnişli çıkıştı sorunsuz bir 25km sonra Ahmetbey'e varıyoruz. Eve yaklaşık km kaldı...Yine bir çay molası ve enerji depolaması yapıyorum.

(link)

(link)

(link)

Ahmetbey'den sonra yine küçük köylerden geçerek eve doğru yaklaşıyorum

(link)

(link)

(link)

Uzaktan fabrika bacaları görülüyor. Yakın gibi duruyor ama daha 15km pedal çevrilecek.

(link)

Ve sonunda sabah yola çıkarken poz verdiğimiz yerde dönüş pozumuzu veriyoruz....:)

(link)

(link)

(link)

Yol bilgisayarı verilerimiz.

(link)

Bu da turun sonunda kutlama materyalleri.
Cumhuriyet Pazar Bulmaca'sını çözerek de yorgunluk atılacak...:)

Toplam da 120 km'lik bir tur ön görerek yola çıkmıştım ama rüzgarın durumu nedeniyle rota değiştirerek 106 km'ye indirmek zorunda kaldım.

RAPOR
Rota: Trakya Cam-Vakıflar-Saray-Çakıllı-Ahmetbey-Büyükkarıştıran
Süre: 09:00-17:00
Mesafe: 106.4km
Pedal çevrilen süre: 6s 34dk
Ortalama sürat: 16.1 km/s
Hava: ortalama 16 derece Rüzgar 24 şiddetinde Kuzey-Doğu
Katılımcılar: Her zamanki gibi tek başına

MALİYET:
1 adet Snickers: 0.90 TL
2 adet Cevizli sucuk: 2.5 TL
1 adet Elma: 50 kr
4 adet Redbull: 11.96 TL
3 büyük bardak çay: 3 TL
1 küçük bardak çay: 50 kr
Litrelerce su: Bedava (Yollarda bol miktarda olan çeşmelerden faydalanıldı)
Temiz hava: Bedava
Köpek havlama ve tacizleri: Bedava
Kuzu meelemeleri ve inek möölemeleri: Bedava
Kuş cıvıltıları: Bedava
Dere şırıltıları: Bedava
İnsanlardan alınan selamlar ve çocukların gülümsemeleri :Bedava
El, kol, sırt, bacak ve apışarası ağrıları: Bedava
Eve dönünde geç kalındığı için hanımdan yenen surat: PAHA BİÇİLEMEZ...:)))

Redbull kullanımı yüzünden arkadaşlarca eleştirildim ama normalin üzerinde bir efor sarfetmem gerekti. Gerçi içmesem de aynı mesafeyi bir şekilde bitirirdim. Fazladan aldığım kafeinler nedeniyle gece uyuyamadığımı da itiraf etmeliyim. Bir daha bu kadar abartmayacağım...

Scudo

Berkcan E.

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
Güzel bir tur olmuş keşke Lüleburgaz'a da gelseymişsiniz :) Sağlıcakla kalın :)

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkcan ERGEN

Aslında düşünmedim değil ama Saray'a kadar olan mesafede enerjimin neredeyse 3/4'ü bitince yolu kısalttım. Bir daha ki sefere artık...

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Çok güzel tur olmuş. Canınıza sağlık. ayrıca özlemiştim oralaı, mezun olduğum liseyi de görünce duygulandım. Yeni turlar bekliyoruz. Selamlar.

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@akifberkant
Teşekkür ederim.
Sağlığım elverdiği ve gücü olduğu sürece bisikletten inmeye hiç niyetim yok. Daha çok yerler gezeceğiz inşallah!..

niyazi akarken

Daimi Üye
Tepki
181
Bisiklet
b'Twin
ayağınıza sağlık. bencede redbul olayını abartmışsınız en fazla 2 adet almak lazım. bide sizi uzun zamandır takip ediyorum ve turlarınızı beğeniyorum. keşke yanınıza en azından bir kişi bulabilseniz böylece turlarınız 2-3 kat zaevkli geçer ve başınıza bişey gelse yardımcı olur.

• Beğen

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Çok güzel bir tur olmuş :)
Yanınıza arkadaş arıyor musunuz ? :) Ben de normalde muratlıda yaşıyorum, okul dolayısıyla çorludayım. :)

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ahmet

Bu yıl sezonu kapattık gibi. Günlük kısa antrenman turları yapıyorum ama malum Trakya rüzgarlı bir bölge ve soğukla birleşince orta ve uzun turlar eziyete dönüyor. Bu bölgede ciddi bir arkadaşsızlık çekiyorum. Bunu yaptığım paylaşımlarda da sık sık dile getiriyorum.
Baharla birlikte buradan ve Facebook'dan çağrılar yapıp bölgemizde gruplar oluşturmaya ve daha zevkli turlara çıkmaya niyetliyim. Bunu bölge bisikletçileri olarak mutlaka yapmalı yapamıyorsak da mevcut gruplara girmeliyiz. Çorlu'da böyle bir iki tane grup var bildiğim kadarıyla. Benim handikapım Büyükkarıştıran'da oturmak. Ne yazık ki burada bisikletçi arkadaş yok.
Sonuçta hayat paylaşınca güzel...

@niyazi akarken

Çok haklısın, üçüncüsü hatta ikincisi bile fazlaydı. Zaten o günü gecesi fazla kafein çarpıntı yaptı...:)

• Beğen
Tepkiler: Mert Ahmet

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Hele bir kar yağsın ben o zaman benim MTByi yola çıkarıcam, sizlere güzel kar manzaraları yakalamayı planlıyorum :)
Önümüzdeki sezonda sizinle birlikte pedallamak isterim açıkçası :) Çorludan kaptırsam 2 saate karıştıranda olurum ben :D Zamanı gelince bir plan yaparız umarım :)

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ahmet

Güzel düşünmüşsün ama Çorlu Lüleburgaz yolu yazın bile bir sürü risk barınıdırıyor. Bu bölgedeki en büyük sıkıntı rüzgar.

Sezon derken hiç bisiklete binmiyor değilim. Ben her gün işe bisikletle gider gelirim. Mesafe 3 km ama gittisi geldisi günde 10 km kadar pedal çeviriyor, soğuk, rüzgar falan da dinlemiyorum. Sezon açılınca baharla birlikte uzun turlara, festivallere katılıp hoş vakit geçirmeyi kastediyorum. Çorlu'da bisikletçi arkadaşlar var ve hepsi ortak faaliyetler için bekliyorlar.

İnşallah yapacağız.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkür ederim arkadaşlar. Uzun turcular kadar olmasa da günü birlik bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Trakya, eğer Karadeniz'e doğru gitmezseniz fazla inişi çıkışı olmadığı için çok ideal bu tip turlar için.