Bütçe: 500-800 TL..Uzun yol için tavsiyeler

Tepki
19
Arkadaşlar Selamlar,

Yaklaşık 1400 km'lik bir tur düzenlemek niyetimdeyim. Turumuzun %90'ı asfaltta, çok az kısmı da köy yolu, toprak vs. de geçecek..

Böyle bir tur için tavsiye edeceğiniz fren sistemi hangisidir. V fren sistemi ile böyle bir tur yapılır mı? İlla disk fren mi olmalı? Bisiklet alabilmek için bütçem 500-800 TL arasında.

Fren sistemi, marka ve model tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

Scudo
Tepki
21
disk fren gereksiz ağırlık olur. zaten uzun bir yol yapıcaksınız. rahat seleli bir tur bisikleti alabilirsiniz. 500 tl ye uygun bir bisiklet bulup kalan 300 tl ye de kask eldiven km saati heybe reflektör flaşör pompa vs. ihtiyaçlarınızı karşılayın derim ben. şuan aklımda bir bisiklet yok ama eminim diğer arkadaşlar bir şeyler önerebilirler.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Karakoç
Tepki
19
Teşekkürler hızlı cevap için..

güvenlik ve kalite açısından disk frenle ve fren arasında fark yok mudur sizce?

çağrı türkmen

Aktif Üye
Tepki
314
Merhabalar. Aradığınız fiyat aralığında (link) Geotech Life Acera ve Geotech Life Men bisikletler var. Beyaz olan modelle gazeteci Hasan SÖYLEMEZ Türkiye turuna çıkmıştı ve tamamladı. Gerisini siz düşünün artık:) Disk fren olayına gelince de tur bisikletlerinde bence v fren her zaman en iyisidir. En azından arıza çıkardığında yapımı kolay. Geri kalan paranızla da yukarıda arkadaşın dediği gibi kask, far, heybe gibi malzemeler alırsınız. Ek bir tavsiye, tura çıkmadan evvel yedek vites ve fren teli de yanınızda bulundurun ;) Ayrıca turda bol bol fotoğraf çekip forumda yayınlamayı da unutmayın :)
Son bir hatırlatma, kadroyu mutlaka boyunuza uygun alın ki sonradan turunuz sırt ve boyun ağrılarıyla eziyete dönüşmesin.

• Beğen
Tepki
19
Model bilgileri için teşekkürler..

Gördüğüm kadarıyla fren sistemi fiyatı anında artıran bir unsur. Gidip yerinde gördüm ve (link) linkindeki modeli çok beğendim. Hem de hidrolik disk fren. Bu model hakkındaki düşünceleriniz nedir. Hidrolik olmasına rağmen fiyatının bu seviyede kalmasının nedeni diğer özelliklerinin düşük olması mıdır?

Bilen arkadaşlar bilgi verirlerse çok teşekkür ederim.

Tepki
15
@Fatih Karakoç

Linkteki bisiklet tur değil MTB yani dağ bisikleti...bence tur değil MTB alın bu bisikletle turunuzu yapıp daha sonradan da dağ bayır vs turlarda kullanmak için alın derim.

Tepki
19
ben dağ bisikletine bagaj taktırarak turlamayı düşünüyorum...

şunu netleştirmek istiyorum..V fren sistemi tercih etmemi tavsiye ediyorsanız disk fren olacak diye tutturmayacağım..böylelikle maliyette düşmüş olacak..

v fren sistemli, diğer özellikleri iyi olan, beni yolda bırakmayacak güzel bir model tavsiye eder misiniz?

Ya da disk frenle de böyle bir tur iyi olur diyen varsa (link) linkindeki bisiklet uygun mudur sizce?

Tepki
2
İsim
ADEM TURHAN
Bisiklet
b'Twin
bence hidrolik disk frenli bisiklet almayın.çünkü arızası olduğunda gidermek epey masraflı oluyomuş. tabiki bende araştırdığım bisikletçilerden öğrendim.yinede siz bilirsiniz.

yavuz erkut

Daimi Üye
Tepki
96
sana tek tavsiyem geotech life. Hasan Söylemez bu bisikletle 10.000 km tur yaptı. Türkiye turu. Yorumu sana bırakıyorum :)

• Beğen
Tepkiler: çağrı türkmen

Emirhan Kaya

Daimi Üye
Tepki
149
bende geotech life tan yanayım. Birde V fren için avid 3 renkli fren papuçları var onlarıda aldın mı tamamdır :) Birçok disk frenden daha iyi diye biliyorum

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Disk freni tur için kesinlikle tavsiye etmiyorum. Tur bisikletinde olabildiğince sorunsuz çalışacak sistemler kullanmak gerekir.
Disk fren de uzak durulması gereken sistemlerin başında geliyor

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Karakoç

MTB Bisikletlerin arkasına bagaj takılmıyor, genelde bagaj takacak yer olmuyor. Alternatif olarak sele kelepçesine takılınıyor onlar da 14-15kg kadar taşıma kapasitesine sahip oluyor. Yükünüz ağır olacaksa ki uzun tur düşünüyorsanız olacaktır, en az 25 kg bulur bu da mtb de sıkıntı yaratabilir.

• Beğen
Tepki
19
Arkadaşlar faydalı tavsiyeleriniz için çok teşekkürler..

Son tavsiyelerle beraber
kendim için Geotech Lıfe Shımano Acera 28 Jant 21 Vites
eşim için BİANCHİ DISCOVERY BAYAN 28
modellerini almaya karar verdik..

1400 km lik bir tur için bu bisikletler bizim işimizi görür mü? Özellikle bayan modeli için yorumlarınızı rica ederim..

Erkek modeli
(link)
KULLANICI TIPI : HOBİ KULLANICISI
KADRO : GEOTECH ALLOY ULTRA LITE
ÖN AMORTİSÖR : ZOOM ALLOY
ARKA AKTARICI : SHIMANO ACERA
ÖN AKTARICI : SHIMANO FDFZ30
VİTES KOLLARI : SHIMANO EF50
RUBLE : SHIMANO MF TZ 21 SPEED
ZİNCİR : KMC Z 30
AYNAKOL : ALLOY
ORTA GÖBEK : RULMANLI
FREN ÖN / ARKA : V FREN
FREN KOLLARI : SHIMANO ST EF 50R
ARKA GÖBEK : QUANDO
ÖN GÖBEK : QUANDO
PEDALLAR : ALLOY MTB
GİDON : ALLOY SPORT
BOYUN : ALLOY
FURÇ TAKIMI : CARTRIDGE SISTEM
SELE : GEOTECH JEL
SELE BORUSU : ALLOY
SELE KELEPÇESİ : ALLOY 27.2 MM MANDALLI
JANT : GEOTECH ALLOY ÇİFT KAT PRO RIMS
JANT TELLERİ : STEEL
LASTİK : 700X38C
RENK : BEYAZ, MAVİ
JANT EBATI : 28"
VİTES SAYISI : 21
MATERYAL : Alu
AĞIRLIK : 13,5 KG
SIZE : 46 cm, 49 cm
DİGER : ÖN ARKA ÇAMULUK VE ALLOY BAGAJ ÖZEL JELLİ DESTEKLİ ELCİK

Bayan Modeli
(link)

Kadro Alüminyum 6061
Maşa 28"SWIFT-140 AMS 1.1/8"
Jant 28"TEKERLEK TAKIMI BYTE
Lastik 700X35C 37-622 FLASH SİYAH/ REFLEKTÖRLÜ PATLAMAYA DİRENÇLİ
Vites SHIMANO TOURNEY SERIES - 21 VİTES
Fren V-Fren ALÜMİNYUM
Sele SELLE ROYAL 8020DRT RIO SİYAH

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Fatih Karakoç

Farklı bir tavsiyede bulunacağım.
Genelde bayanlar performans olarak erkeklerin gerisinde kalıyorlar. Özellikler turlarda, her yokuşun sonunda beklemek çok can sıkıcı olabiliyor.

Bu nedenle, eğer saklayacak yeriniz de varsa, tandem bisikletleri de düşünün derim ben

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
life yerine street daha iyi olur gibi

Tepki
19
bilmiyorum ama tandem bisiklet başlı başına sorun..turumuzdan sonra da kullan açısından düşünmüyoruz..

emircan modelini düşünmemin sebebi hasan söylemez'dir..

dün kendisiyle tanışma fırsatı buldum..yeni acera modelinin kendisinin tur yaptığı modelden çok daha iyi olduğunu söyledi..kesinlikle bunu tavsiye ediyorum dedi..ben de kalitesi tescillenmiş olan model iyi olacaktır diye düşündüm..

street modelinde acera ya göre öne çıkan nedir?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bence kadrosu daha iyi ve daha hafif ama üstünde tourney var