"Burası Türkiye!" dedirten bir haber!.

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  İşte pahalı elektriğin sebebi!

  Toptan elektrik fiyatlarına dün zam geldi. Peki, elektriğe gelen bu zam gerekli mi? Elektrik fiyatlarının yüksek olmasının nedenleri neler? İşte cevapları:

  Pahalı elektriğin nedeni yargı!

  Toptan elektrik fiyatlarına dün zam geldi. 1 Ekim 2009’dan itibaren toptan elektrik fiyatları yüzde 21,08 oranında zamlı satılacak. Bu zammın ardından toptan olarak elektriğin kilovat saati 12,63 kuruştan 15,28 kuruşa yükseldi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’a göre yapılan zam tüketicinin kullandığı elektrik fiyatlarını yüzde 10 oranında artıracak.

  Peki, elektriğe zam gerekli mi? Bir KİT olan Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) için gerekli. Çünkü, sokak aydınlatma bedellerini, TETAŞ, Hazine’den alamıyor. Ayrıca kayıp ve kaçak oranları hâlâ çok yüksek düzeyde. Bazı evlerde kaçak elektrik kullanımı için ikinci bir elektrik şebekesi döşenmiş. Bedava elektrik kullanabilmek için bazıları ilave masraftan bile kaçınmıyor.

  Elektrik dağıtımında teknik kayıplarla birlikte kayıp ve kaçak oranı sisteme verilen elektriğin yüzde 25’ini buluyor. Bu nedenle maliyetler yükseliyor. Elektrik faturasını ödeyen vatandaş, elektrik hırsızının maliyetini de ödemek zorunda kalıyor. Yasalara uyan vatandaş zamlı elektrik faturasını ödemezse TETAŞ yılı zararla kapatacak. Elektrik fiyatlarında yapılacak artışın görünürdeki nedenleri bunlar.

  Elektrik fiyatlarındaki artışın diğer nedenlerine gelince... Türkiye’de elektrik fiyatlarındaki artışın sebeplerinden bir tanesi, Yap-İşlet ve Yap-İşlet-Devret santrallerinden elde edilen haksız kazançlar. Yİ ve YİD yöntemiyle yapılan, yaklaşık 7000 megavat güçteki santrallere, devlet, ürettikleri elektrik için alım garantisi verdi. Bu santrallerin yatırım maliyetlerinin karşılanması amacıyla kilovat saati 16-17 cente elektrik alınıyor. Halbuki şu anda bu santrallerin yatırım bedelleri geri ödendi. Santrallerin üretim maliyetlerini sadece girdi bedelleri oluşturuyor. Ürettikleri elektriğin maliyeti düşmüş olmasına rağmen çok yüksek fiyattan “aşırı kârla” kamuya hâlâ elektrik satan firmalar var.

  Ayrıca, elektrik alım garantisi verilmeden üretim yapan, 4500 megavat gücündeki özel sektör santralleri de elektrik maliyetini yükseltiyor. Aman zarar etmesin denilerek, bu santrallerin önerdikleri fiyattan elektrik alınıp vatandaşın kullanımına sunuluyor. Böylece özel sektörün kurduğu, rekabet içinde üretilmeyen elektriği yüksek fiyattan kullanıyoruz.

  Elektrik fiyatlarındaki artışın diğer bir nedeni de “yargı kararlarıyla” bağlantılı. “Yargının elektrik maliyetiyle ne alakası var” sorusu akla gelebilir. Elektrik fiyatlarındaki artışla yargı kararlarının yakın bir ilişkisi var. Çünkü, Türkiye’de yargı, ithal kömüre dayalı olarak kurulacak elektrik santrallerinin yapım kararlarını çeşitli nedenlerle hep iptal etti. Böylece Türkiye de ucuz elektrik üretimi olanağı azaldı.

  Peki, ithal kömüre dayalı elektriğin özelliği nedir? Benzeri ısıl değerlerle mukayese edildiğinde, ithal kömürle, üretilen elektriğin megavat maliyeti 20 dolar tutuyor. Doğalgaz kullanılarak üretilen elektriğin megavat maliyeti ise 60 dolar oluyor. Doğalgazla elde edilen elektrik, ithal kömüre göre üç kat daha pahalıya maloluyor. Eğer, yargı, ithal kömüre dayalı elektrik üretecek santral projelerini yıllardır iptal etmeseydi bu gün çok daha ucuza elektrik kullanabilecektik. “İthal kömürle, elektrik üretimi riskli, bu nedenle yargı izin vermemiş, iyi olmuş” diyebilirsiniz. Ama unutmayın, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın da tamamı ithal ediliyor. Anlayacağınız yargının da desteğiyle pahalı elektrik kullanmaya devam edeceğiz.

  SÜLEYMAN YAŞAR-TARAF
   
  mathcup, irfancan, ZekiAlper ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. funq

  funq Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  344
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  gerçekten de taraflı bir yazıymış.

  enerji üretiminde daha fazla kömüre yatırım yapılması gerektiğini düşünen insanlar olduğunu bilmek de ilginç oldu.


  teşekkür ederim.
   
  Ali AKTAŞ, cruphasulie, Bora ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 3. silas

  silas Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  89
  Şehir:
  Denizli İstanbul arası
  Seviye:
  Elektrik üretimi yöntemlerinin tamamında -ki buna rüzgar türbinleri bile dahil- çeşitli getiriler ve götürüler vardır. Örneğin kömür ucuza mal olmasına rağmen doğalgaza göre aşırı kirlidir. nükleer çok yüksek enerji üretebilmesine ve birim maliyette çok fazla bir fark olmamasına rağmen hala zor ve insan hatasının büyük felaketler yaratabileceği bir tekniktir. güneş panelleri verimi düşük ve pahalıdır ayrıca çok geniş alanlara ihtiyaç duyar. (fazla örnek vermişim)

  Kişisel fikrim kömür santralleri -ucuz olmasına karşın- çevreye etkileri yüzünden tercih edilmemesi yada en az tercih edilmesi gereken türdür.

  Yazıdaki kaçak ve özel sektöre ödenen fazla para hemen hemen doğru olsada özellikle kömür santrali kısmına katılmıyorum...
   
  nükleer kedi bunu beğendi.
 4. ahmet türkölmez

  ahmet türkölmez Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Haziran 2009
  Mesajlar:
  374
  Beğeniler:
  319
  Şehir:
  İSTANBUL / G.O.P.
  Seviye:
  BU TARAF GAZETESİ YAZARI CAHİL CÜHEDA KARDEŞİMİZ ACABA HİÇ MARAŞ AFŞİNE YADA ELBİSTANA GİDİP GÖRMÜŞMÜ TERMİK SANTRAL NASIL ÇALIŞIR VE ETRAF VERDİĞİ ZARAR NASILDIR ...

  daha bir ay evvel elbistandaydım ve inanın gökyüzünü görmek imkansız havada öyle pis bir görüntü varki sanki savaştan çıkmış bir bölge görüntüsü vardı
  ve doğal olarak bu pis bulutun etrafa yaydığı kanserojen toz bulutu hem sağlığa çok zararlı ve hemde genel ortam kirliliğine yol açıyor
  tabii bu türkiye nin ikinci büyük ovası olan elbistan ovasındaki mahsülü de etkilyor ve dolayısıyla o ovada yetişen buğday, pancar ve ayçiçeği gibi bitkilerde nasibini alarak bizim masalarımıza kadar geliyor..
  oradaki insanlar her gün bu termik santralin kapatılması için dil ve ter döküyorlar
  ALLAH'TAN Kİ ŞİMDİYE KADAR DAHA FAZLA TERMİK (YANİ KÖMÜRLE ELEKTRİK ÜRETEN) SANTRALİ KURULUMUNA İZİN VERMEMİŞLER..

  ONLAR DAN ALLAH RAZI OLSUN

  SON ON BEŞ YILDA SADECE MARAŞTA 4-5 ADET HİDROENERJİ SANTRALİ KURULDU... (yani baraj)

  ve şu anda da artvine kuruluyor
  ve daha niceleri...

  termik santralin işletmesi maliyet olarak kolay ama etrafa sadece kirli gaz yayması da tek zararı değil

  1. si toprak kazılıyor altındaki kömür kütleleri çıkartılıyor ve tekrar toprak aynı yere seriliyor
  buda toprağın hem verimini düşürüyor hemde yüzeysel coğrafi bozukluklara yol açıyor

  2.si ise kurulum maliyeti işin içine filtre sokulunca çok yükseliyor

  maraştaki bu termik santralde 3 adet baca var 2si filtreli 3. sü değil bir baca 3 ilçeyi berbat etmeye yetiyor


  KISACASI BU ÇOK BİLMİŞ ARKADAŞIMIZ HERHALDE SADECE KÖMÜRLE ELEKTRİK ÜRETİLEBİLECEĞİNİ ZANNEDİYOR ...

  birde yap işlet devret demek milyonlarca lirayı yatırıp çalıştırmak demek
  elbetteki bu adam devletten bir kuruş almadan bu kadar büyük yatırım yapıyorsa bunun kendisine ciddi bir maddi getiriside olacak

  yani diyelimki 50 milyon tl yatırdı 3 sene çalıştı 50 mılyonu kazandı tamam kardeşim sen 50 mılyonunu kazandın hadı sana gule gule denmez
  elbetteki yatırdığı paranın 3-4 katını kazanacak

  ben taahhüt işleriyle uğraşıyorum işim gereği bir çok büyük şantiye bitirdim
  ve bir senelik maddi yatırımla bile 1 misli kazançla iş yapan bir yatırımcı ne gördüm ne de duydum

  (elbetteki bunun dışında haksız kazançlar vardır sözüm ona değil)  .
   
 5. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Anlamadığım nokta,kaçak kullanan şahısların faturasını neden bizler ödüyoruz?Kayıp elektrik derdinden bize ne?
   
 6. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  size tavsiyem kapatın elektrik kullanmayın bir gün iki gün 3 gün ama herkes yapacak bakın nasıl düşüyor fiyatlar protesto edin arkadaşlar! bu işler yapılırken elbette birilerinin fazla karı oluyor bunu protesto ile durdurabiliriz herseyin ucu bize dokunuyor ama ses yok benzine zam ona zam buna zam hiç siz bunları protesto edip kapadınız mı elektriğinizi,kullanmayın arabanızı,etmeyin sürekli telefon,ihtiyacınız olmayan şeyi almayın param var herşey benim dersek fırsatçı bir politika ile herkes eşeğe semer vurmaya kalkar sözüm meclisten dışarı!
   
 7. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  adamdaki şirket politikası elektrik üretiyor millet sesini çıkartmıyor okadarda göz yumalım der gibi nasıl olsa zamlı götürüyoruz işi
  siz kullanmayın elektrik bakın nasıl arayıp buluyorlar o kaçak kullananları!faturayı kime yazacaklar!sizin fatura yok!şirket zarar girdimi görürüüm onları ben tek tek araştırıp bulurlar akımı neresinin çektiğini bilirler!anında ekipler talan eder valla o kaçak kullananları!
   
  MertSayın ve Samet Şenel bunu beğendi.
 8. Berkan Çifçi

  Berkan Çifçi Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Seviye:
  kaçak da olsa, insan hiç oy kazandığı evin elektriğini keser mi :)
   
  MertSayın bunu beğendi.
 9. Fatih GEZER

  Fatih GEZER Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  180
  Beğeniler:
  140
  Şehir:
  ankara-istanbul
  Seviye:
  bende bunları anlayamıyorum, işinize gelince tarafsız işinize gelmeyince taraflı halbuki bu konu hakkında söyleyebilecek hiç bir sözünüzün olmayacağına adım gibi eminim...
   
 10. funq

  funq Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  344
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  bu konuda söylediğim sözleri merak ediyorsanız forumda arama yapıp ilgili konularda mesajlarımı okuyabilirsiniz.
   
 11. funq

  funq Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  344
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  ucuza maletmek yeterli değil işte sevgili Tarık, Çin de en ucuz enerjiyi üretip kullanıyor, kömürle, en yüksek karbon salınımına sahip ülke, amerikayla yarışıyor.
   
 12. #12
  ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Bizim milletin veya medyanın herhangi birşeyi protesto etme alışkanlığı yoktur...
  Benzin 3,26tl, yarın 5 tl. olsa bunu kim çıkar da protesto eder; kimse!

  Memleket meseleleri dost kahve sohbetlerinin vazgeçilmez mlazemeleridir, herkesin bu konuda bir sözü bir fikri mutlaka vardır, iş harekete döküldüğünde etrafta kimsecikler yoktur!
   
 13. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  benim söylediğimde kahve muhabbeti olmasın o zaman millet uymuyor diye sende uymaz isen ne farkımız var kahve muhabbeti yapan insanlardan kendinden başla burda bende varım...
  millet uymuyor bende uymayacağım bu işin kolay yolu kimse yapmıyor bende yapmayayım ne olur o zaman oyda kullanmayalım kimse oy vermiyor zaten kazanamayacak bende kullanmayayım sonuç top kime geçer bir düşün sen uy ben burdayım bende varım diyorum çünkü ben uyuyorum,SAYGILAR!:)
   
 14. cedrick41

  cedrick41 Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.168
  Beğeniler:
  1.565
  Şehir:
  izmit-merkez
  Seviye:
  Benzin fiyatlarını bende boykot ediyorum arabam yok sattım lakin servise bile binmiyorum bisikletimle işe gidiyorum hiç servise binmiyorum iş dışında toplu taşıma araçlarına biniyorum...
  siz toplum olarak ne kadar uyuyorsunuz ne kadar boykot ediyorsunuz bu benim tepkim ya sizin tepkiniz nasıl!SAYGILAR!:)
   
 15. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olan bu topraklarda;acaba birileri devlet eliyle bizleri kandırıp soyuyor ve bunun adına piyasa ekonomisi mi diyor,ne dersiniz?Özerkleştirme mi?Özelleştirme mi?
   
 16. byyurt

  byyurt Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  142
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  sihirli kelimeler bunlar kaçak elektrik kullanımı böyle devam ederse devlette buna göz yumarsa biz daha çoook katmerli faturalar ödemeye devam ederiz sadece istanbuldaki kaçak elektirik kullanımı engellenirse türkiye genelindeki tüketimden düşecek kw başına 2cent dir doğu ve güneydoğudaki kaçak kullanım düzeyi zaten aşikar ve türkiyenin diğer bölgeleri denetime ayıracakları bütçe yerine direk zam yapıp telafi yoluna giden bir zihniyet yıllardır devam ediyor.
   
  cedrick41 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
cute-sleeping-minions-1920x1080.png
Yatağınıza uzandığınızda uykuya dalmanız uzun mu sürüyor? 4-7-8 nefes tekniğini size 60 saniye içinde uykuya dalmayı vaad ediyor. Etkileyici değil mi? Bu teknik Harward'da eğitim görmüş Dr. Andrew...