Bullhorn Gidon ve V fren hakkında

Konu, 'Bisiklet ve Ekipmanları Test Köşesi' kısmında Genç89 tarafından paylaşıldı.

1. Genç89

Genç89 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar bugün bullhorn adıyla bilinen xlc'nin bir gidonunu aldım ama v fren kolları ve vites kolları gidona geçmiyor (Vites ve fren kollarının gidona geçen bölümleri Gidona göre çapı dar geliyor). Acaba bu gidonu kullanabilmek için fren ve vites kollarının değişmesi gerekir mi ? Benim bildiğim bu kolların çapları standarttır ama yanlış mı biliyorum ? Yada başka bir yolu var mı ?

2. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu konuda biraz cahil sayılırım ama mantıksal olarak bullhorn gidon diyebileceğimiz nevi şahsına münhasır gidon çeşidi vitessiz frensiz bisikletlerde kullanılır. Yani eskiden kontrapedal dediğimiz şimdi ismi ile fixie bisikletlerin özel tasarımıdır.
    indir.jpg
    Ha bunu vites çekişli ve v frenli bir bisiklette kullanacağım derseniz barend shifters dediğimiz vites sistemine geçmeniz gerekir. oda ne kadar uyum sağlar ve yakışık alır bir soru işareti.

Genç89 bunu beğendi.
  3. sametkoyuncu

sametkoyuncu Yeni Üye

Adı:
    Samet K
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    e771d3a1b954ee1dfcd5c743d5fea634.jpg
    Google'da "barend shifter bullhorn" veya "bullhorn shifter and brake" gibi bir arama yapınca çeşitli örnekler çıkıyor, belki fikir verme konusunda yardımcı olabilir

Genç89 bunu beğendi.
  4. trabzonlu ozan

trabzonlu ozan https://speeder2xx.wordpress.com/

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    aldığın bullhorn gidonun muhtemelen 31.8 mm çapa sahip, flat gidonlarda kullanılan fren ve vites kollarının çapı buna uymaz, yol bisikletlerinde kullanılan parçalarla bir çözüm üretmen gerekecek (yol bisikleti fren-vites kolu, bar end shifter, suicide brakes vb.)

Genç89 bunu beğendi.
  5. Thranduil

Thranduil Bisikletli turcu

Adı:
    Sadık A.
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Fren ve vites kolunun geçmesi lazım, genelde giriş bölgelerinin çapları standart olur. Kıvrımlı yerden geçiremezsiniz onu da belirteyim.

img-2167.jpg

Ya da kelepçeli v fren vites takımı alıp istediğiniz yere takarsınız.

6. kellemusic

kellemusic Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de bu konuya kafa yormuş ve yapmış biri olarak.
    vites kolları yerine bullhornu değiştirmek daha ucuza mal olacaktır. Boynuzlara değilde düz kısıma takacaksanız o da fayda etmiyor. Olmaz değil bir şekilde oluyor ancak;
    Bullhorn ile vfren-vites kollarını kullanmak pek kullanışlı olmuyor tecrübeyle sabit. Boynuzlara taktığınızda zaten erişilebilirliği güven vermiyor. Ters takmak durumunda kalıyorsunuz vs.

Benim yaptıklarımı sıralayım
    Barend ler için fren kolu,(yukarıda arkadaşın paylaştığı), ben çin'den aldım, daha kalitelisi alınabilir tektro'nun uygun fiyatlı olanları var. Ayrıca gidon ucuna girenlerden değil, kelepçeli olanlardan olmasına dikkat ettim(alacağım vites kolları yüzünden). Ancak v frene uyumlu değil bunlar. hatta bu fren kollarının hiç biri v fren ile düzgün çalışmıyor, ya "Problem Solvers Travel Agent" adaptor alıp v fren bacaklarına bağlayacaksın, yada fren bacaklarını komple değiştirip yol bisikleti fren bacaklarını takacaksın. (Bu konu tamamen Tur bisikletini Dropabara çevirme başlığında yer alıyor. Her şeyiyle aynı)

Vites kolu için ise microshift marka bar-end vites kollarını aldım. Pahalı oldu baya bir. Daha sonra başka bir marka keşif ettim ucuzundan, ancak çok geç olmuştu.

Genç89 ve İbrahim A. bunu beğendi.
  7. baykuş97

baykuş97 "fekku ragabe"

Adı:
    ilhan beyoğlu
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende de aynı sıkıntı oldu... Kolların halklarını biraz genişleterek monte ettim..

Genç89 ve İbrahim A. bunu beğendi.
    Genç89

Genç89 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Her birinize yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkur ederim anlaşılan o ki bisikletin orjinalliği ile pek oynanmamalı. En oyisi bugün iade etmeyi deneyeceğim olmazsa aldığımdan uygun bur fiyata ilgilenen birine veririm.