Bütün istanbul bu konuya bakabilir mi!! önemli...

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mzerenoglu tarafından paylaşıldı.

 1. mzerenoglu

  mzerenoglu 53..

  Kayıt:
  21 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  253
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  mehmet
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar merhaba. Aynı konudan şikayetçi bi çok arkadaşla tanıştım yollarda ve bu konuyu açma gereği duydum. Konuya aşağıdaki resimle başlayayım.
  IMAG1096.jpg

  İstanbul kadıköy metro çıkışında bir bisikletin geldiği son hâl.Ne zamandır orda duruyor bilmiyorum, ama kimsenin bisikletin tekerleklerini yakmasını,selesini alıp götürmesini gerektirmez.Belki sağlıkla ilgili bi durumu oldu dönüşte bisikletini yanına alamadı... Diyeceğim şu, özellikle kadıköy-kartal metro hattında (avrupa yakasındakileri pek kullanmadım henüz bilmiyorum) içerde devasa boşluklar var. Hemde her durakta tam güvenlik görevlilerinin olduğu yerde(İSTİSNASIZ). İçeriye en azından 5-10 tane park yeri yapsalar fena mı olur!! Ayrıca ben bazen eve geç dönmek zorunda kalıyorum, saat 22:00-24:00 sularında çoğu istasyon çıkışı çok tenha oluyor,bırakın seleyi tekerleği onu bunu, bisikleti kolayca çalabilirlerde. Bi kaç gün dışarı kitleyip işe gittim, kafamda hep bisikletime acaba birşey olmuş mudur sorusuyla içim içimi yedi en fazla 3 gün dayanabildim bu strese. Bu konu hakkında birşey yapılamaz mı? İstanbul ulaşım aş ye vs mail atılabilir ama bir kişinin atması neyi değiştirir? Bombardımana tutmak lazım. Yada birkaç kişi toplancaz gidip kapılarına direk konuşacağız, çok daha etkili olur. Tavsiyeleri olan, katılan,katılmayan herkesin düşüncelerini görmek isterim.
   
  kemal erişken ve özgürakt bunu beğendi.
 2. CevdetBilge

  CevdetBilge Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  574
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Selam bisiklet kültürü ülkemize hala uzak ve daha yeni yeni çalışmalar yapılmakta.
  Mevcut yapılanma içine entegrasyonu nispeten zor gürünmekle beraber yapılamaz değil ve çabalarımızla ilgi daha da artacaktır.ilgili belediyelerin çaba gösterme isteği olabilir fakat işin teknik kısımlarındaki bilgisizlikleri çabalarını törpülüyor bu bağlamda yapacağımız somut işlerin ve önerilerimizin katkısı büyük olabilir.
  Hırsızlık ve zarar verme konusuna gelince aynı sorun avrupada da mevcut pek çok bisiklet parkında parçalanmış yarım yamalak kalmış bisikletleri görmek mümkün.

  Bisiklet parklarının daha güvenli ve kayıt edilebilir alanlara ayrılması tabi ki kısa dönemde yapılması gerekenle arasında olmalı yine bu bağlamda atacağımız mailler yapacağımız bireysel veya platformlar dernekle tarzında daha kurumsal başvuruların da etkili olacağı kanaatindeyim.
  Uzun vadede de belediyeleri vb kurumların sonraki projelerde daha güvenli park alanları konusunda yönlendirmek ve baskı altında tutmak durumundayız yoksa sadece yapılmış olsun diye yapılmaya ve pek de efektif olmamaya devam edecek sonuçta Türkiye de işler arz talebe göre biraz daha hızlı yürüyor .

  Üzücüdür ki henüz talebi özendirmeye ve talep olasılığına göre arz mekanizması etkili bir şekilde gelişmiş değil.
   
  mzerenoglu bunu beğendi.
 3. Zekeriya Çab

  Zekeriya Çab Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Haziran 2014
  Mesajlar:
  1.101
  Beğeniler:
  1.670
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bisiklete vergi vermiyorsun dolayısı ile onunla ilgilenmez. Otopark gibi parasıyla bir şey yapsa ekonomik değil. Bağlı olan bisiklet çalıntıda olabilir adam çalmış gezmiş gelmiş oraya koyup gitmiş olabilir. Kazım olan parça parça alıyordur. Bisikletin kabul gördüğü ülkelerde de biraz pahalı bisiklet çalınır kaçarı yok çünkü hiç bir değeri olmasa hurda değeri var. Amsterdam'da öyle 2000€ lük bisikleti bağlasan çalınır ama 20€ ya herhangi bir hurdacıdan alacağın bisikleti kullanırsan kimse bakmaz.
  Tavsiyen katlanır al gözünün önünden Ayırma hatta tanıdığına bile 2 Dakka bak diye emanet etme.
   
  mzerenoglu, Yusuf G. ve ersoy balcı bunu beğendi.
 4. #4
  mzerenoglu

  mzerenoglu 53..

  Kayıt:
  21 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  253
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  mehmet
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:

  aslında yapılacak şey belli hocam, cumhurbaşkanlığı bisiklet turunda atlayacaksın cumhurbaşkanının önüne , bisikletle ilgili ne sorun ne derdin varsa anlatacaksın. Direk hallolur kanâtindeyim. Malesef ülkemizde işler bi çok konuda olaylar tek bir siyasetçinin dediğine bakıyor.

  hocam şöyle bi acı ama saçma bir gerçek var. Bisiklet parkları mevcut ama benim konuda resimde koyduğum gibi metronun dışında. Bunları dışarı yapmaktansa yap içeri. Zaten bisiklet için park yeri yapalım demişler belli masrafı göze almışlar yapmışken bunu içeri yapın. Ayrıca dışarıda kalmasının şöyle bir dezavantajıda var, bir çok kez şahit olduğum, sorumsuz ebeveynler beyinsiz çocuklarına müdahale etmiyorlar, güzelim bisikletin vitesiyle pedalıyla orasıyla burasıyla oynuyorlar. Siz bisikletinizi nasıl seviyorsunuz bilmiyorum ama ben kızım gibi seviyorum ve kimsenin ellemesini de istemiyorum. En azından bisikletlerimizin güvenliğin yanında olması bu gibi durumları minimuma indirecektir.
   
 5. Kuzey Ege

  Kuzey Ege Onursal Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.518
  Beğeniler:
  6.643
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ben genelde paralı otoparka kilitliyorum. adama da soruyorum, ne kadar vericez diye. Genelde "abi at işte bişeyler" falan diyorlar, veriyorum 2-3 lira, devam ediyorum.hiçbirisinin itiraz ettiğini görmedim. denedim çalışıyor :)
  en azından gözetim altında. otoparka genelde hırsız da giremez. otoparkçı takımından korkarlar.
   
  mzerenoglu bunu beğendi.
 6. #6
  mzerenoglu

  mzerenoglu 53..

  Kayıt:
  21 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  253
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  mehmet
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @Kuzey Ege güzergahınız üzerinde otopark varsa gerçekten güzel fikir :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...