Büyük teker daha hızlı demek (mi)?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Raven_35 tarafından paylaşıldı.

 1. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar

  Bisiklet teknolojisinde belli ölçüler var ve bu ölçüler standart halde.Yol bisikletinde teker çapları 700c(~700 mm) olarak standartlaşmıştır.En iyi ölçü 700c mi gerçekten?Sizce bu ölçüler en iyisi mi?Neden 700c?Tartışmaya açalım.Yeni fikirler, yeni sorular her zaman iyiyi bulmayı sağlar.
   
  Cem Unden bunu beğendi.
 2. Doğukan Aksu

  Doğukan Aksu Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  4.035
  Şehir:
  Ankara / Çankaya
  Seviye:
  Açıkcası bana bir çok üretimi kalıplaşmış objeler gibi bunlarda kalıplaşmış bir ölçü gibi geliyor. Ya da insan fiziğine göre kadro geometrilerinde ki en uygun ölçü gibi. Ama bir de şöyle bir tt tarzında pist bisikleti var hoşuma giden, zamanın (1987) Cinelli Laserlerinden sonra beni en etkileyen bisiklet...

  [​IMG]
   
  sonEr´´, Berk Mercancı ve Raven_35 bunu beğendi.
 3. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  [​IMG]

  Indurain , burada ön jantı 650C kullanmış . Doksanlı yılların ortasında bu TT bisikleti ile Fransa Turunda başarılar kazanmıştı . Bu bisiklete günümüzde yapılan uzman yorumuna gelince şöyle . Ön teker ile kazandığı avantajı , dış fren ve vites kabloları ve aerodinamk olmayan gidon ile sıfırlamış . Anlaşılan herşey bir bütünlük ve tamamlayıcılık içinde olmalı . Olaya diğer bir açıdan bakarsak 700C yerine 650C kullansak , yokuşları çok daha hızlı tırmanabiliriz.

  Sertaç'ın bahsettiği bu alternatifler geçmiş yıllarda hep düşünüldü ama herşeye bir standart getirilmesi de gerekiyordu.UCI artık bisikletin bütün teknik yapısına , geometrisine müdahele ettiği gibi sporcunun giydiği taytın , formanın rengine , üzerindeki baskıya bile müdahele ediyor .

  Örneğin resimdeki Cervelo P5 zamana karşı bisikleti ,fren sisteminin üstü kapatılması sebebiyle UCI tarafından onaylanmamış bir versiyon
  http://www.cyclingnews.com/features...e-full-details-for-the-time-trial-bike/203633

  Günümüzde bu tip bisikletler UCI tarafından yasaklanmış durumda . 20 sene önce İzmir'de koşulan Cumhurbaşkanlığı turunda Polonyalı sporcuda aynı bu şekilde kadro ve jant kombinasyonu görmüştüm . Oldukça ilgimi çekmişti . Sporcu oldukça uzun boyluydu , hatta bisikletin kadrosuda pembeydi . Hala hatırlarım .
   
 4. #4
  Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Bu bisikletle rekorlar kırılmıştır.Demek ki işe yarıyor büyük teker.

  Diğer bir uç örnek:
  2001 Tour de France'da 650c tekerlerle Laurent Jalaber dağların kralı olmuş.
  [​IMG]

  Francesco MOSER sadece pist rekorlarıyla bilinen bir sporcu değil, kullandığı sıradışı bisikletlerle de tanınıyor.Her türlü bisiklet kullanmış birisi.Greame Obree'nin sürüş stillerini bile kullanmıştır(G.Obree position ve Superman).Tam benim kafadan adam...

  F.Moser bisikletleri bir kaç örnekte ister üzerinde konu açılarak.  650c-700c modası TT bisikletleriyle gelişti zaten.80'li yıllarda aerobar ve öne doğru sloping geometirili ve su damlası borulu kadrolar çıkmasıyla daha az sürtünme yaratma çalışmalarının sonucu daha ufak ön tekerin kullanımını getirdi.Normal yol bisikletinin kadrosunu, ön tekerini 650c yaparsanız TT geometrisine yaklaşır(80'li yıllarda TT bisiklet tanıtımlarına dikkat).UCI yasaklayana kadar da kullanılmıştır bir çok sporcu tarafından.

  UCI yasaklarını anlayabiliriz.Adaletli yarışlar ve güvenlik için getirilmiş kurallar ama günlük kullanımda da parça üreticileri bu parçaları üretebilir.İlla yarışlardaki aynı bisikletleri kullanmak zorunda değil kimse,o kadar para alıyorlar parçalara,en iyisini istememiz gerekli.Tırmanışı çok seven birisi;650c tekerin hafifliğini ve rijitliğini,kısalan kadro ve çeki borusunun sağladığı rijitliği daha çok sevecek,belki?Aerodinamik parçaları ayrı bir konuda inceleyebiliriz,oda aynı espiriye sahip.

  Bence teker boyu kullanıcı boyu ile değişmeli.46 cm kadroya binen biriyle,62 cm kadroya binen biri aynı çapta teker kullanımı sizce sürüşü aynı olan iki bisikleti sağlıyor mu?(Hem dönüşler,yol tutuşu v.s. düşünülebilir).Boyu kısa ve hafif bir sporcuya 700c çok hantal gelecek,boyu uzun ve ağır sporcuya da 700c tekerin yol tutuşu zayıf kalacak.

  Küçük kadrolarda teker açıklığı yüzünden meydana gelen ön tekerin ayakkabıya sürtme tehlikesi.Soldaki 650c,sağdaki 700c.
  [​IMG]

  Standart tekere inat etmek böyle sonuçlar yaratabilir: :D

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. murat beyaz

  murat beyaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Bundan emin değilim. Daha rahat çıkılır ama daha hızlı konusunu bilemiyorum. Küçük tekerle bu sefer kadansı ya da vitesi artırmanız gerekir.
   
 6. Eser Sevinç

  Eser Sevinç Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.812
  Beğeniler:
  2.676
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Eser Sevinç
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sanırım burada sadece ön tekeri 650c kullanmaktan bahsediyor, arka teker 700c olarak kalıyor, böylece kadansta bir değişim söz konusu değil.
   
 7. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ön , arka 650 C ile bence daha rahat ve daha hızlı tırmanılır .Ama daha hızlı inilir mi orası şüpheli . Bizim seviyemizdeki bisikletçiler için küçük jant avantaj olabilir ama üst seviye prolar için anlamsız sanırım .
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 8. #8
  Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.932
  Seviye:
  Boyu ufak ve hafif bir bisikletçi için 700c ile inmek işkence iken,650c ile daha rahat iner.Hafif ve boyu ufak olan tırmanıcıların,inişlerde zorlanmasının sebebi teknik zayıflık değil de tekerlerden kaynaklanıyor olmasın?:in:700c ağırlık merkezini yükseltiyor,yüksek atalet ve gyroskopik etkiler hafif sürücüde daha belirgin olur.

  Aynı durum boyu uzun ve ağır bir sporcu da inişlerde 700c tekerin yol tutuşunun yetersizliğinden şikayetçi olacaktır.

  Teker boyu etkileri:

  Büyük teker:
  Faydalar: Daha düşük dönüş direnci,yüksek yol tutuşu,daha düşük vites oranlarıyla yüksek hız(teker çevresi uzunluğunun artması)
  Zararlar:Ağırlık artması(Hızlanma ve frenleme zaafları),ataletin ve gyroskopik etkilerin artması,düşük denge(Ağırlık merkezinin yukarı taşınması),hava sürtünmesinin artması

  Küçük teker:
  Faydalar:Ağırlığın azalması(Yüksek hızlanma ve frenleme),ataletin ve gyroskopik etkilerin az oluşu,yüksek denge(Ağırlık merkezinin yere yakınlaşması),hava sürtünmesinin azalması
  Zararlar:Yüksek dönüş direnci,yol tutuşunun azlığı,yüksek hız için ağır vites oranlarını gerektirmesi(teker çevresi uzunluğunun azalması)
   
  Doğukan Aksu, Cem Unden ve Ferhat Köse bunu beğendi.
 9. reha genç

  reha genç Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.326
  Beğeniler:
  994
  Şehir:
  istanbul/İçerenköy-U.Mumcu
  Seviye:
  650 c için dezavantajlara,zor bulunan lastik & içlastik eklenebilir.