Büyükada vs Heybeliada hakkında

Tepki
37
Caddebostan grubuna katıldığım ilk günden beri ısrarla bir Heybeliada turu yapılmasını teklif eder dururum, fakat genelde aldığım cevaplar hep "Büyükada varken Heybeli'ye mi gidilir" şeklinde olur.

Bunun üzerine durumu yerinde incelemek üzere geçen cuma günü bisikletimi vapura atıp Büyükada'ya doğru yola çıktım.

Büyükada'da tavsiye edildiği üzere büyük turu yaptım. Benim gibi bisiklete yeni başlayan biri için bile oldukça kolay bir etap. Fakat zevkli bir etap mı? Benim açımdan kesinlikle hayır.

İşte gerekçelerim:

1 - "Nerde çokluk orada b*kluk" deyişi Büyükada'ya tamamen uyuyor. :D En popüler ada olduğu için müthiş bir fayton yoğunluğu ve dolayısıyla da at dışkısı yoğunluğu var. Daha iner inmez sizi karşılayan yoğun dışkı kokusu sizi tüm tur boyunca yalnız bırakmıyor. Hele bir de benim gibi hassas bir mideniz varsa iyice yandınız. Allahtan yanımda Rennie tabletlerim vardı da biraz etkili oldu.

Heybeliada ise pek popüler bir ada olmadığı için böyle bir sorunu yok. Tertemiz havayı ciğerlerinize çekebiliyorsunuz, kesinlikle at dışkısı gibi bir sorunu yok.

2- Bahsettiğim üzere Büyükada'da müthiş bir fayton yoğunluğu var. Şöyle kulağınızda güzel bir müzikle rahatça bisiklet süremiyorsunuz, büyük tur kısmında dahi faytonlara sürekli dikkat etmeniz lazım.

Heybeliada ise bu açıdan müthiş rahat. Yol boyunca anca 1-2 tane fayton görüyorsunuz, yollar tamamen size ait.

3 - Büyükada yolundaki manzara müthiş bir hayal kırıklığı. Hiç doğru dürüst koy falan yok. Şöyle durayım da manzarayı seyredeyim biraz diyemiyorsunuz.

Heybeli'de ise Alman koyu, Çam limanı koyu gibi enfes koylar var. Bu koyları ve çevredeki diğer adaları tepeden seyretmek müthiş keyifli.

4 - Büyükada'da ağaçlar karışık, zaten dışkı kokusundan da orman havasını ciğerlerinize çekmek gibi birşey mümkün değil.

Heybeliada'da ise daha vapurdan inip 5 dakika mesafe katettikten sonra sizi muazzam çam ormanları karşılıyor. Neredeyse turun sonuna kadar bu dışkı kokusundan etkilenmemiş müthiş çam ormanı kokusunu ciğerlerinize çekiyorsunuz.

5 - Benim gibi yokuşları fazla sevmeyen biri iseniz Büyüada pek sizlik değil. Büyük tura kadar çok fazla iniş-çıkış var.

Heybeliada'da ise sadece sanatoryumun orda büyük bir yokuş var, onun haricinde yol genelde düz veya iniş, son derece keyifli.

İşte böyle dostlar, bu savlar ışığında adalarda pedal çevirmek isteyenlere ısrarla Heybeliada'yı tavsiye ediyorum.

Tek sorun adada Büyükada gibi fazla tabela olmaması, fakat bu sorunu da bisiklet kiralayan yerlerden bir harita alarak çözebilirsiniz. Aslında belki buna bile gerek yok, yolu bulmak zor değil.

Bir de vapurdan iner inmez bisiklete binmemek gerekiyor, ana cadde üzerinde bisiklete binmek yasak.

Ben periyodik olarak Heybeliada'ya gidip gelmekteyim, bana katılmak isteyen olursa mesajlarınızı beklerim.

Scudo

sadeceA

Aktif Üye
Tepki
84
Kerem teşekkürler,
ben de senin gibi hep neden büyükada derim hep ama birgünde kalkıp gitmedim heybeliye bisikletle, seni kutluyorum.:) eleştiriler işemi yarıyor ne ,yoksa gökova hazırlığımı var yavaştan;) birgün bende sana katılmak isterim .paylaşımın için tekrar teşekkürler,hoşcakal...

whistler

Üye
Tepki
54
heybeliada turu ne kadar sürüyor? büyükadanın en büyük özelliklerinden biri büyük olması ; )

ada olsunda ne olursa olsun, he rdaim varım. gidecegin zaman bi msg atman yeterli.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende böyle bir tur olursa katılmayı düşünürüm.

• Beğen
Tepkiler: sadeceA

wolfret

Aktif Üye
Tepki
171
merhaba foruma yeni katıldım...bende artık bundan sonra bu tür organizasyonlara katılmak istiyorum..giderseniz haberim olursa sevinirimn.şahsen...ismim samet..

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Heybelide tepedeki Askeri Okulun oralarda yolun sağ kısmına bakarsanız,
patikalar var ağaçların arasında göreceksiniz, fazla uzun ve zor olmayan
parkurlar ağaçların arasında güzel manzaralı yerlere de çıkıyor tavsiye ederim.
Ama yine dikkatli olmak lazım malum bi patikanın manzarası güzel demek,
o patikanın uçurum kenarında olduğu anlamına gelir, dişli lastik iyi olur bide
yeniyseniz kozalaklara dikkat...

Yoldan giderseniz heybeli daha kısa Büyük adaya göre ve daha az yorucu,
Havası ve manzarası güzel.
Yolda tek tehlikeli kısım Askeri okul tarafından gelip koya inerken yokusun sonu,
bizim iki arkadaş feci yuvarlanmıştı orada mıcırdan dolayı :(.
Ama Büyükada'daki Aya Yorgi yokuşu ve Yetimhane civarındaki atraksiyon orda yok :D

• Beğen
Tepkiler: Supi

Exiledd

Üye
Tepki
14
Valla kerem abi gideceğin zaman bir haber ver yeter 1 dakika içinde aşağı inerim ben buluşup gideriz :D

Bu arada 2 adayı da gezerek bu tür bir karşılaştırma yapman çok iyi olmuş. Ben de genel yargı olarak büyük ada olmazsa olmaz diye düşünüyodum ama demekki ön yargılı olmamak lazım.

dorukkotan

Üye
Tepki
28
Haftasonu olursa katılım düşünebiliriz sevgili gezginrocker....

geçen haftaki "müziksiklet" de katılsa bomba olur :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Eğlenceli bir yazı olmuş :) Güzel tarafından bakın. Bir tane içten patlamalı motorlu araç yok. Egzost dumanı yok. Pis duman olacağına pis dışkı kokusu olsun. Ben varım buna. Hatta o pis tezek kokusu bazen bir köye girince hoşuma gittiğini de bilirim. Şehirden kopmanın verdiği rahatlıktır belki de o kokunun verdiği haz. Kim bilebilir...

TAZ

Üye
Tepki
4
kesinlikle ben de varım ne zaman gidilecekse heybeliye geliyoruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuummmm ;)

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
değerli arkadşlar büyük ada dediğiniz gibi kalabalık ve yoğun bir fayton trafiği içeriyor.ama yanlızca hafta sonları eğer imakanınız varsa büyükadayı hafta içi görün gezin ama mutlaka gün batımı yaklaşırken büyükk tur yolunda olun.ben bu zevki her sene 1-2 hafta hadar yaşıyorum her sene adaya kamp kuruyorum her ne kadar yasak olsada....

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Büyükadaya ne zaman gitsem her tarafımda (20-30 tane) sivilceler çıkıyor ve herkeste olmasa da bazı arkadaşlarımda da bu olay oluyor nedenini ise daha çözebilmiş değilim. Büyük ihtimalle tezekten kaynaklanan birşey diye düşünüyoruz. Çok can sıkıcı bir olay , sırf bu yüzden bir daha büyükadaya gitmemeyi düşünüyorum.

Supi

Üye
Tepki
18
maksim in dedigi gibi senede 1 - 2 hafta kadar kamp kuruyoruz buyuk ada'da bence de cok harika bir yer. ve hafta içleri söylendigi gibi kalabalık degil insan sayısı ve fayton sayısı cok az...
ve andac ın dedigi gibi tezek ten mi bilmem ama bende de sivilceler cıkıyor buyuk ada ya gidince ama ben tezekten oldugunu sanmıyorum... çünkü gittigim her köyde teze cok ve oralarda olmuyor... :)

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
giderseniz bende gelirim artık)ramazandan sora olsa daha iyi olur benim için ama ramazandada olur farketmez dersane saatlerim uygun olursaneden gelmiyeyim=)çağrınızı bekliyorum

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
Yakın tarihlerde adalara gidip tecrübelerini paylaşmak isteyen var mı? Adalarda bisiklet türü yapmak istiyorum ve henüz karar veremedim hangi adaya gideceğime...

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
@ASAP Rocky Büyükada'ya gitmeyi çok istiyorum aslında ama çok fazla fayton olduğu için çok tehlikeli olduğunu söyleyenler var. Bu beni biraz Heybeliada'ya itiyor doğrusu. Sizin bilginiz var mı, tehlikeli mi Büyükada'da bisiklet turu yapmak?

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
Ben ramazanda hafta ici gittigimde bi tehlikeyle karsilasmadim. Evet kondisyon yoksa yokuslar biraz zorlar fakat, yokuslar bana dik ama kisa geldi. Cok bayiltan yokuslar yok. Heybeliadaya daha gitmedim fakat Buyukada yi haftaici tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Kübra C.