Bunny Hop

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba,ben bisikletimle bunny hoop yaparken bazen herhalde ön tarafı heycandan çok hızlı çekiyorum,maşadan dank diye ses geliyo,içim gidiyo bişey olcak diye.Ama normal zamanlarda gidonu çektiğim zaman bu ses gelmiyor.Sanki maşa da bi boşluk varmış gibi bir ses geliyor.
1) Bu ses geldiği zaman maşa çok zarar görüyomudur?
2) Aynı problemi yaşayan var mı?
3) Bu sesin gelmemesi için ne yapmam gerekiyor?
4) Daha yükseğe nasıl zıplayabilirim?:D
Bu arada maşa suntour xcm

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
o ses senin maşanın aniden yukarı çekerken maşanın içinden alta bağlayan parçaların yukarıdaki son noktalarına gelip oraya çarpmasından kaynaklanıyor...

bu problemi çözmek için yapabileceğin fazla bişey yok hatta hiç bişey yok çüünkü içerden olan ve o tarz belli bir kalitenin altınaki bütün amortisörlerde olan bir olay...

evet benimde bir zamanlar bir rst t5 maşam vardı onada oluyodu zaen en sonunda mefta oldu şuan müzelik olarak duruyo evde...

Evet maşana zarar verebilir maşan zamanlayaylanma özelliğini kaybedip yaylanmamaya başlayabilir..ama bunun sebebi içerdeki parçaların yamulup yada kırılıp yaylanmayı önlemesidir...

dahah yükseğe çalışarak zıplayabilirsin...

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
O dedigin olay benim bildigim kadarıyla amortisörün geri tepme ayarı bulunmamasından kaynaklanıyor.Tam olarak çözümünü bilmiyorum ama maşanda sertlik ayarı varsa yumuşakta dene.Bir ihtimal yapmaz ya da daha hafif çarpacaktır. xc 3000 lerdeki maşalarda (suntourun hangi modeli bilmiyorum) da böyle bir problem vardı.Mümkün mertebe amortisörü yumuşak kullanmasını tavsiye etmiştim..
GAza gelgim burayada koyucam şu videomu :D
Adelms daha açıklayıcı olsun diye aşapıdaki videoyu izlemeni tavsiye ederim ;) (link)

• Beğen
Tepkiler: trinitrotoluen

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Çok güzel olmus pedalina saglık...
Kamera bulsam bende çekicemde, yok şuan...Olunca size bir backflip yapeyim sööle en delisinden de forum catlasin(dicem olmicak...:p)

:D:D:D

trinitrotoluen

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Aslında bende bisikletle yapılması zor hareketleri yapmak istiyorum ama bunu nası yapıcam onu bilmiyorum :)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bir düzeltmede benden o zaman scoot (sıkuud) değil scott (sıkat!) :)

Forumda çok yapılıyor bu hata...Hem göze, hemde okurken kulağıma komik geliyor...Yazayim dedim umarım bir sakıncası yoktur...

Bunny hop yaparken fren tehlikeli demişsiniz...Ama sanıyorum bu sabit bunny hop İçin geçerli değil???...
Yani yolda giderken bunny hop yaparsak ve frene dokunursak zaten "fried bunny" yada "bunny bastı" gibi değişik şekillere girme olasılığımız olacaktır sanıyorum...:D

Bilgilendirmeler için ayrıca teşekkürler...:)

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Bunny hop denerken dikkat edin kadronun lastiklerle birleştigi yerler tam kapalı degilse (şu, milin ortadan geçtigi, milin çıkartılmadan lastigin ele alınamadıgı tarz yuvalar), , mandal gevşeme yapıyo. Lastik yerinden çıkabilir, öyle bi video var hatta, herif yüz üstü yere kapanıyo -..- Neden atlama zıplama bisikletlerinde açık olur o kulakçıklar anlamak zor, zırt pırt degiştirilmeyecek ki o lastik...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar Türkçemizi güzel kullanamaya özen gösterelim...Vidyo değil video yazılır...Ayrıca konuşurken yuvarlayıp vidyo desekte okunuşuda "video" dur...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
tamam özür dilerim.ben video yı ingilizce olarak,vidyoyu da türkçesi olarak biliyodum.Sağol.

theos

Üye
Tepki
20
Bunny Hop (Tavşan Zıplaması) için SPD şart mı?
Ek olarak, (link)

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
@theos

Ben hiç bi videoda görmedim spd. Amma illa ki daha kolay olur yani. Ayagı pedaldan kurtarması kolay diyolar ama sakat iş bence spd ile çekmeye çalışmak. Onun yerine çivili/vidalı pedalla deneyin, en akıl karı olan o.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ya normal pedalla yapmayı öğrenmek daha namtıklı çünkü kilitli pedalda öğrenip düz pedalda uygulamak daha zor...Ayrıca mesela ben kilitli pedalda da bunny hop yapıyorum öle sakat bir yanıda yok çünkü arazide önünüze beklenmedik engeller çıkabiliyor (çukur, taz-ş ağaç dalı felan) yani...

Ama tabiki tehlikeli olduğu noktalar var mesela hareker yaparken yada mesela bi bankın üstünden atlarken yada duvara çıkarken yada ne biliyim işte performan dışı durumlarda tehlike yaratabilir...Özellikle ayaktan çıkmamasının yanında yüksekten atlama durumlarında kontrol kaybı durumlarında bileklere çok yük bindirir...

mesela Yüksek atlayışlarda felan yada downhill videolarında yada trail videolarında kilitli pedal yoktur çünkü girdikleri riskler yüksek ve kilitli pedalrın hareket kabiliyeti kısıtlı olduğu için kullanılmaz..Ama profesyonel Dh dünya şampyonası videolarını yada 4 cross yarışlarını yada BMX le yapılan süper cross yarışlarını izlerseniz bütün bisikletçilerin Kilitli pedal kullandıklarını görürsünüz çünkü ordada büyük atlamalar olsada bisikletin kontrolünü arttırdığı için kullanımdan çekinmezler..Ayrıca bu işe uygun kilitli pedallarda ayaklar pedaldan diğer pedallara göre daha kolay ayrılacak şekilde mekanizmalar vardır...Mesela shimano Dx serisi...

Ayrıca bende çivili pedal kullanıyorum hatta şöyle birşey söliyim yakın zamanda elime geçecek pedallar düz pedal olmalarına rağmen zamp gibi yapışıyorlar fakat onlarında şöyle bir durumu var kesinlikle kaval kemiği korumasıyla beraber kullanılmaları öneriliyor...Mazallah ayağın altından felan kaçarsa kavalı parçalama veya bacağa zarar verme durumu var...Ki bütün o FR-DH-trail videolarında kullanılan çivili platform pedalların durumuda aynıdır...zaten kullananların çoğuda koruma kullanır...

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
@trinitrotoluen

Video izliceksin hareketin nasıl yapıldıgını görmek için, sonra bisikletine atlayıp kendi başına deniceksin başka bi yolu yok :)